Bilmek istediğin her şeye ulaş

Üniversitelerde geri ödemeli bursu almayan pişman, alan bin pişman diyorlar. Bu konu hakkında deneyim yaşamış kişilerin görüşleri nelerdir?

Açılın ben deneyimliyim.

Her şeyden önce kavramları netleştirelim. Geri ödemeli burs olmaz, onun adı kredidir. Biri size burs teklif ederse hemen kabul edin çok düşünmeyin. Kredide ne olur, şöyle beraber bir düşünelim.

Kredi alıp almamak kararında ilk parametre ailenizin size ne kadar destek olacağı ya da olabileceğidir. Üniversite okumak bilhassa büyükşehirde oldukça maliyetlidir bu nedenle hem ailemi sıkboğaz etmeyeyim hem de biraz daha kendi sorumluluğumu üstleneyim derseniz düşünülebilir. Ayrıca, her ayın 7'si gecesi Ziraat ATM kuyruğunda yeni arkadaşlıklara yelken açabilir, parayı henüz ertesi sabaha ulaştıramadan bitirmenin dayanılmaz pişkinliğini tecrübe edebilirsiniz.

Objektif olmak gerekirse KYK öğrencilere bu krediyi bankalara oranla makul şekilde veriyor. Mezun olduktan 2 yıl sonra ödemeye başlıyor, uygun taksit seçenekleriyle geri ödüyorsunuz. Bunu düşünerek de öğrenciyken ihtiyacı olan olmayan krediye yükleniyor.

Gelgelelim, hani "hayaller paris gerçekler eminönü" diyorlar ya mezuniyet sonrası da durum öyle olabiliyor. Öğrenciyken kurduğun mezun olunca yüksek maaş hayalleri gerçek olmayınca sonradan ortaya çıkan bu kredi borcu keyif kaçırabiliyor. Okul bitmiş tam unutur gibi olmuşsun, maaşın da hafiften artmaya başlamış birden dedikodular geliyor "kredi ödemeleri başlıyormuş" haydaaaaa... İnsana zor geliyor tabi. Ne gereği vardı ki şimdi bilmem kaç yıl o kadar taksit ödemeye. Biz böyle iyiydik. Ama ATM sırasında fakir arkadaşlarla gevşek şakalar yaparken de iyiydik..

Neyse, en son kendi tecrübemi de söyleyeyim, ben uzun yıllar önce cuzi bir kredi aldım. Şimdi birkaç yıl aylık 33 lira borcum var. Zorlayacak bir şey yok rakam olarak ama yine de uyuz oluyorum. Keşke almasaydım diyorum. Üstelik bu taksit kimi insanlarda 200-300 liralara da ulaşabiliyor. Siz de ihtiyacınızı, kredi değil de burs imkanlarınızı, mezuniyet sonrası olası durumlarınızı değerlendirin öyle karar verin.
  • Paylaş
2

Tuna , Bir arkadaş vardı 3.sınıfta burs alıyormuş derslerden dolayı burs iptal olmuş.Peki kredi alırken diyelim maddi imkanlar kötüleşti bursa dönme imkanı var mı?

Bazarov, Derslerin yeterince kötü olunca burs iptal oluyormuş diyorlardı ama onu neyse ki tecrübe etmedim kesin bilgi sahibi değilim.

Kredi alırken bursa dönmesinin söz konusu olacağını zannetmiyorum çünkü sen önündeki yıllar için toplam borca bir kez imza atmış bulunuyorsun. Durumunun kötüleşmesi KYK yı bağlamaz çünkü adam zaten parayı hemen geri istemiyor mezun olup para kazanınca ödersin diyor. Ama şöyle bir plan yapabilirsin, burs çıkmazsa kredi de alma ilerleyen yıllarda ailenin duruma kötüye giderse yeniden başvurur belki burs alabilirsin ya da ailenin durumu kötüye gitmedi de senin hala ihtiyacın olursa o zaman krediye başvurursun. Umarım düzgün açıklayabilmişimdir.

Valla benim aldıklarım geri ödemesizdi. Arkadaşlarımdan alanlar ise mezun olup 20 küsür bin lira borçla hayata atılıyor olduklarını söylüyorlardı. İhtiyaç duyuyorsan mezun olduktan sonra ödeyebilirsin. Sonuçta üniversitede burs olmadan okumak herkes için kolay değil. Çalışırken ödenemeyecek bir rakam değil yani. (Ve evet sanırım geri ödemeli olan herkese veriliyor gibi bir şey.)
  • Paylaş
İlerideki durumunuzu tahmin ettiğinizde sizin için sıkıntı yaratacağını düşünüyorsanız almayın derim.Ama en kötü ailem öder derseniz alın derim.
  • Paylaş
Bildiğim kadarıyla devlet ödemede kolaylık yapıyor, üniversiteden mezun olduktan sonra iki sene gibi bir süremiz var iş bulup ödemeye başlamak için. Ben şahsen çok ihtiyacım olduğu için aldım. İleride ödeyebileceğimi düşünüyorum, zaten ödeyeceğimiz miktarı devlet kabul ettirmeden önce söylüyor buna göre kabul ediyoruz veya etmiyoruz. Yani tercih sizin, daha sonra bu miktarı ödeyebilirim diyorsanız kabul edin, verdikleri az buz bir para değil.
  • Paylaş
Valla ben de alıyorum ama 4 sene de alınsa çok para ediyor. 2 sene falan alırım alsam da yani ben de kararsızım :)
  • Paylaş
Birader, onu diyen cok dogru söylemiş öncelikle onu belirtmek istedim. Alırsan üniversiteye gittginde net hiç kesinte yapmadan adamlar takır takır her ay yatırıyolar paranı. Hıı alması güzel, harcaması daha güzel, ee bunu okul bitimi ödemesi var. Ailenin durumu iyise bence ilk yılında alma baktın gecinemiyorsun gittiğin şehirde, daha sonraki yılında yada yıllarında alırsın. Her yıl Kyk'dan başvuruları oluyo zaten.
  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

141 Görüntülenme8 Takipçi6 Yanıt

Konu Başlıkları