Bilmek istediğin her şeye ulaş

Üniversitelerde verilen eğitim, iş dünyasında ne kadar geçerli?

Üniversitede verilen eğitim bir başlangıçtır.Seçtiğiniz mesleğin hemen her dalından temel bilgiler öğrenirsiniz. Ama tabii ki bu bilgiler okul biter bitmez hemen işinize yaramayacaktır. Hatta işe başladığınızda orada çalışan usta başı o konu ile ilgili sizden daha çok şey bilecektir. Gidip ona bir şeyler sormak üniversite mezunu olarak size çok zor gelecektir.Onun için üniversite okurken gezmeyi düşünmek yerine kendi mesleğinizle ilgili bir yerde çalışmak ve işi öğrenmek ve mümkün olduğu kadar kendinizi geliştirmek çok daha fazla işinize yarayacaktır.Üniversitede okuduğunuz yılların kıymetini bilmek gerekir kimi gezer tozar okulu umursamaz.Kimi de bu yılları değerlendirir.Seçim sizin.
  • Paylaş
Okunacak dal bir mühendislik dalı ise kesinlikle üniversite eğitimi şarttır. 4 senede öğrendiğim bilgilerin yüzde seksenini çalışmaya ilk başladığım 60 gün içinde çeşitli şekillerde kullandım. Mühendislerin işi sorun çözmek, sorun çözmek için de farklı noktalardan bakmak önemlidir. Herkesin hastalıkla ilgili bilgisi vardır ve hastalandıkça tecrübeleri artar. Fakat bu durum hastaları doktor yapmaz. Doktor neyin ne olduğu bilinciyle hareket eder, hasta tecrübelerinin verdiği kestirimlerle... Mühendislikte de tam anlamıyla bu geçerlidir. Üniversitede eğitimini almamış, mühendislik işi yapan birinin yaptığı iş, hastalandığımda annemin verdiği ilaçla iyileşmeme benzer. Dışarıdan bakıldığında sonuç doğrudur, iyileşmişimdir, fakat içeride herhangi bir yanlışlık olup olmadığı belli değildir. . .
  • Paylaş
Yaptığım yorumu Elektrik - Elektronik Mühendisliği ve benzer bölümler için yapmaktayım. Türkiye standartlarında öğrenim teori ağırlıklı. Bunun kaçınılmaz sonucu ise öğrenim sonrası iş hayatında hiç bir şey öğrenilmediğinin sanılması. Ancak, bu durum üniversiteden üniversiteye değiştiği gibi kişiden kişiye de oldukça değişebilmekte. Türkiye koşullarında, bir çok hocamın dediği gibi çoğu mühendislik mezunu mühendislik adına bir şey yapmamakta pratik bir sonuç almasına rağmen işin özünün teknisyenlikten farklı olmaması. Ayrıca iş koşullarına göre kişi kendini yönlendirmek zorunda olduğu için biraz kabacası patron ne istiyorsa onu yapmakta. Çok idealistseniz ve gerçek mühendislik yapmak istiyorsanız ve bu doğrultuda bir iş imkanı bulduysanız (Türkiye şartlarında bunu sağlayabileceğiniz firma sayısı tartışılır. örneğin Elektronik Mühendisliği'nin temeli çok eskiye gitmemekte diyotlardan sonra, transistör üretimi 1947'yi buldu bu doğrultuda teknoloji çok hızlı bir şekilde ilerlemesine rağmen Türkiye teknolojide öncülük yapmadığı için o derecede bir iş imkanı sunmakta) öğrendiğiniz bir çok bilgi öyle ya da böyle işinize yaramakta. Ama bilgi eşittir iş yapabilme yeteneği değildir elbette. Bu yüzden elbet pratiğe ihtiyaç duyulmakta bu da sizin biraz ilginize bakmakta. Sonuçta benim bölümüm adına bilgi sınırsız ve bu bilgiyi de pratiğe küçük firmalarda staj adı altında (küçük firma diyorum çünkü büyük firmalar ne sizi mutfağına sokuyor ne de sizinle mesleki anlamda ciddi ciddi ilgilenecek birilerini istihdam ediyor) ya da okulunuzda bulunan aynı zamanda Tübitak gibi kuruluşlar tarafından desteklenen projeler yapan labaratuvarlarda dönüştürebilirsiniz . Ancak, mezun olduktan sonra da mühendis adamın bilmesi gereken şeyleri de bilmiyorsanız artık geri dönüşü olmuyor. Sonuçta mezun oldunuz artık sorup ögrenebileceginiz ne bir öğretmeniniz ne de arkadaşlarınız kalıyor. Sonuçta siz artık mühendissiniz. Bu yüzden klasik öğrenci mantığıyla ''hocam bunlar nerede işimize yarayacak'' demektense her derste olmasa da olabileceklerde öğrenebilindiği kadar öğrenilmeli. Sonuçta analiz ve sentez yeteneği kümülatif yetiler. Zamanla kazanılan ve belli bir eşik aşılmadan farkedilemeyen şeyler bana kalırsa.

