Bilmek istediğin her şeye ulaş

Üniversite öğrencilerinin hiç duymadığı tavsiyeler nelerdir?

 • Yoklama alınsın, alınmasın bütün derslere girin. Derste bir saatte öğrenebileceğiniz konuyu evde 5 saatte öğrenemezsiniz.
 • Öyle not tutun ki diğer öğrenciler sizin notlarınızın peşine düşsün.
 • Derslerde utanıp sıkılmayın, tartışmalara katılın, sorulan soruları cevaplayın.
 • Her gün bir kaç saati çalışmaya ayırın ve o saatlerde çalışın.
 • Derslere uykusuz girmeyin.
 • Her gün çalışacağınız için sınavlar için gecenin geç saatlerine hatta sabaha kadar çalışmanıza gerek kalmayacak. Sınavlara uykusuz girmeyin.
 • Verilen ödevleri yapın, onlar hem az da olsa not getirir hem de çalışma olacağından sınavlardaki başarınızı arttırır.
 • Beraber ders çalışabileceğiniz iki arkadaş edinin, en verimli çalışma şekli üç kişilik gruplarla olur. Fazlası kakafoni oluşturur.
 • Derslikte mümkün mertebe ön sıralarda oturun. Arkada uyuyanlar sizin de uykunuzu getirir. Aradaki kişiler dikkatinizi dağıtır. Hoca ile ön sıralardan daha iyi bir iletişim içinde olunur.
 • Okuldaki boş saatlerinizi çalışarak geçirin, çok sevdiğiniz akşam saatlerinin bir kısmını boşaltabilirsiniz.
 • Dersler bir çok grup halinde veriliyorsa, mümkünse her hocanın bir dersine girin ve herkesin akın ettiği hocayla değil de anlatım şekli size uyan hocayla devam edin.
 • Haftada "bir" akşamınızı ders çalışmamaya ayırın. Yani altı akşamı ders çalışmaya ayırın.
 • Üniversitedeki grupsal çalışmalardan birini seçin ona katılın. Hem sizinle aynı amaçta olan kişilerle rahatça sosyalleşirsiniz hem de derslerle ilgilenmediğiniz zamanı yine de kendinizi geliştirmek için keyifli bir şekilde geçirirsiniz.
 • Konuları bitirip özetledikten sonra önce kitabınızdaki sonra da bulduğunuz tüm çıkmış soruları çözün.
 • Ders konularınızı ezberlemeyin, gerekli araştırmaları yaparak öğrenin. Ezberlediğiniz şeyleri kolayca unutursunuz, öğrendikleriniz daha kalıcıdır.
 • Dersleri sevmeye çalışın, unutmayın ki okul sonrası hayatınız onlar ve onlara bağlı konularla geçecek.
Sanırım soruyu baştan yanlış anlamışım, ben duyduklarını ama duymak istemediklerini yazdım, hani duymazdan geldikleri, duymuyor gibi yaptıkları tavsiyeleri.
 • Paylaş
* Bol bol okuyun. Kitaplar size hayatın kısa yollarını sunmaz, fakat; farklı bakış açılarını ve yöntemleri öğrenmenizi sağlar. Hayatın hengamesi içerisinde bu, çok büyük bir nimettir. İnsan bunu yıllar sonra anlıyor...

* Her gün kendi kendinizi sorguya çekin. Başkasının size hesap sormasını beklemenize gerek yok. Eğer kendi kendinize dürüstçe hesap vermeye alışırsanız, hayatınız boyunca hiç kimsenin karşısında boyun eğmek zorunda kalmadan, başınız dik yaşama şansına sahip olursunuz. Onurlu, erdemli, saygın ve aklı başında bir insan tüm toplumlarda makbuldür. Göze batmaz; işini tıkır tıkır halleder. Sevilir, güvenilir, ciddiye alınır.

* Karşı cinsle sempatik, saygılı ve seviyeli ilişkiler kurun. Ne onları bir kullanımlık bir "meta", ne de günaha davet çıkaran varlıklar olarak görün. Haremlik-selamlık bir kültürle büyümüşseniz ve karşı cinsle çok temel bir iletişim kurmakta (ör: sadece arkadaşça konuşmakta) bile zorlanıyorsanız, ya bu huyunuzu değiştirin ya da okulu bırakıp tekkeye gidin. Şaka yapmıyorum! Çünkü; üniversiteler, bu tip sorunları aşmak için ideal yerlerdir. Bu sorunu burada aşamazsanız, ilerde işiniz zor. İlla üniversite hayatınız boyunca karşı cinsten yüz tane arkadaşınız olmak zorunda da değil. Ama en azından yarın bir gün nişanına, düğününe, bilmem nesine gidebileceğiniz ve gerçekten aranızda sevgi dolu bir dostluk bağı bulunan karşı cinsten arkadaşlarınız olsun. Bu ayıp değil, günah değil! Aileniz tutucu diye kendi hayatınızı zehir etmeyin.

* Kendinizi keşfetmek için hiç korkmayın ve sizi zorlayacak "meydan okuyucu" işlerde çalışın. Patronunuz maaşınızı vermesin. Size kötü davransın biraz. Abuk-subuk çalışma arkadaşlarınız olsun ki hayatın yozlaşmış ve çirkin yüzünü öğrenin. Daha sonraları iyi-kötü ayrımı yaparken bu öğrenmeler çok ama çok işinize yarayacak! O, çalışmak istediğiniz; havalı, yüksek maaşlı uluslararası şirketlerin dışında, gerçek Türkiye'nin gerçek iş hayatını deneyimlemeden hayata adım atmış sayılmazsınız. Sürünmek, iyidir. Zorlanmak, güzeldir! Zorlanınca, "kafanız" çalışmaya başlar ve mental kapasiteniz gelişir. Daha akıllı bir insan olursunuz, daha yaratıcı bakmayı öğrenirsiniz. Hayattan kaçmayın. Eğer kaçarsanız; kaçtığınız her şey ile aniden yüzleşmek zorunda kalınca, sizi fena benzetir!

