Bilmek istediğin her şeye ulaş

Üniversitede bir kızın yurtta mı yoksa evde mi kalması daha uygundur?

Bir kere soru saçma. Kız için şu uygundur bu uygundur diye bir şey yok.

3,5 yıl okulumun kampus içinde öğrencilere sağladığı yurtlardan birinde kaldım, mezun olmaya yakın eve çıktım ve şunu söylüyorum: keşke şimdi de yurtta kalabilsem.

Yurdum kesinlikle lüks denebilecek bir yurttu ve kyk yurtlarına insanlar ne veriyorsa bizimkinin de ücreti o civarda idi. 4 kişilik çalışma+yatak odasından oluşan odalar. Kat mutfağı banyosu etc. Sınırsız internet, suyun elektriğin kesilmez; bunlara ekstra masrafın yok. 250 liraya sadece kira+su+elektriği+ısınmayı hangi şehirde ne tür bir evde halledebilirsiniz bilemem. Ankara'da mümkün değil çünkü. Sonra bir suru arkadaş edinilir yurtta. Odadakiler gider gelir. Yok mu dedikodusu vırt zırtı, olmaz mı? Ha zannediyor musunuz ki arkadaşlarla eve çıkınca olmayacak? Daha beteri bile olur. Kız-erkek farketmez. Ortak kullanılan mutfak-banyo gibi yerlerde bir kaç öğrenci temizliğe önem vermesin bütün kat ayaklanır. Mutfakta lavaboyu temizlemediği için kaç kızı şikayet ettiğimi bilirim. Pisliği görüp de ses çıkarmıyorsanız, şikayet de etmeyeceksiniz.

Eve çıkmak, apayrı bir şey. İstersen yıllardır yakın arkadaşın olan, yurtta da birlikte kaldığın biriyle çık eve o sorumluluklar çabuk değişir. "Bu hafta burayı ben temizledim sıra sende. " "Bu ay şu faturayı ben ödedim önümüzdeki ay sende. " "Dizi izlemeye çalışıyorum ya bişiy mi indiriyosun? " "Benim bölümüm çok zor her gün deli gibi çalışıyorum (kitapları açıp yatağın üstüne g.tumu büyütüyor ve derslerin zorluğundan şikayet ediyorum) arkadaşlarını eve getirmesen? Çok gürültü yapıyorsunuz. " Şu son cümleyi yurtta diyemezsin mesela. Odada gürültü yapılıyorsa gider çalışma salonuna, bu kadar. Odada kalan 4 kişi birbirinin keyfine göre ayarlamaz hiç bir şeyi ama 4'unun de ortak uyduğu rahatlık, konfor kuralları tabii bulunur. Sonra ev alışverişi olayı var. Oldu ya o ay paranız kalmadı eve alışverişte çok az katkıda bulundunuz, ev arkadaşınız birden lokmanızı sayan birine dönüşebilir. Aldığı şeyleri saklamaya & dolabın belli bir yerine koyarak gruplandırmaya çalışabilir. Sizin yediğiniz bir yumurta goze batarken, arkadaşınız bir deste yumurtayı yiyip size az yemenizi söyleyebilir.

Diyeceksiniz ki e tek başına çıksın? Valla Ankara & İstanbul'da kız olmasından geçtim bir insan tek başına öğrenciyken kalabiliyorsa ya ailesi çok zengindir, ya da deli gibi çalışıyordur okulun yanında. Ben şu an çalışıyorum ve tek başıma yaşıyorum, ki şehrin çoğu yerine göre ucuz ama güzel ve güvenli bir yerdeyim; bu kış bir doğalgaz faturası geldi gözüm karardı resmen. Soğuğun dayanılmaz olduğu bir on gün haricinde kombi ayarını resmen hep yaz ayarında tutan(kazak giyerim evde o parayı vereceğime) biri olarak on günde gelen faturanın neredeyse ödediğim kira kadar olması beni çileden çıkarttı. Bunun elektriği, suyu, interneti, aidatı var. Üstüne kirası var. (Güvenli ve güzel muhitlerde 500'e kot2 1+1 60 m2 bulunca göbek atmak lazım)

Her şeyi göz ardı edip masrafı göz önünde bulundurunca; öğrenciyken "Eve çıkıcaaaam, tek kalıcaam. " Şeklinde salak saçma iş görmeyip yurtta kalmak en mantıklısı. Eve arkadaşlarınla çıkacaksan, yurttan hiç bir farkı yok, üstüne artacak olan masrafın dışında. Dışarılarda geç saatlere kadar gezeyim, karışanım olmasın kafasında insansan zaten o masrafların ucunu başını toplayamazsınız kolay kolay.

