Bilmek istediğin her şeye ulaş

Tüm işverenler tecrübeli eleman ararken üniversiteden yeni mezun birisinin tecrübe kazanması nasıl mümkün olur?

 Selamlar,

Ben çevremdeki insanlara tecrübe edinmek konusunda şu tavsiyede bulunuyorum,

Bir süre masraflarınızı karşılayacak ücrete çalışmanız yani hayatınızı bedava getirmeniz gereklidir. Eksiler ve artılarla nötr iseniz kazancınız performansınız ve kapasiteniz ile doğru orantılı olarak tecrübenize yansıyacaktır. Yani ne demek istedin özeti derseniz,

Üniversite mezunuyum şu maaşa bu iş demektense, size referans olabilecek yahut size tecrübe anlamında bir şeyler katabilecek bir kurumda çalışmanızı tavsiye ederim. 1 senelikte bir tecrübe sektör hakkında bilgi edinmenizi ve çıplak gözle kral çırılçıplak demenizi sağlayabilir. İşvereniniz işinizdeki kaliteyi görür ise ( ki bu kaliteyi sağlayacak potansiyelin var olduğunu düşünüyorum) sizi bırakmak istemeyecektir. 

Başarılar, iyi şanslar : ) 

  • Paylaş
aynı dertten müzdaribim! küçük firma büyük firma farketmiyor onu biliyorum. profesyonel bir mülakatçı olduğum kesin artık :) küçük firmaya gidersin alıncak eleman 1 tanedir eş dost tanıdık çevreden zater seçer birini. küçük firmaya gidersin alıncak eleman 1 tanedir sen ilerde bizi bırakıcaksın der seçer başka birini. küçük firmaya gidersin adam görgüsüzdür seni insan yerine koymaz seçer başka birini. olur da şansın döner firmaya gidersin adam seni seçer sonradan anlarsın adam neden seni seçmiş 1 hafta durmadan yanından ayrılırsın.
orta/büyük firmaya gidersin alıncak eleman 1 den fazladır. üniversitene göre seçim yapar. geçersin. sınav yapar geçersin.mülakata gelirsin. referans sorar ,yok dersin... ağzını yamultur. tanıdık var mı burda çalışan diye sorar, yok dersin... ağzını yamultur. tecrübe var mı diye sorar ,yok dersin... ağzını yamultur. o an içinden geçer "o yamuk ağzına bir de ben yapıştırayım da ağız yamultmak nasılmış gör" diye. ama gülümsersin ve çıkarsın odadan. sonuçta ne arayan olur ne soran. bir mail bile atmazlar günlerce içinde istemesen de bir umut beklersin beklersin beklersin....
bu arada büyük-orta-küçük hiçbirine ücret muhabbeti bile yapmazsın. stratejinize uyarım dersin.
iş bulanlar için çözüm yolu anlatması kolay işsizler için yaşaması zor!​
  • Paylaş
gide gele kazanacak iştee:))
  • Paylaş
evet ancak öyle gibi :))
  • Paylaş
Adres, daha küçük bir firma. Liste küçülerek aşağı doğru inecek. 
  • Paylaş
Aslında o kişi ile alakalı .söyle bir sey var ki insan oğlunda o da özgüven eksikligi ..bence bır kişi eleman alırken tamam tecrübeye bakar diplomaya bakar ama özgüvenede bakar..Sen sunu dıye bılıyormusun kendıne ben ne ıs olsa yaparım herseyın ustesınden gelirim..ben diye bılıyorum cunkü ben özgüvenıme güveniyorum ve bır işe ama ben yapamam dıye bakmıyorum..
  • Paylaş
 sanırım tek çare küçük yaşta çalışmaya başlamakta.okulu sürdürürken tabi.yada türkiyede hertürlü diplomadan kıymetli olan torpili kullanmakta.
  • Paylaş
 Ayrıca benimde söyleyeceğim şu, ilk iş başvurun için daha küçük çapta firmaları seçmelisin. Gelişmekte olan firmalara bakmalısın. Yani, şu bölüm mezunuyum benim bölümden çıkan insanlar şu büyük firmada, bu uluslararası şirkette çalışır rehavetine kapılmamak gerekli. Asıl işin öğrenileceği yer, büyüme hedefi olan genç firmalar. aeronix in dediğine de bir yerde katılıyorum. Öncelikle iş geliştirmede kendi hedefini daha sonra alacağın parayı düşün. Kimse açlıktan ölmez :) 
  • Paylaş
Sanırım bu anlamsız mantık kargaşası bir türlü değişmeyecek. Zaten iş hayatının en mantıksız olduğu ülkelerden biriyiz, bu tür sorunlar nedeniyle de böyle devam edecek gibi gözüküyor. Kendi sektörümden yola çıkarak; radyo, tv ve sinema bölümünü yeni bitirmiş bir öğrencinin iş bilgisi zayıf olduğu taktirde sektörde kendine iş bulma olanağı biraz az oluyor. Fakat bu bölümde okuyan çoğu öğrenci zaten okurken aktif olarak da bir şeylerle uğraşabiliyor. Bunun sonucunda da bir yerde asistanlıktan başlayıp iş bilgisini yükselterek belli yerlere gelebilir. Ancak şöyle bir durum var ki, genelde bu sektörde diplomadan çok iş bilgisine önem veriliyor. Ben ki, liseyi yeni bitirmiş olmama rağmen lisedeki son yılımı da aynı zamanda Lig Tv'de çalışarak geçirdim. Çünkü daha önceden de yaptığım iş konusunda kendimi geliştirmiştim ve hala da geliştiriyorum. Şu an Türkiye'nin en önemli broadcast olarak çalışan prodüksiyon şirketlerinden birinde çalışıyorum. Lisedeki son yılımda çalışırken yanımda işi öğrettiğim radyo, tv ve sinema mezunu insanlar vardı. Yani genelde diplomadan çok referans ve iş bilgisine önem verildiği ne yazık ki doğru. Bunun değişmesini de iş yerlerinden çok eğitim kurumlarından beklemeliyiz. Şimdi farklı bir meslek dalı üzerine üniversiteye gitmeyi düşünüyorum. Çünkü; zaten yapmış olduğum işte belli bir yere gelmişliğim ve artan bir potansiyelim var. Bu işin bir daha okulunu okumak mantıksızlık olacağından farklı bir meslek dalının eğitimini alacağım. Henüz yaşım çok genç ve elimde bir meslek var, üstelik okumak için bir de şansım var. Şu an için bile insanlar bana diploma sormuyorken, 4 yılımı bu konu ile heba etmeyip farklı şeyler üzerinde yoğunlaşmak daha mantıklı olacak.
  • Paylaş
Çoğu işyeri de kendisi yetiştirmek için tecrübesiz eleman arıyorlar,onları bir değerlendir derim.
  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

1466 Görüntülenme10 Takipçi10 Yanıt

Konu Başlıkları