Bilmek istediğin her şeye ulaş

Ünlü filozof Friedrich Nietzsche'nin 'Seni seviyorsam bundan sana ne?' aforizmasından çıkardığınız anlam nedir?

Benim anlama yetilerimin düzeyinde ele alırsam eğer olayı. Bugün anlaşıldığı üzere sevginin karşılıklı olduğu tezini çürütüyor. Genel olarak bireyler de birini seviyorsa bu karşılıklı olmak zorundadır düşüncesi hakimdir yoksa sözüm ona ''sevginin'' devamı gelmez. İnsanların gözlemleri de bu yönde olur genelde... Sadece bir kısım insan sevmeye devam eder bu da zaten Nietzche'nin söylediği sözle doğru orantılıdır. Sevme kavramının ya da duygusunu ele alınca, illa ki karşılıklı olma olasılığı üzerinden ele alınmaması gerekmediği savını savunuyorum ben de...
  • Paylaş
goethe nin lafı vardı. "ben seni seviyorsam bundan sana ne? ben sen mutlu olduğun icin seni sevmiyorum, seni sevdiğim zaman mutlu olduğum icin seni seviyorum."
  • Paylaş
sadece sevmekle kalacağı
  • Paylaş
Nietzsche saçmalama hakkını kullanmış, bencil ve korkak bir cümle, aformuş işte kendince, ihtimal kadın Nietzsche'yi sallamamış bu da onu yıkmış duygusala bağlamış, kadın ona acımış; pampa yıpratma kendini sen beni seviyorsun belki ama ben bir başkasıyla sevişiyorum demiş. Bu abi de son koz olarak romantik ama gururlu moduna geçip erkekliğe bok sürdürmemek için belli ki bu lafı etmiş. Son maskesi yani adamın, kadın bu numarayı yedi yedi, yemedi akşam şarap ve ucuz bir fahişe bulup kendine olayı unutmaya çalışmıştır kesin.
  • Paylaş
1

Nazende , Nietsche' yi çözmüşsün. :) Çok sevdiği kadın tarafından reddedilince söylemiş bu sözü.