Bilmek istediğin her şeye ulaş

Üniversitelerdeki laboratuar derslerinde rapor nasıl yazılır?

Biyoloji bölümünde okurken, aldığımız derslerin birde laboratuvar dersleri oluyordu. Her hafta düzenli olarak laboratuvar derslerinin raporunu yazıp teslim ediyorduk. Bu dersler uygulamanın yapıldığı, ezberlediğimiz ve öğrendiğimiz bilgilerin somutlaştırıldığı derslerdir.

Rapor için çizgisiz A4 kağıdı kullanılır. Üst köşelerinden birine ad, soy ad, numara, bölüm ve sınıf yazılır. Diğer köşeye tarih atılır. Daha sonra ortaya hangi dersin laboratuvarını alıyorsanız onu yazarsınız. Sol köşeye konu yazılır. Örnek vererek anlatacak olursam; histoloji dersinin laboratuvarında hayvanların doku örnekleri incelenir. Mikroskoptan gördüğünüz örneği kağıda çizersiniz. Ne görüyorsanız onu çizmeniz gereklidir. Çizim yeteneğinizin biraz iyi olması daha sonra ben ne çizmişim ya? demenize engel olur. Çizimin başına doku örneğinin neresi olduğu yazılır. Eğer bitki morfolojisi laboratuvarının raporunu hazırlayacaksanız her bitkinin önce sistematiği yazılır daha sonra çizimi yapılır. Bu hayvan morfolojisi içinde geçerlidir.

Kimya laboratuvarının raporu yine tarih, ad soy ad, numara ve konusu yazıldıktan o gün yaptığınız deneyin ufak bir anlatımıyla hazırlanır. Deneyin amacı ve sonuçları yazılır. Genellikle probleme ve formüle dayalıdır. Deneyi özetle anlattıktan sonra, kimyasal maddelerde yüzde kaç kullanıldığı, gramları ve miktarları belirtilerek izlenen yol ilk okulda da öğrendiğimiz gibi anlatılır. Gördüğüm derslerdeki raporları bu şekilde hazırlıyorduk. Umarım yardımcı olur...
  • Paylaş
Deneye göre değişmekle birlikte, aşağı yukarı şöyledir:

  1. Deneyin adı
  2. Deneyin amacı
  3. Deneyde kullanılan ekipman ve malzemeler
  4. Deneyin yöntemi
  5. Deneyin sonucu
  6. Yorum. Tartışma ve öneriler.
  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

3683 Görüntülenme3 Takipçi2 Yanıt

Konu Başlıkları