Bilmek istediğin her şeye ulaş

Üniversitede birden fazla bölüm okumak nedir? Nasıl okunur?

Sanırım ÇAP'tan söz ediyorsunuz, yani Çift Anadal Programı. Fakülte içi ya da fakülteler arası ana bilim dalları arasında yapılan anlaşmalara göre yapılabiliyor. Eğer o branşta ÇAP yok ise emsal gösterip talep edilebilinir. Ama bunu bölümlerin kabul etmesi pek kolay olmayabilir de. ÇAP'larda dört yılda bitirmek söz konusu değildir. Yani ayrı ayrı okuyup min 8 yılda alabileceğiniz iki diplomayı 5-6 yılda tamamlamış olursunuz. Bunun haricinde de açık öğretimden de eş zamanlı bir bölüm daha okuyabilirsiniz.
  • Paylaş
Ortalaman belirli birşeyin üstündeyse o fakültedeki bölümlerden çift ana dal yaparsınız... 2 diplomanız olur
  • Paylaş
Ya çift anadal programı var aynı fakültede iki ayrı bölüm okursunuz ya da yandal programı var. Çift anadala göre daha kısa süreli bir program olmakta. Ana okuduğunuz bölüme ek olarak gene aynı fakültede başka bölümden ders alırsınız. Veya iki farklı zamanda girdiğiniz üniversite sınavında aynı üniversiteden iki farklı fakülteden bölüm okursunuz.
  • Paylaş
Üniversitede her hangi bir bölüm okurken açık öğretimden 2. Bir üniversiteyi ösym den yerleştiğin puanla okumak gibi bi hakkın var . ÇAP çift Anadal programı var. Benim bildiğim unlar:)
  • Paylaş
Bahsettiğiniz ÇAP ve Açık Öğretim. Okuduğunuz bölüme yakın bölümler ise size büyük katkı sağlar. İş bulma olasılığınız artar. Tabi bir ihtimal.
  • Paylaş
Örgün egitimin yanında açıkögretim ögrencisi de olunabilir...
  • Paylaş
Eğer üniversitenizin belirlediği kriterleri taşıyorsanız 'çift anadal ' dediğimiz programla yine üniversiteniz tarafından belirlenen listeden bir bölüm seçip okuma imkanınız var (mesela bir mühendislik okurken başka bir mühendislik okuyabilirsiniz.) ya da açıktan da okuyabilirsiniz.İstanbul Üniversitesi ve Anadolu Üniversitesi örgün bir programa kayıtlıyken dahi başka bir bölüm okuma fırsatı tanıyor ki bunu rahat bir şekilde okuyabilirsiniz.Sadece harç yatırıp sınavlarına girmeniz yeterli ayrıca diplomanızı aldığınız da diğer örgünlere sağlanan haklardan da yararlanabiliyorsunuz.
  • Paylaş
Cift ana dal veya yan daldir. Bolumune gore degisik bolumleri secebilrsin.
  • Paylaş
Hiç bir fikrim yok hiç de merak etmedim...
  • Paylaş
1
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

683 Görüntülenme12 Takipçi9 Yanıt