Bilmek istediğin her şeye ulaş

Üniversitede .pdf okuyarak ders anlatmayı yeterli bulan mühendislik hocalarından yetişen öğrencileri iş hayatında ne gibi sorunların beklediğini yazar mısınız?

Bunları zevkle hocalarıma okuyacağım.Düzenle
Kendi hazırladıkları ders notları ve örnekleri pdf üzerinden açıklayarak anlatıyorlarsa aynı şeylerin tahtaya yazılmasından çok bir farkı olmayacaktır. Ayrıca öğrencilerin sınıfta not tutmaya uğraşması yerine dersi anlamaya çalışmaları da avantaj olacaktır. Soru sorulmasına izin veriyor, öğrencilere sorular soruyor, yanıtlar bekliyorlarsa daha da iyidir. Ödev ve projeler verip öğrencilerin konu hakkındaki pratiklerinin gelişmesini de sağlıyorlarsa eksik kalan bir tek tebeşir tozu olacaktır. Fazlası ise ders notlarının mükemmel bir şekilde her öğrencide olmasının sağlanması olacaktır.
  • Paylaş
Örnek olarak yarın herhangi bir mekanizmaya bakarken sadece ezberlediğin teorileri görebilirsin fakat ne anlama geldiğini ve ne için kullanıldığı hakkında pek bir değer katmayacaktır. Oysa, bana göre teknolojinin zararlı etkilerini sadece gençlerin ellerindeki cep telefonlarını veya sanal aleme yıkan büyüklerimizin, ne hikmetse bizim için daha önemli olan eğitimde daha da yanlış kullanılmasını nasıl olur da görmezler ya da görmezlikten gelirler buna bir anlam verebilmiş değilim. Sırf bu yüzden hocalarıma ben eski kafalıyım, projeksiyon ile pek anlama kabiliyetim yok diyor onları az da olsa uyarmaya ikna etmeye çalışıyorum. Bence sadece işimize yarayacak, konuyu kavramamıza kaynaklık edecek video veya resimler gibi içeriklerin gösterilmesinde kullanılacak bir araç olarak görülmesi daha doğru bir karar olur gibi geliyor. Daha açık olursam, eğer sadece pdf'leri okutup geçecek ise bir hoca, kusura bakmasın ama onu kendimde yapabilirim, kendisine ihtiyacım yok, hatta gelsin ben ona anlatayım :)
  • Paylaş
Mühendislikte teorik bilgi istenir. Tekniker ve teknisyende ise pratik bilgi istenir. Mühendislikte pratik bilgiye sahip olup ingilizce de bilinirse sadece kendini idare eder. Yanlız mühendisliğin iyi bilmesi gereken bir olay vardır. Eğer bunun farkında olup iş hayatına devam ederse diğer mühendislerin bir tık ötesinde olur. Oda şudur ki teorikte bilinen bilgiler pratikte aynı sonucu vermez. Bu olayı iyi anlamak için teknisyen ve teknikerlerdeki pratikte yaşanan durumları ve aksaklıkları öğrenip, teknisyen arkadaşları ona göre yönlendirmesi gerekir. Teknisyen arkadaşlardaha iyimser davranmaları gerekir.
  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

353 Görüntülenme6 Takipçi3 Yanıt