Güzel bir yurt evden daha makbule.
 • Paylaş
Üniversite okuyan bir KADIN için en uygunu nerede kalmak istiyorsa orada kalmasıdır.
 • Paylaş
Bu durumu cinsiyete göre değil de kişi bazlı düşünmek gerekir. Yurtta birçok kişiyle, toplu yaşam söz konusu. Aynı odayı, aynı ortamı paylaşmak söz konusu. Geç/erken yatmak bile tartışmaya sebep olabiliyor. Bu şartları kaldıramayan birisi için yurt eziyet olacaktır.
 • Paylaş
Kişiliğinize ve maddi duruma bağlı. Ben yurtta kaldım. Yurt yeni olduğundan çok memnun kalmıştım. Temizlik, yemek, fatura derdi yoktu. Isıtıcıyla yapılan makarna, yurdun sigortalarını attırmamız, beni tanıdığı halde devamlı kimlik soran güvenlik görevlisinden onu uyandırarak intikam almak, yangın hortumuyla su savaşı yapmamız ve yurttan atılma noktasına gelmem vs bayağı eğlenceliydi. Kişinin imkanı varsa yurtta ve sonrasında evde kalması güzel bir deneyim olur düşüncesindeyim.
 • Paylaş
Bence bu konu daha çok kişinin karakterine ve olgunluğuna bağlı. Bu durumun da kız veya erkek olarak değerlendirilmemesi lazım
 • Paylaş
Tabii ki maddiyatla doğru orantılı. Ancak; ben senin yerinde olsam elimdeki tüm imkanları zorlar aile yanında okurdum. Durum böyle değilse ev olsun diye çaba sarf ederdim. Kaldı ki ben öyle yaptım. Yurtlar kalabalık ve gelişim için pek uygun yerler olduğunu düşünmüyorum. Tabii hangi okulda okuduğun da önemli ve hangi şehir. .
 • Paylaş
Öncelikle üniversiteli bir kız için uygun olan gibi bir cümle ne kadar doğrudur ? Uygunluk burada kime göre ve neye göre ? O kıza uygundur ve öyle yaşar öbürüne değildir ve öyle yaşamaz başka türlü yaşar.Maddi durumu yüzünden bir seçim yapmak zorunda kalabilir, kişisel fikirleri seçim yaptırır insana. Keşke soruyu bir kız için hangisi uygundur diyerek sormasaydın . Umarım anladığım şekilde düşünülüp sorulmamıştır.
Yurt ve ev konusuna gelince bunu bir kız veya erkek olarak ayırmadan, maddiyat ve yaşam kalitesi açısından değerlendirerek söylüyorum ki ev kendinize kafa dengi bir arkadaş bulma olasılığınızın güçlü olması ve yurtlara verdiğiniz paranın yarısı kadar olması nedeniyle, özgürlüğünüze sınır koymaması , kendi yaşam alanınızın olması ve aynı odaya rastgele dağıtılmış iki insanın muhabbetsizliği olmadan huzurla odanızda uyuyor oluşunuzdan ötürü bence bütün öğrenciler tarafından düşünülebilir.
 • Paylaş
Her ikisinin de avantajları ve dezavantajları var. Yurdun sağladığı imkanlar çok fakat evde kalmanın da rahatlığı var. Mesela yurt kampüsün içindeyse ulaşım kolaylığı vardır. Okuldan gelince yemeğin hazırdır, temizliği görevliler yapıyor zaten sana sadece ders çalışmak kalıyor. Ancak sessizliği ve sakinliği seven insanlar için kesinlikle evde kalmak daha uygundur.
 • Paylaş
Bu kıza bağlıdır. Eğer yurt fakültesine yakınsa çok iyidir. Ancak yurtlar insanları tembeliğe alıştırır. Sarumluluk almak isteyen ev idare ve işlerini öğrenmek isteyen kendini geliştirmek isteyen biri için ev daha iyidir. Ama unutmamalıdır ki sorumluluk almak istiyorsa eğer ev daha iyidir. Ancak sorumluluktan kaçan. Birisi için yurt uygundur. Unutmamalıdır ki yurt fakültesine yakınsa bol boş vakti olur.
 • Paylaş
Eğer ilk senesi ise kesinlikle evde kalmalıdır ilk senesi değil ise bulunduğu şehire ve arkadaş ortamında bağlı değişkenlik gösterebilir.
 • Paylaş
Ben kesinlikle evde kalması daha uygundur diyorum. Çünkü ikisini de denedim. İlk sene özel yurtta kaldım ancak benim için pek yararlı olduğunu söyleyemem. Yaşıtlarının fazla olmasından mı kaynaklanır bilemem ama ders çalışılacak ortamları işgal eden arkadaş ortamım vardı yurtta. Herkes sizin gibi olamıyor. Birinci öğretim ile ikinci öğretimler karma halinde tutulmuştu üstelik. O yüzden gece okuldan geç gelen bi öğrenci sabah 6 da da kalka biliyordu(ben)
Hiçbirinin derdi tasası bitmiyor dinlemek zorunda değilsin elbet ama kıramıyorsun kimseyi . Sevgilisinden ayrılan mı dersin dedikodu yapan mı dersin bitmiyor yani. Yurdun her yerinde bi olay çıkardı mutfak lavabo odalar da dahi. Temiz bırakmazlar titiz olan arkadaşlar ya tartışma çıkarır ya da sessiz sedasız temizlerlerdi. Sürekli bi şeylere göz yummak zorunda kalıyorsun. Bi yerde doluyorsun ve artık yeter buradan gitmeliyim deyip eve kafa dengi bir arkadaşla çıkıyorsun. Çok da memnun kalıyorsun . Tavsiyem budur. Ev gibisi yoktur ev gibisi yoktur ev gibisi yoktur... ...
 • Paylaş
1

