Bilmek istediğin her şeye ulaş

Üniversite okumak mı yoksa memur olmak mı daha iyi?

Öncelikle Üniversite öğretimi ve memurluk arasındaki bağlantıya bakmak gerekir. Memurluk, hem çalışma hem para kazanma ve geleceği garanti altına almak açısından önemliyken üniversite ise bilgi, kültür, yaşam tarzı gibi özellikleriyle önemlidir bana göre.

Artık memurken üniversite öğretimi almak da mümkün olduğuna göre seçimi buna göre yapmak gerekir bence. Keskin bir dönüşle üniversite ya da memurluk tercih edilmesi yerine belki de ikisine birden başlamak daha iyidir diyorum.

Şahsım olarak tercih yapma durumunda olsaydım tartışmasız "Üniversite" derdim.
 • Paylaş
Türkiye'de okuyacaksanız harcadığınız zamana yazık benimki gibi. Bu ülkede çoğunluktan bahsedecek olursak bilgili insanlar olmak için, ülkeyi kurtarmak için, bilinmeyenleri keşfetmek ya da felaketleri durdurmak için okunmuyor. Çünkü okumak bu ülkede bunların zerresini bize hatırlatmazken hatta bunları bize vermeyeceğinin garantisini yaşatırken bu ülkede sadece bir taraflarımızı kurtarmak için okuyoruz. Ömrümün sonunda kadar beni geçindirsin, seveyim eğleneyim yeter diye düşünen kesimin bu ülkede zaten hangi meslekte yetiştiği önemli mi? Böyle eğitim sistemine böyle öğrenci tabiri gürül gürül devam ederken ya bu diyardan gideceksin kapasiteni ortaya koyabilecek insanlarla mükemmel şeyler çıkaracaksın ki dünyaya gelmenin bir anlamı olsun ya da bir umut besledin ülkene karşı burada kaldın diyelim yine hayatını ot gibi yaşamamak için ya sistemi değiştireceksin ya da lafla peynir gemisi yürütmeye çalışıp ot gibi okuyup, okumayan insanların emrinde çalışıp zamanı gelince de vaktin dolar gidersin ki bunu seçeceksen bu üşengeçlikle üniversite okumakla vakit kaybetmek yersiz. Daha önce çalışan bir insan olarak söylüyorum ki işsizlik iş yok diye değil iş yapan yok diye oluşmuş bir şey her yer iş ilanlarıyla doluyken, geçinmek isteyen her insan istese üniversite okumadan da bunu yapabilir. Önemli olan idealin ne. Yaşlanana kadar masa-başı yapıp etliye sütlüye karışmak istemiyorsan amenna böylesi de birine lazım olur illlaki.
 • Paylaş
Üniversite okumaya bir iş gözüyle bakmak ya da zaman harcı gibi görmek açıkçası büyük bir yanlış bakış açısıdır. Üniversite okuyarak da memur olunabilir! Üniversite, mesleğiniz yanında size hayatta tek başınıza karşılaşabileceğiniz çok güzel bir staj olacaktır. Ne yaparsanız yapın, benden tavsiye olarak en az 4 yıllık bir üniversite deneyimi yaşayın. İnanın bana üniversite sonrasında hayatınızdaki bakış açılarındaki değişim ve ufuk genişlemesinden sonra yapabileceklerinizin sınırının sadece siz olduğunu fark edeceksiniz. Bundan sonrası ise tamamen size bağlı, çalıştığınız kadar yükselirsiniz. Ayrıca üniversitede okuduğunuz bölüm ile ilgili ileride çalışmak zorunda olmadığınızı, bölümünüzün yanında size farklı kapıları da açtığının farkına varacaksınızdır. Zamanla çevrenizdeki insanların size bakışı hatta hitabı bile değişecektir. Hadi o zaman bir şeyleri değiştirmek için önce kendimizi gelişim ile değiştirelim. . .
