Bilmek istediğin her şeye ulaş

Üniversite tercihi yaparken en çok yapılan yanlışlar nelerdir?

Tercih zamanı düşülen hatalarDüzenle
1. En büyük hata "puanım boşa gitmesin" diye öğrencinin okuyamayacağı, hiç ilgisini çekmeyen bölümler yazmasıdır. Doktorluk yapamayacak birinin makine mühendisliği istemesine rağmen tbba girmesi gibi.

2. Bölümü umursamadan okul, şehir seçmektir. İstanbul'da veya Boğaziçi'nde okumak için çok büyük bir ilgi gerektiren fizik bölümlerini seçmek gibi.

3. İşin içinde olmayan kişilerden, kulaktan dolma bilgilerle, iki-üç örnekle edinilmiş bilgilerle meslek seçimi yapmaktır. Komşu teyzenin istemeden girdiği matematik bölümünden altı yılda mezun olmuş, kendini hiçbir alanda geliştirmemiş oğlundan hareketle "matematikçiler iş bulamıyor" bilgisini kesin kabul etmek gibi. Veya tam tersi, çok çok çalışıp kendini çok iyi yetiştirmiş bir makine mühendisliği öğrencisinin daha okurken 5000 lira maaşla iş bulduğunu duyup, herkesin böyle olduğunu düşünmek gibi.

4. İnsanın kendini bilmemesidir. Hayvanları sevmeyen, korkan birinin veterinerlik yazması gibi.

5. Yatay geçiş gibi hayallerle okunamayacak bölümler yazmaktır. Birçok öğrenci yatay geçiş yapar ama bu düşünceyle girenlerin çok çok büyük bir çoğunluğu yapamaz ve girdikleri bölümde kalırlar. Sonra gelen büyük bir depresyon ve bitemeyen bir okuldur. "İlk yıl çok çalışır, iyi notlarla yatay geçiş yaparım" çok çok zor bir iştir. Yeni, serbest bir ortamda olacaksınız. Ayrıca üniversite derslerinde iyi notlar almak, lisede ve üniversite sınavı hazırlıklarında edinilen bilgi üretme, değerlendirme ve sunma alışkanlıklarından çok farklı alışkanlıklar edinmenizi gerektirir. Bu da herkesin hemen yapabileceği bir iş değildir. Bunun sonu yine "kendini bilmek" konusuna dayanıyor. Yüksek ortalamayı ilginizin olmadığı bir bölümde yapmanız zaten imkansıza yakındır.
  • Paylaş
En büyük hata bütün tercih haklarını kullanmaktır. İnsan neye ilgi duyduğunu ve nede ne kadar başarılı olabileceğini bilip ona göre seçim yapmalıdır. Elektrik mühendisi olamadım hadi jeoloji mühendisi olayım diye bir meslek seçimi olamaz. Sistem insanları istemedikleri meslekleri yapmaya zorluyor diyorlar, hiç katılmıyorum. Sistem seçim hakkı veriyor, hakkını doğru ya da yanlış kullanmak adayın elinde. Amaç elektrik mühendisi olmaksa öncelikle sınava çok iyi hazır olmak gerekir, o dalı isteyenler öncelikle ülkenin zeka olarak kaymak tabakası, çalışarak zekayı yenemezsiniz, zeki adam da yeteri kadar çalışması gerektiğini bilir çünkü. Sınava hazırsınız, girdiniz, iyi bir de puan aldınız, şimdi o dalı okuyacağınız üniversiteleri bir sene öncenin puanlarına göre sırayla tercih etmeniz gerekir. Diğer dalları değil.

Kampüse göre üniversite seçip hangi dal olursa okuyayım diyenler de var. Bu da büyük hata, sonuçta kampüste 4-7 sene arası bir zaman geçireceksiniz ve hayatınız ondan çok daha uzun.

Ailemden ayrılamam, yaban ellerde heba olurum diye kendini taşraya mahkum edenler de var. Bu da büyük hata. Üniversite bittikten sonra aileniz size bakmayacak ve elinizdeki taşra üniversitesi diplomasıyla iş bulmanız oldukça zor olacak. Kaldı ki o diplomayla belki işi bulurum diye büyük şehirlere yine de gitmek zorunda kalacaksınız.
  • Paylaş
İlgini çekebilecek dersleri işaretle. Çekemeyecek olanları işaretlersen sen pişman olursun.
  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

106 Görüntülenme6 Takipçi3 Yanıt

Konu Başlıkları