Bilmek istediğin her şeye ulaş

Üniversitede farklı dersler olarak verilen Fortran ve C'nin ne gibi farkları var?

Genellikle üniversitede mühendislik okuyan herkesin belli bir algoritma mantığını görmesi adına bir dönem boyunca  bu tarz derslerin verilmesi tercih edilir. Mühendislerin sayısal açılardan farklı ve analitik düşünebilmesi adına sadece bir araçtır. Esasen bu tarz bir amaçla yazılım dillerinin detayına inmeye pek gerek yoktur. Çünkü dediğim gibi dersin amacı mühendislik öğrencilerine bir yazılım dili öğretmek değil. Farklı açılardan bakabilmeyi, bir algoritmanın nasıl oluşturulup, herhangi bir dilde nasıl döküldüğünü göstermektir. Tabii ki bu söylediklerim bilgisayar mühendisliğini kapsamıyor. Çünkü onlarda çok daha detaylı ve farklı bir eğitim mevcut. Mühendislere bu şekilde derslerin verilmesi ve yazılım dili olarak fortran veya C gibi bir dilin seçilmesi aslında, bu tarz dillerin köklü ve belli bir temeli olmasına dayanıyor. C gibi bir dil aslında basit veya kolay değildir. Bu nedenle bu tarz derslerde C dili çok basit yönleriyle işlenir. Dersler genellikle algoritmaya yöneliktir. Yani C dili seçilmiş olabilir. Ama dilin özel fonksiyonları, "statment" gibi konular çok detaylı anlatılmaz. Belli başlı: For, while, IF, Swich case, Arrays gibi konular temel olarak işlenir ve bunlar üzerinde matematiksel mantığa dayalı uygulamalar yapılır. Örneğin faktöriyel hesaplatma, bir diziyi sıralama (sorting) gibi. Uzun lafın kısası, aslında bu tarz bir amaçla verilen derste C ve fortran gibi dillerin pek farkı olmuyor. Çünkü Fortran da verilse yine az evvel saydığım "statment" veya dilin benzer fonksiyonları kullanılacak. Temel seviyede kaldığı için ikisi arasında ki farkı ayırt edemeyiz. Fakat biraz daha detaya inilirse, C ile fortran karşılaştırması anlamsız olur. Ama arasındaki farklar ayrı bir konu olarak anlatılabilir. Bilgisayar mühendisliği gibi ya da bölümlerde işlenen yazılım dili derslerinde Fortran değil, C   tercih edilir. C çok daha güçlü bir dildir ve bana göre  herkesin algılaması gereken şeylerden birisi de bir yazılım dilinin nasıl işlediğini temel seviyede de olsa bilmektir.
  • Paylaş
Fortran dili bilimsel hesaplamalar için biçilmiş kaftandır diyorlar, aynı işi C ya da başka programlama diliyle yapabilirsiniz ama daha zor yaparsınız anlamına geliyor.

C genel amaçlı bir programlama dili, artık C de çok kullanılan bir dil değil , yeni nesilde java , c#, phyton ve benzerleri var.


Başka bir örnek Lisp yapay zeka işleri için biçilmiş kaftan , c / java ile yapmak daha zor :) .


Teknik farklara girmeye pek gerek yok, ne için kullanıldıkları daha önemli.


  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

1596 Görüntülenme4 Takipçi2 Yanıt