Bilmek istediğin her şeye ulaş

Üniversite tercihleri nasıl sıralanmalıdır?

Tercih listesinin oluşturulması çok önemli bir etkinliktir. Bu yaptığımız tercihler sonuçlarını verdiğinde, hayatımızın bundan sonraki 50 yılının da seçimini yapmış oluyoruz.

Tercih listesinde birinci koşulumuz isteğe göre tercih yapılmasıdır. Ancak Türkiye'de üniversiteye girişte yaşanan bir temel gerçekliği de göz ardı etmemek lazımdır. Bir çok arkadaşımızın dikkat etmesi gerektiği düşündüğü bir sıralama mantığı vardır.

Yerleştirmeye birinci sıradan başlanır, puan yeterliyse ikinci ya da üçüncü tercihin çok da kıymeti kalmayabilir. Puan türlerine göre tercihlerin kendi içlerinde bir düzene göre yapılmasında yarar vardır.
  • Paylaş
1
Sıralamana ve istediğin bölümlere göre tercihlerini yap ve bu kararı üniversiteleri ve bölümleri araştırarak kendin yap. İsteklerini oluştuktan sonra aralarnda sıralarsın.
  • Paylaş
Üniversite tercihi yalnızca üniversitenin değil, önünüzdeki uzun yılları nasıl bir meslek yaparak geçireceğinizi belli edecek tercihtir. Bunun farkına tercih döneminde varmak oldukça zor oluyor. Üniversiteye yerleştikten sonra evet ben bu bölümün öğrencisiyim ve gelecekte bu mesleği mutluluk duyarak yapacam diyebilmek için, bu kararı iyi düşünerek vermenizi tavsiye ederim.

En çok istediğiniz bölümü en başa yazıp, alternatif bölümleri daha sonraki sıralara yerleştirin çünkü bu sıralamanın pişmanlığını yaşamak kötü olabilir. Kazanacağınız üniversiteyi hazırladığınız yanlış sıralama yüzünden kaybetmeyin. Ayrıca listenizde çeşitli çeşitli bölümlerin olması kararsızlığın da göstergesidir.. :)
  • Paylaş
Tercih listesinin oluşturulması çok önemli bir etkinliktir.bu yaptığımız tercihler sonuçlarını verdiğinde,hayatımızın bundan sonraki 50 yılının da seçimini yapmış oluyoruz.

tercih listesinde birinci koşulumuz isteğe göre tercih yapıkmasıdır.
  • Paylaş
Üniversite tercihlerinde önce istenilen bölüm sonra istenilen okullar sıralanılmalıdır. Geçmiş senelerin puan ve sıralamaları dikkate alınmalı ancak tamamen bağlı kalınmamalıdır. İstemediğiniz halde puanı yüksek tutarsa iyi olur dediğiniz tercihler yapmayınız.
  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

1527 Görüntülenme7 Takipçi5 Yanıt

Eş Anlamlı Soru Ekle

  • Tercih yaparken nelere dikkat edilmelidir?