Zehra Keklikoğlu, katılıyorum ya özel yurt hele çok daha farklı kimseyi çekmek istemiyorum seneye çıkacagım inşallah :D

Evde kalmak daha iyidir. Sonuçta senin evin olacak ve sorumluluk sahibi olacaksın tabi sorumluluk almak isteyen bir yapın varsa. Yurt biraz daha rahatsız olur diye düşünüyorum. Oda arkadaşların veya yurt arkadaşların. İnsanlara katlanamayan bir yapın varsa yurtta kalma derim. Çok kızın olduğu yerde rahatlık pek olmuyor daha çok dedikodu tartışma ve çok insanın olduğu yerde de ders çalışman zor olur
 • Paylaş
Yurtta kalmak her yönden iyidir kira idi yemek yapma temizlik ısınma vs gbi sıkıntılar olmaz en azından .
 • Paylaş
Bu tarz sorular biraz anlamsız sanırım.

Çünkü o kızın, o bireyin nerede nasıl yaşayabileceği nasıl huzurlu olabileceği kendisiyle ilgili bir durum. Kendisine uygunsa uygundur.
 • Paylaş
Yurdun fiziki yapısı, sunulan hizmet kalitesi, kampüse olan uzaklığı önemli etkenlerden, yurtta kalacaksam en azından ilk yıl üniversite yurdunu tercih ederdim sonuçta yönetim ve diğer birimler denetleniyor, problem ve isteklere daha çabuk çözümler bulunabiliyor, muhatabınız her daim belli, sizi baştan savmıyorlar ve olaya ticari mantaliteyle bakma olasılıkları diğer özel yurtlara göre daha düşük seviyede, yurt ortamında ki arakadaşlık ve birarada yaşama becerisi gelişterebilme, farklılıklara tahammül edebilme gibi sizi kişilik olarak çok yönden geliştirebilir.
 • Paylaş
Bırak onu kız düşünsün ya. İstediği şekilde istediği yere uyum gösterir insan bence toplumun bu denli gereksiz değerlendirmelerinden kişi yakınıp mantıksız karar verıyo. Yoksa her daim bir kız 3 kişi yurt odasında da öğrenci evinde de kalabilir.
 • Paylaş
Buna kız olarak değil de kişiye bağlı bakılması en uygunu olur. Ailenin maddi durumu ve senin evin sorumluluğunu karşılama olanağın ne derece de.
 • Paylaş
Üniversiteye giden bir '' kadın'' veyahut sizin deyiminizle ''kız'' yurtta da başının çaresine bakar, evde de. Tercih meselesidir, uygunluk değil.
 • Paylaş
1