* Hayattan fazla bir şey beklemeyin. Çünkü; o, sizin ondan beklediğiniz şeylerden çok daha fazlasını sizden bekliyor olacak :)

Bu cümleyi açıklama ihtiyacı hissettim. Burada beklentiniz olmamasından kastım, hayatta sürekli bir şeyler bekleyen (almak isteyen) taraf olmayın. Çünkü; doğanın ve insanın yaratılışı gereği, sürekli "verici" olduğunuzda çok daha büyük kazanımlarınız olur :)
 • Paylaş
 • Dersler için altın kural notlarınızı kendiniz tutun. Sınavdan bir hafta önce alırım diye düşünmeyin. Bu konuda herkes savaş içinde. Diyelim ki alacak birisini buldunuz. Buna da pek güvenmeyin çünkü kendi tuttuğunuz not haricinde diğer notlardan pek bir şey anlamazsınız.
 • Ufaktan iş hayatına atılın. Yarı zamanlı işler bulun, bu sizin kendinizi hayata hazırlamanıza yardımcı olacak ve eğer iyi bir iş bulmuşsanız, bir öğrenciye göre iyi kazanıyorsanız kendinizi hep güvende hissedersiniz.
 • Başarısızlıklarla, isyanlarla karşılaştığınız olacak mutlaka. Hayatınızdaki en öfkeli zamanlarınızı da burada geçireceksiniz. Önemli olan yaşadıklarınızdan ders çıkarmak. Evrenin yargılanmayacağını bilmek.
 • Marjinallik dışardan size hayranlık verici gelebilir ama siz öyle olmayın. Çünkü 4 yıl birlikte yaşayacağınız, öğrenim göreceğiniz insanlar olacak.
 • Yeni arkadaşlıklara, ilişkilere geçit verin. Siz ne kadar antisosyal olsanız da muhakkak birilerine "Memnun oldum" demek zorunda kalacaksınız.
 • Gruplaşmalara dikkat edin zira siz dikkat etmeseniz bile bir bakmışsınız çevreniz belli insanlarla sınırlıdır. Kimileri sizinle konuşmuyor, selam bile vermiyordur.
 • Bence yabancı dil öğrenmek üniversiteden sonra ikinci odağınız olsun. Yabancı dil öğrendiğinizde size tüm kapılar açılacak. Tabii ben öğrenemedim ama size açılacak :)
 • Paylaş
Vizeler yüksek diye finallerde salmayın.
Yaz okulu pişmanlıktır.
 • Paylaş
Söylenenlerin haricinde iş ilanlarına bak, bölümünle ilgili hangi programlar sektörde kullanılıyor hangi eğitimler isteniliyor onları araştır ve eğitimlerini al.
 • Paylaş
Sorulan soruda gariplik var. Okuduğumda Woody Allen in sözü geldi aklıma : beni kabul etmeyen bi kulübe üye olmaya çalışırım akabinde benim gibi birini kabul etmek isteyen kulübe de ben üye olmak istemem :)
Hiç duyulmayani nasil bilecez veya söylenenleri bilip veya bilinmeyenden nasil ayiklayacagiz
Soruya tekrar göz atayım en iyisi.
En doğrusu bu olsa gerek tekrar bakmak : -D
 • Paylaş
16

Fat Ma, öğrenciye ne tavsiyede bulunacaksın :)) seni mi dinleyecek artık :))

Ömer K., Hiç duymadığı tavsiyesi nerden bilecegim. Herkes bi cevap yapıştırmiş galiba bende bi sorun var. Ben soruya tekrar bakayım :)

Fat Ma, :)) bana kimse bi tavsiyede bulunmadı benim için bu :))

Ömer K., İyi bırak öylece kalsın. Kimseden medet umma tavsiye isteyerek . Demek ki sen kendine yetersin.

Fat Ma, tabi yeterim kendime :) bursum da olsaydı değme keyfime ama bursum yok. söylediğim gibi öğrenci adama para lazım tavsiye değil :))

Ömer K., Kapı kapı dolaş burs bulursun istanbuldaysan eğer daha da kolay :) kyk bursu ( geri ödemeli alıyorsun herhalde) ben bu sene mezun oldum dört sene boyunca üç yerden burs aldım bi de kısmı zamanlı okulda çalışıyordum isteyene para çok :-D

Fat Ma, burs bulan kim varsa hep torpil ile yani referans göstererek bulmuş hatta ki bursu verenler bunları bulmuş. bana babam bile para vermiyor :)))

Ömer K., Torpil safhası var ama hepsi de torpil değil . Torpilsiz de bulabilirsin

Fat Ma, ben umudumu kestim burstan yana inşallah kazasız belasız okulumu bitirirsem bana yeter

Ömer K., Biter biter kafana takma

Fat Ma, biz bitmeden biter inşallah :)))

Ömer K., Bana göre hava hoş ben geçen yaz bitirdim gerisi sana kalmış :)

Fat Ma, okuduğun alanda iş buldun mu ;) hayırlı olsun

Ömer K., Nerdee Kpss ye hazırlanıyorum

Fat Ma, hmm kolay gelsin

Ömer K., Teşekkürler

Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

955 Görüntülenme12 Takipçi6 Yanıt