Bilmek istediğin her şeye ulaş

Üniversitede öğrenci kulübünü en iyi şekilde nasıl kurarız? Tüzüğü, kuruluş ve işleyiş yönergesi, iç yönetmeliği?.. Yani kısacası her şeyi ile tam bir öğrenci kulübünün kurulması nasıl gerçekleşir? Olmazsa olmazlar nelerdir?

Ekonometri uzman kulübü için soruyorum; cevaplarınız benim için çok kıymetlidir. Herkese teşekkür ederim...Düzenle
Öncelikle herkez değil herkes yazdığın için teşekkür ederim. Kulüplerde tüzükten ziyade yaptıkları önemli konferanslar çalışmaları sosyal projeler internetten bulabileceğin herhangi bir tüzük yeterlidir. Bizim kulübümüzde bir tüzük vardı görevleri bile farklı verirdik yani önemli olan tüzükten ziyade işleyişi sizin esas almanızdır. Görev paylaşımı kulübü sahiplenmek ve vakit çevre çok önemli.
  • Paylaş
1

Burakhan Eyüpoğlu, Rica ederim...
Ayrıca cevabınız içinde teşekkür ederim...

Örnek bir tüzük üzerinden ilerleyebilirsiniz bence de ancak klüp içerisinde aşağıdakiler olmalıdır (kanaatimce) .
  • Klüp üyeleri en faydalı olacakları alana göre görev dağılımına katılmalıdır.
  • Üyeler, klübün amaçlarını net olarak anlamalıdır.
  • Klüp, dönemsel ve yıllık planlar yapmalıdır. Bu planları dönem ve yıl sonlarında değerlendirmelidir.
  • Klüp iç yönetmeliği mutlaka ve mutlaka tüm üyelerin bulunduğu bir ortamda ve birlikte yazılmalıdır/hazırlanmalıdır. Mutabakat net olarak olmasa bile herkesin tüzük ve yönetmelikten mutaka haberdar olması sağlanmalıdır (Ekonometri Uzman Klübü demişsiniz zira zaten) .
  • Klüp dönemsel veya yıllık olarak tanışma toplantıları ve hoşgeldin partileri düzenlerse oldukça iyi olur.
  • Üyeler eskiler-yeniler olarak sürekli biraraya gelmeli ve klüp dışında da toplantı, gezi, sinema, tiyatro, vb. aktiviteler düzenlemelidir.
  • Paylaş
2

Burakhan Eyüpoğlu, Çok teşekkür ederim. Bu çok faydalı oldu. Sağolun. :)

Serkan Kiose, Rica ederim :).

Öğrenci kulübü kurabilmek için öncelikle danışmanınız olmak üzere bir hocayla anlaşmanız gerekiyor ve aranızda bir kulüp başkanı belirlemeniz gerekiyor yoğunlaştığınız konularda takıma liderlik edebilmesi için. Sonra ki kuruluş aşamasında bağlı olduğunuz üniversitenin Sağlık, Kültür ve Spor Daire Başkanlığı sizinle ilgilenecek.Bahsettiğin kulüp kurma yönergesini, başvuru belgesini vb. belgeleri onlardan temin edebileceksiniz (muhtemelen şablon dosyalar bu birimde oluyor). Ayrıca bazı üniversitelerde isterseniz size boş bir oda, üniversite sunucusundan web alanı vb. imkanlar sağlanabiliyor. Başvuru için belli bir zaman aralığı olabileceğini de gözönünde bulundurmak gerekir.

Öğrenci kulüplerinin bir numaralı niteliği öğrencilerin gelişimine dair bişeyler katabilmek ve bunu yaparken üniversitenin işleyişine engel teşkil etmemek. Zaten danışman hoca ve bağlı bulunduğunuz S. K. S. birimi bunu kontrol etmek için üniversitenin görevlendirdiği birimler. Olmazsa olmaz kurallar için önce onlara danışmak gerekli. Kulübün neler yapacağına ise siz karar veriyorsunuz (İşlenecek konular, dışardan gelecek katılımcılar, yapılacak etkinlikler vs.) Bu konuda karar ve zamanlama sizin.

Bence bir öğrenci kulübü fikir taklitciliğinden ziyade fikir üretmesi daha iyi etkinliklere vesile oluyor. Bir de gözlemlediğim kadarıyla bölümle ilgili mesleği icra edip başarılı olmuş insanları üniversiteye davet etme etkinliği kulüplerin en çok ilgi çeken etkinliklerinden biri (Mesela tarihle ilgiliyseniz bir tarih araştırmacısını, müzikle ilgiliyseniz bir müzik adamını, Endüstri ile ilgiliyseniz bir endüstri işletmecisini üniversiteye davet etmek, bişeyler kapabilmek için bir konu açmak veya sorular sormak vb...) İçeriğin işe yarar ve faydalı olması çok önemli kısacası.
  • Paylaş
3

Burakhan Eyüpoğlu, Çok teşekkür ederim bayram günü zaman ayırıp bilgilendirdiğiniz için. :)

Balık, Sağol, iyi bayramlar..

Burakhan Eyüpoğlu, İyi bayramlar..

Sonuç odaklı olması gerekli ... ... !
  • Paylaş
1

Belgi Saygı, Niyet edilen her şey gibi sonuç odaklı olunmalı ama bu bir kulüp, sonuca varamamak da işleyişin içinde olabilir. Bu kadar katılığa gerek olmadığını düşünüyorum. Önemli olanın süreç olduğunu düşünüyorum.