 • Paylaş
Memur olmak ayrıcalıklı Türkiye de şu an olunması gereken ama üniversite okumak bambaşka bir duygu
 • Paylaş
Üniversite okuyup memur olmak.
 • Paylaş
Soru güzel :)
e Kişinin yapısıyla ilgili olduğunu düşünüyorum. Eğer ''ben aylık bütçemi bilirim, riske girmem, riski sevmem, stardartlaşma yanlısıyım'' diyorsanız 7 göbek akrabalarımı ve ailemi örnek gösterip memur olun derim, şayet ''Riske girmeyen viski içemez'' kafasındaysanız ve okuduğunuz bölüm işinizi yapmanıza katkı sağlıyorsa, '' az kazanır ben yerim-çok kazanır ben yönetirim'' diyorsanız tüm ailesi memur olan ben gibi özel sektörü seçin, ancak en önemlisi yaptığınız işte mutlu olmaktır. Eğer her gün işe gitmek için huzursuz uyanıyor hatta uyanamıyorsanız tonla para kazansanız da o para burnunuzdan gelir. Unutulmamalı ki hayatın %40 ile %60'ı iş yaşamında geçmekte.
Saygılarımla.
 • Paylaş
Yani bence aslında lise mezunu olup bir işe başlamak daha kolay. En azından benim ailem bundan bahsediyor. İyi bir şekilde üniversite okuyamıyosan, en azından KPSS'ye girmelisin.
 • Paylaş
İdealist ve hayalleri olan bir kişi üniversite eğitimi alarak, gelir elde etmeye başlamayı erteleyebilir, buna değer! Ancak yaşayışının amacı yalnızca ailesine yetecek bir gelir elde etmekten ibaret olan bir kişi için üniversite okumak vakit kaybı olacaktır. Tabii, üniversite okuyan idealist bir kişi için, alınan lisans eğitiminin ideallere yönelik bir alanda olması şart, aksi halde yine zaman kaybı olacaktır.
 • Paylaş
Şahsi değerlendirmeme göre;
İnsanların hayalleri, amaçları olması bence daha iyi.
Her şey okumak, memur olmak değil ya da diğer şeyler olmamalı. Şimdiki zamanı değerlendirmeliyiz gelecek hakkında öngörüleri eksik etmemeliyiz hayatımızda. Şurada para var bunu yapayım, şu iş daha karlı bu olsun karnımız doysun.. Bunlar günü kurtarma çabaları gibi geliyor bana açıkçası. Hayatta bir amacın yoksa, bir hayalin yoksa, hedefin yoksa, kendini adadığın bir şey yoksa üniversite okumanın anlamı nedir ki ? Gördüğüm kadarıyla üniversite okumayı sadece okumak adı altında sormuşsun. Herhangi bir açılım yok çünkü bunu düşünüyorum, bunu istiyorum gibi. Herkes evlenip ileride çoluk çocuğa karışıyor, karışacak. Bu yüzden karnımız doysun, karınları doysun ailemin değil de ben aç kalayım ama geleceğime iyi şeyler bırakayım gibi düşünceler daha hoş olur.

