Bilmek istediğin her şeye ulaş

Üniversitede derslerde uygulanan çan eğrisi sistemi nasıl işler?

Çan eğrisi sisteminde en yüksek not ve en düşük not ortalama hesaplamasına dahil edilmez. Diyelim bir dersin ortalamasından öğrencinin en yüksek notu 90 ise, bir diğer öğrencinin en düşük notu 25 ise bu iki not ortalama hesaplama sistemine dahil edilmez. Kalan notlar istatistiksel hesaplamalarla hesaplanır ve belli bir ortalama belirlenir. Ortalama sonucunda da alacağınız harf notları belirlenir.

FD-FF ve F1 kaldığınıza işaret eden notlardır. F1 bir dersin devamsızlıktan kalan öğrencisinin aldığı harf notudur. DC ve DD ise harf notlarının en tehlikelisidir. Bu harf notlarından geçmiş olmanız için genel ortalamanızın 2.00'ın üzerinde olması gerekmektedir. AA, BA, BB, CB ve CC harf notları direkt geçmektedir.
  • Paylaş
Sınav sonucunda herkesin aldığı notun ortalaması alınır. Standart sapma hesaplanarak değişim aralığı belirlenir. Örneğin 4 kişilik bir sınıfta vize ve finallerin ortalaması 40,50,60 ve 70 olduğunu varsayalım, sınıfın ortalaması 55 olur. 55 CC'ye denk gelir. AA, BB gibi diğer notlar da standart sapma ve CC'ye göre tekrar hesaplanır. Ve bu hesaplama sonucunda not sistemi tablosu değişir.
  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

1493 Görüntülenme9 Takipçi3 Yanıt