Erkan YILMAZ, Yurtta daha çok sosyl hayatı olur ve bambaşka tecrübeleri olur. Üniversite okuyan her kız yada erkek kyk tecrübesini yaşamalı en azından bir yıl. Yurtta kalacaksan zaten kalma o paraya evde de kalırsın

Ev candır, evin rahatlığı ve kendine vakit ayırabilme imkanın daha fazladır...
 • Paylaş
Ev arkadaşı bulabilirse düzgün tabikide evde fakat bulamazsa yurtta kalmanın uygun olacağını düşünüyorum.
 • Paylaş
Yurt temiz olduğu sürece sıkıntı yok ama ben evde kalıyorum gayette memnunum. Yurtta giriş çıkışların problem olabilir sadece.
 • Paylaş
1

Abcadjsjs, Yurt okula yakın bir yerdeyse kesinlikle yurtta kalmalı ders çalışırken kütüphaneyi kullanır ve onun için daha iyi olabilir. Fakat evde kalınca derslerine daha az zaman ayıracaktır. Evin temizliği , alışverişi , kira , elektrik , su..... Bence yurtta kalmalıdır.

Bi kız için en uygun olan yer evdir. Kızlar erkeklere göre biraz daha sorumluluk sahibi, düzenli ve temizdir. :)
 • Paylaş
Kızlar yurtta kalırsa iyi olur, evde kalmarı da kötü olmaz aslında.
 • Paylaş
Bir kız ya da erkek için olarak ayırt etmenin önemi yok bence. Yani kısmen bir fark olur ama sonuçta öğrenci zihniyetiyle düşünür hem erkekler hem kızlar. Kesinlikle yurt ideal çünkü yemek yapmak, evi temizlemek ve daha bir çok şey ev için sıkıntı yaratabilir. Yurt ideal bence. En azından kafan rahat.
 • Paylaş
Hangisinde rahat edebilirse orda kalması iyi olur ev hayatı zordur düzen sağlayabilir mi bilinmez önce yurtta kalmak mantıklıdır
 • Paylaş
1

Doğan Nur, Kyk yurtları

Eve çıkmak daha mantıklı yurtta çok sıkıntılı giriş çıkış olsun , çalışma saatleri kısıtlı bide evde özgürlüğün tam tadı var.
 • Paylaş
1

Mücahit Ekrem Karakaş, Bir kiz diyorsan ilk sene yurtta kalmali tabiki ondan sonrada apart ve ya ev

Yurta kalmak en iyi si
 • Paylaş
Eğer yeniyse yurt daha iyi bence ama kız erkek diye kıyaslama
 • Paylaş
2

Şenol Deniz Ikizer, soruyu bir bayan sormuştur.Kendisi tavsiye iştediği için sormuştur o şekilde.

Derya Kaya , yurttadaha iyi daha iyi çalışır bence

Bence yurt en dogrusudur
 • Paylaş
Bence yurta kalmak ama herkezin kendi odası olması lazım yada 2kişilik ama en iyi arkadaşın olmalı
 • Paylaş
İlk etapta oraya alışmak adına yurtta kalmanı tavsıye ederim daha sonrasında etrafı tanıdıkca kendıne ıyı bır cevre edındıkce bu durumun sekıllenecegını dusunuyorum
 • Paylaş
Evde tabi ki de
 • Paylaş
Bir yurt var yurttan öte bir ev var benden ziyade...
 • Paylaş
3

Arif N., Yunus emre :bir ben var bende benden içeri deyişiyle aynı oldu resmen :)

Gülşah Pehlivanlı, Evde kalmak ğerçekten çok sıkıntı helede dayınıksan ama yurtda bi o kadar bunaltıcı

Arif N., Önce yurt 2-3 ay kadar sonra ev büyük hayatın küçük reklamına hazırlık diyebiliriz

Yurt iyidir rahattır, evde sorumluluk almayı öğrenir kişiye bağlı.
 • Paylaş
Yurtta kalması daha iyidir
 • Paylaş
Maddi olarak yurtta kalsın yeter.
Rahatlık olarak evde kalsın yeter. Ahlaki olarak Kız kalsın yeter.
 • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

2022 Görüntülenme49 Takipçi36 Yanıt