Bunları niye yazdım ? İllaki olacaktır bu yazıya tesadüf eden insanlar, henüz hayatta seçim yapmamış insanlar ya da başka bir şey. Bu yüzden yazdım en azından yazılanları okusun düşünmediyse de bir düşünsün diyerek.

Asıl soruna gelecek olursak ve bir kaç kelimeyle cevaplayacak olursam; Üniversite okuyabilirsin potansiyeli olan bir bölüme ilgin varsa. Yoksa da memur olmak daha mantıklı en azından karnın doyar, ailenin karnı doyar.

Ama unutma ! Senden sonraki nesil de yaptığın seçimlere göre aynı zor şartlardan ve düşüncelerden geçecektir.
 • Paylaş
Üniversitede çalışan memur olmak daha iyi 😊
 • Paylaş
Memur olmak tabiki
 • Paylaş
Önemli olan aslında şuanki konumundur.gerçekten hangi konumdasın, ekonomik bakımdan ve hayata bakma(ünüversite okuma) açısından önemli işlevlerdir. Ekonomik bakımdan bakıldığında gerçekten şuan ihtiyacın varsa direk iş sahibi olmak daha mantıklı, nden derseniz ünüversite gittiğinizi farzedin hangi bölümü okuyacaksınız okumaktan ziyade hangi bölümü kazanıp okuyacaksınız, bir bölüm kazanmış okuyorsunuz şuan Bi baktınız ünüversite bitti. Durdunuz İşte bakınıyorsunuz çalışmam lazım diyorsunuz Bi bakıyorsunuz önününüze koyulmuş Bi sınav daha hani ünüversiteyi kazandım bitirdim ama sınav hep sınav (kpss) tekrar dersaneye git çalış masraf yap derken tabi o arada yaşta ilerler gider ve demem o ki eğer bunları yaşamak istemiyorsan memur olabiliyorsan ol masanın başında otur rahat rahat... Ama yok ünüversite okumak istiyorum dersen bunları göze alacam diyorsan hiç düşünmeden ünüversite oku çünkü ünüversite insana yeni bir yaşam yeni bir arkadaş düzeni vs katar ünüversite okursan hayatı anlarsın ayağının üstüne durabilirsin sorumluluklarını yerine getirirsin ve emin ol hayattan alamadığın tadı ünüversite alırsın... Teşekürler.
 • Paylaş
Bu kıyaslama birazda insanın kaabiliyeti, yeteneği vede insan üzerindeki etkisine bağlı bir olay. Genel olarak sessiz sakin etliye sütlüye karışmak istemeyen kişiler memuriyet hayatını seçerek ömrünü daim ettirmek isterler fakat lider ruhlu kişiler kendilerini geliştirmek arkalarından örnekler bırakmak isteyenler daha çok üniversiteyi seçerler.Seçim siz gençlerin.
 • Paylaş
1

Hakan Şahin, Hayatdan çok bir beklentiniz yok ise boş zamanı da seviyorsanız memur olun...

Bence eğer o üniversiteyi okuduğun zaman memurluktan daha yüksek kazançlı ve daha karıyerli bir meslek sahibi olacaksan kesinlikle okumalısın
 • Paylaş
1

Insan, Özgür ol da nolursan ol

Üniversite okumak. Çünkü yaşamı, arkadaşlığı, gerçek hayatı üniversite de okurken daha iyi görebilirsin.Sosyalleşme, bilgi , kültürün memur olmanın getirdiği para ve gelecekten daha maneviyat taşıdığını düşünüyorum. Eğer memurluk üniversite okuduktan sonra yapabileceğin bir meslekse, kendini yeterince geliştirdiğin üniversite zamanın yanına kar olarak kalacaktır.
 • Paylaş
Üniversite okumak iyi mi denilince, tartışılmamalı bile şahsen! Memurlukta ise hayatına verdiğin yönün derecesi de önemli.
 • Paylaş
Her ulkede gecerli olabilecek bir meslege sahip olup. O meslege layik olmaya calismak daha iyi.
 • Paylaş
Memur olmak köleliktir. Üniversite ise köleliğe hazırlıktır. Ona göre seçimini yap.
 • Paylaş
Kesinlikle üni okumak. Abi memur olursan babadan gelen bir zenginlik yoksa max. oturacağın semt, ev bellidir max. bineceğin araba bellidir yani orta düzey bi yaşam sürdürmek için iyi bir şey memurluk en azından işçi gibi ezilmessin. Birde iyi bir üniversite okumak var iyi para kazanmak tabi her üniversite okuyan da çok para kazanacak diye birşey yok.

bazı arkadaşlar herşey paramı falan diyebilirler ancak bi insan az para kazandığı hiçbi işten memnun kalmaz. Bence insanoglu için bi meslekte en önemlisi para.
 • Paylaş
1

Beyza, memur ol bnce daha iyi

İkiside aynı şey fark etmez
 • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

566 Görüntülenme23 Takipçi20 Yanıt

Konu Başlıkları