Bilmek istediğin her şeye ulaş

Üniversitede başarı sağlanması için derslere katılım şart mıdır?

Şart değildir!
Derste bir saatte öğrenebileceğiniz konu için derse girmemek uğruna beş saat ve fazlasını harcayacak kadar vaktiniz, takıldığınız yerlerde sorabileceğiniz kişiler ve ders notlarınız da varsa başarı sağlayabilirsiniz. Bu yazdıklarım pratikte imkansızdır, şöyle bir düşünelim, haftada 24 saat dersiniz varsa sadece derste öğretildiği kadarını öğrenmek için 120 saat ve dersi bilen bir arkadaşa ihtiyaç duyarsınız. Yani haftada yemek yemek, yıkanmak, uyumak ve diğer ihtiyaçlarınız için sadece 48 saat boş vaktiniz kalır. Günlük neredeyse 7 saat. Bir de sınavlarda derslerde anlatılandan zor sorular sorulduğunu düşünürsek fazladan da çalışmaya ihtiyaç duyacaksınız. Ona da diyelim her gün iki saat fazladan. Kalır elinizde 5 saat. Ödevler, projeler de olacaktır, o da günlük ortalama 1 saat olsa, diğer tüm ihtiyaçlarınız için elinizde kalır günlük 4 saat. Bu tempoda çalışabilecekseniz kesinlikle şart değildir. O 120 saatin 24 saatini derslere ayırmış olsanız haftalık fazladan 96, günlük 13 saatiniz olur. 4'de eldeydi, derslere girerseniz ders çalışmak hariç günlük ihtiyaçlarınız için 17 saat fazlanız olur, tabii uyku da buna dahil. Seçim sizin... .
  • Paylaş
Genel olarak katılım derslerden geçebilmek için şarttır.Geçebilmenin dışında başarılı olabilmek için derslerin dışında kendi çabanız daha önemlidir.Derslere katılmadan da başarılı olunacak bölümler vardır.Bölüm ve derse göre katılım belirlenmelidir.
  • Paylaş
Bazı derslere katılım şarttır. Yalnız üniversitede başarıyla hayattaki başarıyı ayırmak lazım. Bunlar çok çok farklı şeyler. Derslere gitmiyor ama geleceğinize başka şekillerde yatırım yapıyorsanız, okul on yılda da bitse sınıf arkadaşlarınızın çok önünde olursunuz. Akademisyen olmayacaksanız okul hayatınızdaki yerlerden sadece biri olmalıdır.
  • Paylaş
Ben okulu 4 yılda bitirdim. 2 yıl net gitmemişimdir. Yani olabiliyor :).
  • Paylaş
Şart olan tek şey lütfen inanın
  • Paylaş
Üniversitedeki en büyük başarı,aslında hocalardan birşey beklemeden işin pratiğini gerek laboratuarda gerekse iş sahasında görmek için çaba harcamaktır...Tüm öğrenciler aslında iş dünyasının okulda gördüğü kitabi bilgiyle ilgisi olmadığını bilir fakat nedense bu bilgiyle yaşamaya devam eder!
  • Paylaş
Bence değildir.bide 9 yılda bitiriyorum 5 yıllık bölümü aklınızda bulunsun :)
  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

899 Görüntülenme9 Takipçi7 Yanıt

Konu Başlıkları