Bilmek istediğin her şeye ulaş

Üniversiteye yeni başlayan birisine ne tavsiye edersiniz?

Türkiyenin ilk 5 üniversitesinden birini kazandım. Bölüm bilgisayar müh. Girişimcilik, inovasyon gibi konular ilgimi çekiyor ama sadece ilgimi çekmekle kalıyor. Şükür ki bu olayları erkenden farkettiğime inanıyorum. önümde 5 yıl var. İyi bir girşimci olmak için bana neler tavsiye edersiniz? (Örn: Su kitabı oku, surayı gez, su aktiviteleri yap... vs.) :)Düzenle
Öncelikle yabancı dil meselesini hemen hallet bir ise iki yap, yoksa İngilizceyi en azından öğren. Ortalamanı yüksek tutup ERASMUS veya MEVLANA programlarına katıl, en kötü bilgi görgü gezisi yaparsın. Ayrıca ya bir öğrenci kulübüne katıl ya da bir proje üzerine denemeler yap. AB projesi olur, TÜBİTAK olur birçok yer var. Üstelik bunları ertelemeden ilk yıllarda yap. Tut ki olmadı, başarısız oldum diye düşünme, çünkü inan çok faydasını göreceksin. Ayrıca bunlar senin vaktini çalmayacak, motivasyonunu sağlayacaktır. Sosyalleşme alanı yaratacaktır. Ama sıralama aynı dediğim gibi. Önce dil ;) Bunların dışında da gez, sev, aşık ol, spor yap ve notlarını yüksek tut ama gerçekten çalışarak.
 • Paylaş
Bir hedefi yoksa acilen kişisel kariyer hedef çizelgesini oluşturmalı. Ondan sonra herşey o kadar net oturacakki.
Neyi yapıp neyi yapmayacağını bileceksin. Kendini tanıyacaksın. Dinlemen ve dinlememen gereken yerleri, asla kaçırmaman gereken dersleri başkası sana söylemeyecek sen kendin bileceksin.
 • Paylaş
2

Genius, Siz tüm bunları yaptınız mı?

Raskolnikov, Evet. Yaptım ve yapmaktayım.

İlk fırsatta girişimci bir şirkete girin, birşey bilmeniz önemli değil, veri girişi veya getir götür işleri yapabilirsiniz bir süre. iş ayırt etmeyin içinde olmanız yeterli. Onun dışında tabiki ücretsiz bir sürü girişimcilik ile alakalı seminerler ve eğitimler var onları takip edin bol bol okuyun... Ve son olarak, özellikle belirtiyorum, hiçbirşey için acele etmeyin keyfini çıkarın, başarı harcadığınız zaman veya ne kadar çalıştığınız ile çok doğru orantılı değil.


şimdiden başarılar ve eğlenceler ;)
 • Paylaş
Bitirmesini
 • Paylaş
İngilizcen anadilin gibi olmalı, 3. Sınıfa geçtiğinde kendine 3. Bir dil seçeceksin bu dil , İspanyolca kolaymış Fransızcada çok güzel deyip seçtiğin bir dil değilde çalışmak istediğin ülke veya ülkelerle alakalı olacak.

Sertifika programlarını ve konferansları yakından takip etmen gerekiyor, pahalı ve üst seviye sertifika programlarına 3. Sınıftan sonra başlarsın ancak bazı öğrenci günleri, sempozyumlar vb. şeylere sık sık git.

Buralara gidip izleyip gelme, orada gözüne kestirdiğin kişilerle birebir konuş soru sor farkında olmalarını sağla, ileride mezuniyetten sonra nerelerde nasıl işine yararlar bilemezsin. Bu kişilerle mailleşmen ve irtibatını kopartmaman şartı ile.

İstediğin alanla alakalı ve istediğin alana yakın öğrenci kulüplerine kaydol ve burada aktif öğrenci rolü üstlen. Kariyer kulübünü de unutma.

Öğrenci projelerine katıl bunları da bu kulüpler sayesinde yapacaksın, İTÜ çekirdek vb girişimcilik, inovasyon veçözüm odaklı projeleri var bunlara katılacak proje sunacaksın.

Sosyal sorumluluk projelerinde en azından katılımcı olarak yer al bak bu çok önemli
Yüzünü kızartmayacak kadar not ortalaması yapsan yeter.

Durmadan kitap oku busu şusu yok haftada en az 300 sayfalık kitap bitir, iyi yada kötü her kitabın sana bir şeyler katar en azından nasıl kitap okumaman gerektiğini öğrenirsin.
Ancak kendi alanınla alakalı birçok kitap var bunların hepsini okumadan önce bir araştır hangileri daha iyi. En azından 1 tane enstrüman çal ve hobiden ziyade tutkulu olduğun bir sporun olsun.

İnsanlarla konuşa bileceğin bir konuda uzmanlaş ve bu konuda kitaplar oku. Tavsiyem bu siyaset veya futbol olmasın.


