Bilmek istediğin her şeye ulaş

Üniversite ve bölüm seçerken nelere dikkat etmeli? Nasıl karar verilmelidir?

Klasik olarak şunu söyleyebilirim "sevebileceğin mesleği yap" yoksa en iyi üniversitede çok iyi bölümde de okusan mesleğinde üst noktalara gelmen imkansız. Düz bi memur olarak devam edersin hayatına...
  • Paylaş
Çevrenin ne istediğine değil kendinin ne istediğine dikkat ederek karar vermeli.
  • Paylaş
Gencin öncelikle “ben neleri yapabilirim”, “hangi derslerde daha başarılıyım” sorularının cevabını kendisine vermesi gerekir. Yetenek, meslekteki başarıyı ve doyumu etkileyen etkenlerden biridir ve temel gerekliliktir. Seçilecek mesleğin gerektirdiği yeteneğe sahip olmayan bireyin, işinde başarılı olması pek olası değildir. Tam tersi yeteneklerini kullanamayacağı ya da mesleğin gerektirdiği yetenek düzeyi bireyin kapasitesinin altında ise kişinin o meslekte doyum sağlaması mümkün olmayacaktır. Örneğin, sözcükleri ustalıkla kullanamayan, yazılı ve sözlü ifade yeteneği güçlü olmayan birinin dil ve edebiyat programlarında başarılı olması zordur. Cisimleri üç boyutlu görebilme, bir şeklin açılımını düzlem üzerinde çizebilme yeteneği olan yaratıcılık gücü yüksek bir bireyin ise mimarlık mesleği için gerekli yeteneklere sahip olduğu düşünülebilir.
  • Paylaş
Bu kararı verirken herkes neler yapması gerektiğini biliyor. O mesleği seviyor musunuz? Yapabilecek misiniz? Hayatınızı iyi bir şekilde sürdürebilecek mi gibi şeyleri düşünmeniz gerek. Ama o yaşlarda hata yapabilirsiniz. Benim söylemek istediğim hata yaptığınızı fark ettiğinizde hemen o bölümü bırakmanız ve istediğiniz şeyi yapmanız. Ne olursa olsun hala gençsiniz. : )
  • Paylaş
Üniversite seçerken şehrin yapısına ve tercih yapacak kişinin karakterine uyumuna ve memleketine yakınlığına dikkat edilmeli. Bölüm seçerken bakılacak en son şey, bölümlerin popülerliği ve önceki yıllarda yerleştirme sırasındaki taban puanları ve sıralamalarıdır. İnsanlar, puanı yüksek yerlerin daha çekici olduğunu düşünürler, ancak öyle değildir. Örneğin Tıp bölümünün puanı çok yüksektir, ancak bu durum sizin Tıp bölümü okumanız gerektiği anlamına gelmez. Tıp okuyacak puanı almış olsanız bile, eğer Tıp sizin için çekici bir bölüm veya meslek değilse, çok daha az puanla alım yapan ve size daha çok hitap eden bir bölüme gitmeniz daha mantıklı olacaktır.
  • Paylaş
Üniversite şart mı ? Bu tercih sağlıklı yapıldıysa , gerisi kolay.
  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

1291 Görüntülenme8 Takipçi6 Yanıt

Konu Başlıkları