Bilmek istediğin her şeye ulaş

Ünlü mimar Selim Yuhay ve evim şahane programı hakkında görüşleriniz?

Güzel sempatik, bir program. Selim bey seyirci ile çok iyi elektrik yakaladı. Yurt dışındaki örnekleri ile çok benzeşmiyor. O da bizim halkımızın kültür farkından oluşuyor. Bu program daha özenli ve estetik değerlere önem veren bir şekilde yapılmalı. Her mekan için uzun soluklu bir planlama yapılmalı. Bu programdaki gibi, biz acaip hızlı yaparız mantığı, zamanı doldurmaya yarıyor. Programın maliyeti deneceğini çok iyi biliyorum. Ama bu mantık bir zaman sonra şişmeye mahkum. İnsanlara beklediğini değil daha ötesini veren bir program olmalı. Bu şişme olayını Türkiye deki mobilya firmalarının yaptıklarına bakarak daha iyi anlayabiliriz (birkaç firma hariç).
  • Paylaş
1

Nihan Keskin, zamanı dolduruyor fazlasıyla fakat işini bitiriyor sonuç itibariyle. karşı tarafı memnun ediyor.insanların istediği şekilde fikir birliği ile birlikte hareket ediyor neticede..her iki tarafta memnun herkes memnun:) demek istediğinizi anlıyorum sonuçta bir program yapılıyor eksileri de mutlaka olur..geniş zaman olsa insanlara beklediğinden daha fazlasını verebilir mutlaka.. uzun soluklu bir planlama fikrinize katılıyorum..

Kendi fikrimce bir insan işini nekadar iyi yaparsa yapsın en önemlisi karakteri, insanlığı, duyarlılığı, vicdanı, samimiliği sonrasında işindeki başarısı tabii ki... Öncelikle sevgili Selim Yuhay gerçekten karakter olarak çok mükemmel bir insan. Yaptığı işi gerçekten insanları sevindirmek mutlu etmek için yapıyor. Canı gönülden uğraşıyor. Ekranlardan izleyicilere pozitif enerji veriyor. Hani insanın yüzünden nur akıyor derler ya gerçekten yüzünden nur akıyor. İşine sevgisini katarak herkesi sevindiriyor. İyi ki varsın Selim Yuhay.
  • Paylaş
Bir şov programı olduğunu, danışıklı dövüş tadında bilmediğimiz süreçlerin ve ilişkilerin var olduğunu unutmamak lazım. Atilla Bey'in söylediklerine katılıyorum. Toplumun geniş bir kesiminin mimarın ne olduğunu öğrenmesi, yapılan herhangi dekorasyon, perde seçimi, mahale müdahalesinin uzmanı tarafından yapıldığında güzel bir sonuç çıkartığını görmesi açısından kıymetli tabiki de. Ünlü(!) mimarın mesleğine sorumluluğunu hatırlayıp daha didaktik bir kaç sn, bir kaç cümle bile faydalı olacaktır.

Yanlış hatırlamıyorsam bir araştırmanın sonuçlarına göre türk tv izleyicisi haftada ortalama 3 dizi seyrediyor, yani haftada 4. 5 saat gibi bir süre genelgeçer bir senaryosu olan kurgusal bir gerçekliğe maruz kalıyor. Doğru bir politika ile bu süre içinde pekçok şey öğretilebilir hale gelir.

Genel olarak bu programdaki benzer işverenlerle muhattap olduğumda hiç de hoş anılar bırakmamıştı. Benimle yalnız kalmaktan çekinip komşusunu refakat etmeye çağırandan tutun da boya ustası kıvamında muameleye kadar çeşit çeşit dialoglar.

Türlü türlü konularda pek çok yapılan işe ehven-i şer deyip eksiklerini görmezden gelmek çeşitli sebeplerden ötürü kabul edilebilir ama artık tek yöntem bu haline geldiğinde sıkıntı yaşamaya başlarız. Yapılan her işe ağır acımasız eleştriler ile ehven-i şer arasındaki dengeyi de oluşturmalıyız.

Bu program özelinde ortaya çıkartılan pek çok işe mesleki olarak sayısız olumsuz yargım var. Renk seçimleri, anlamsız duvar nişleri, anlamsız gizli ışıklar. Programın sonlarına doğru yapılan maliyet hesabı ise tamamıyla pratik dışı, piyasa ile asla karşılığını bulmayacak bir yanılsama sunuyor. Yapılan işlerin tamamını beğenmediğimi sölemeliyim.

Hani olmaz ya, programda yayınlandıktan sonra sahipleri o odayı kullanmaya başladığı zaman ne hale geldi. Dönüp bir de onu yayınlamak lazım.
  • Paylaş
2

Nihan Keskin, bu yazınızdan ben selim beyin ne kadar başarılı olduğu özetini çıkarıyorum.bu kadar kısa ve net kanımca..........

Rasih Uğur Uyanık, Yanlış anlattığım için özür dilerim. "Bu bir şov programıdır." Yeterince kısalttığımı düşünüyorum.

Bu bir tv şovu ve orada yapılanları mimarlık olarak değerlendirmek yanlış ve haksız bir yaklaşım olur .
  • Paylaş