Bol bol dua et
 • Paylaş
Nasıl başlarsan öyle devam ediyor.. Boşuna dersleri sallamayıp okulu uzatmanın da bir anlamı yok.. Tabi bu sadece derslerle ilgilen demek değil herhangi bir spor faaliyetine veya bir müzik kursuna gidebilirsin .. Senin ilgi ve alakana kalmış.. Dersler dışında bir şeyler yapmanı tavsiye ederim..
 • Paylaş
İlk başta Prof. Dr. Celal Şengör'ün Türkiye üniversiteleriyle ilgili konuşmalarını dikkatle dinlemeni öneririm. Bunun yanında okulda öğrendiklerini Odesk platformunda değerlendirmeni öneririm. Hem de para kazanmış olursun. Seni rakiplerinden ileriye taşıyacağına eminim.
 • Paylaş
Kesinlikle sürekli çeşitli konularda kitaplar okumak üniversite hayatını daha zevkli ve eglenceli bir ahle getirecektir...
tavsiye ise kişilik ile ilgili kişiden kişiye degişecek bir olgu kendin ol, olagan davran, üniversiteyi gözünde büyütme... .
 • Paylaş
2

M Talha, Teşekkürler :)

Şaman, Rica ederim :)

Üniversite ortamı zor bir ortam. Her türlü insan var. Karakterini korumaya çalış, doğruluk ve dürüstlükten ayrılma derim
 • Paylaş
Herkesle hemen samimi olmamasını
 • Paylaş
1

Ahmet Sayın, Üniversite sadece sınavlardan oluşan bir kurum gibi düşün. Sınav haftaları haricinde farklı şeyler yapmalısın alanında ilgili birşeyler ekmeden mezun olma ;)

Üniversitedeki rahatlıktan rahatsız ol. ;)
 • Paylaş
Lisedeki cok soru cozme aliskanligini birakip , 1 tane coz ama tamamiyle konuyu hallderek coz. Bu aliskanligi kazanmalisin
 • Paylaş
Bir yandan bir şeyler öğrenmeli - programlama mantığı
Diğer yandan alanın ile ilgili sana katkı sağlayacak ve beraber iş yapabileceğin insanlarla tanışman gerekiyor - etkinlikler, konferanslar
ve startUp olan şirketlerde çalışırsan istediğin yerelere gelebilirsin
 • Paylaş
Kendine seçtiğin yolu takip et. Bu yolda kendini çok çok geliştir. En iyisi olmaya çalış başarı zaten gelecektir.Kendini geliştirmenin yanında edindiğin bilgileri gerçek hayatına dök. Yani Gerçek hayatta pratik yap. Faydalı ol faydasız olma :) Kolay gelsin sana
 • Paylaş
Bence ne yap et Amerika silikon vadisine gitmeye calis bu sana ileriki hayatinda cok sey katacak hatta sonra karar verme noktasinda hayati olacaktir...
 • Paylaş
Hiçbir görüşe ve hiçbir arkadaş profile mesafeli yaklaşmamanda fayda var herkesi tanı eğer girişimci olacaksan birden çok insan profilini tanımak ciddi faydalar sağlayacaktır başarılar :)
 • Paylaş
Üniversiteye şu anki zihniyetimle yeniden başlama şansım olsa, öncelikle derslerimi daha fazla önemserdim. Yabancı dil öğrenirdim. Akademik kariyer planlar ve o yolda giderdim. Üniversite, bizim gençlik algımıza göre kafa dinleme yeri olarak değerlendiriliyor. Çok büyük yanlış. Okumadık kitap, edinmedik bilgi, görmedik yer bırakmaman dileğimle. . .
 • Paylaş
Açıkçası okuduğum üniversitede derslerle cebelleşirken sosyal aktiviteye zaman kalmıyor desem yeridir.Senin okulda göreceğin şeyler algoritmalar, yazılım dersleri donanım tasarım dersleri vs. o yüzden sana gezmekten çok otur hedefini belirleyip programlama dili öğren derim yoksa zor mezun olursun olsanda işssiz kalırsın diyebilirim.İlgi alanına göre bir dil seçip başlayabilirsin ingilizcen varsa çok fazla kaynak bulabilirsin yoksada türkçe kaynakları araştırmalısın yani herşey sende bitiyor gezerek bu bölüm bitmiyor :)
 • Paylaş
Gereksiz cok ders var senin bolumunle ilgili olmayan. Bu nedenle sana bir şeyler katacak dersler belirle. Sadece unive odaklanmamali . Baska etkinliklere katil mesela keman öğren tiyatroya git paneller sempozyumlar ... Oku gez dolaş yoksa cok pişman olunur
 • Paylaş
İyi bir gözlem yap internette bu konuda çok bilgi kaynağı var araştır sonra harekete geçmek için planını hazırla ve bombanı patlat hayat beklemek için çok kısa 5 yılda tabi sadece bunları yapma
 • Paylaş
Erken mezun olma telaşina kapilmayin, sindire sindire, ogrenciligin tadini yasayarak, arkadaşlarinizla oldukca saglam baglar kurarak mezun olmaya bakin. .
 • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

677 Görüntülenme30 Takipçi22 Yanıt