Bunun yanı sıra Türkiye şartlarında devletin üniversitelerden istediği teknokentler özel ya da yarı resmi kuruluşlar yardımıyla proje yapması ve böyle üniversiteye para kazandırıp devlete olan yüklerini azaltması. Bu yüzden çoğu hoca öyle ya da böyle bir firmaya danışmanlık yapmakta kısacası işin içinde bulunmakta. Akademik olarak düşünülürse etik midir tartışılır ama bu saydığım şekilde kendinizi iş hayatına hazırlayabilirsiniz. Tekrar altını çizmemde fayda var, eğer yapacağınız iş MBA yapıp yönetici olmaksa benim aldığım bölüm derslerinin çok azının faydası olur ya da gidip alım satımda çalışacaksanız faydalı olmazlar. Tamamen sizin seçiminizle alakalı ben zor da olsa çalışır didinirim diyorsanız sektöre yön verebilmiş öğrenci örnekleri bulunmakta. Tamamen okulun pratiğe verdiği önem ve sizin isteğinizle alakalı.
  • Paylaş
Üniversitelerde verilen eğitim iş dünyasında genellikle çok geçerli değil, ancak bir başlangıç olması açısından çok önemli ve gerekli bence. İş hayatı üniversitede edinilen bilginin deneyime ve bir değere dönüştürüldüğü bir yer. Eğer bilginiz başlangıç için yeterli değilse, iş hayatında sizi yetiştirecek firmalarda şansınız var. İş hayatı bazı hataları kabul etmez. Bu sebeple daha tecrübeli kişiler tercih sebebidir.

Üniversite çok önemlidir, çünkü orada alınan eğitimin yanısıra üniversitenin ve orada yaşanan tecrübelerin sadece teknik anlamda değil sosyal anlamda da kişite büyük katkısı vardır. Bu katkıyı iyi değerlendirebilen kişiler mezun olduklarında daha avantajlıdırlar ve kurmak istedikleri kariyer düzenini daha rahat oluştururlar. Düşünün ki sosyal iletişimi neredeyse sıfır bir kişinin en yüksek ortalama ile kariyerine başlaması esnasında, kişi muhtemelen ne istediğini ve nereden başlayacağını genellikle tercih edebilecek durumda değildir. Bildiği sadece aldığı eğitimdir ve eğitimde verilenler sadece teknik meselelerdir, karar verme, risk değerlendirme, risk alma, kriz anında sorumluluk alma, sorunları çözme yeteneği ve bakış açısı gibi özellikler hep aranır ama bunlar üniversitede ders olarak öğretilmez. Üniversite bu gibi özelliklerin gelişebilmesi için çok iyi bir ortamdır ve bunu iyi değerlendirmek lazım diye düşünüyorum. Bu ortam içinde kişiler birebir risk olaylarını yaşamayabilirler ancak bakış açılarını değiştirmeyi öğrenebildiler ise veya durum analizi yapmayı öğrenmişler ise iş hayatında bu öğrendiklerini deneyimleme ve geliştirme şansına sahip olduklarında çok zorlanmazlar.

Sonuç olarK, üniversite çok önemlidir, ve ancak iş hayatı bir başlangıçtır ve eğitim bu başlangıçta yarışa ne kadar önde başlayacağınızı belirler.
  • Paylaş
Üniversitede aldığımız bilgileri işimizde kullanıp kullanamadığımızı soruyorsanız kendi üniversite ve bölümüm için neredeyse %100'ünü işimde kullandığımı söyleyebilirim. Direkt olarak kullanmadığım kısmı da malum benim işim bir çok disiplin içerdiği için o kısımları kullananlarla iletişim kurarken karşılıklı birbirini anlamaya aynı dili konuşmaya yarıyor. Üniversiteden aldığım bilgiler olmasaydı bugün statikçi olamazdım. Hani diplomamla kendime statikçi diyebilirdim ama o bilgiler olmasaydı hesaplarımı yapamaz hatta yapıları bile anlayamaz olurdum. Geçersiz, yetersiz vb. diyenler ya okulda arka sıralarda uyumuşlar ya da gerçekten çok kötü üniversitelerimiz de var. Geçerlilik tamam, aldığım tüm bilgiler ve terminoloji geçerli ama tabi ki hocalarımızın da her zaman söylediği gibi üstüne bir şeyler koyulmadıkça her işi yapabilmek için yeterli değil. Yalnız üniversitede bir işi yapmak için gereken hesapların nereden bulunabileceğini de öğrettikleri için yeterlilik konusu kişiye kalıyor. Birkaç bin sayfalık bir kodda bir formül aradığınızda bunu üniversite bilgileriniz sayesinde birkaç dakika içinde bulabiliyorsunuz. Bu geçerli bilgi değildir de nedir... Hocalarımızın bir sözüyle gevezeliği keseceğim: "Biz sizi galeriden yeni çıkan son teknolojiyle donatılmış bir araba gibi 5 litre benzinle mezun ediyoruz, ilk benzinciye uğrayıp depoyu doldurmak sizin göreviniz."
  • Paylaş
Aralık 2012

Gizli Kullanıcı

Üniversitenin düşünce yapısını ve insan ilişkilerini geliştirdiği, işe yarar bazı bilgiler verdiği kesin ama akademik bir iş yapmayacaksanız işi işte öğrenirsiniz.

  • Paylaş

Okuduğunuz okul ve çalıştığınız sektör bilgi olarak aynı kategoride ise,

Temel bilgi diyelim. Alfabeden örneklersek A, B, C üniversitede öğrendiğimiz, iş hayatında başarılı olmak için ise geri kalan Z'ye kadar kısmını da bizim kendi çabalarımızla öğrenmemiz gerek. Hani bir reklam vardı ya anne benim çok çalışmam gerek çook :)

  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

1672 Görüntülenme14 Takipçi7 Yanıt