Bilmek istediğin her şeye ulaş

Update Panel içerisinde, FileUpload bileşenini nasıl kullanabilirim?

Aslında gerçek anlamda bir dosyayı asenkron olarak gönderebilmek pek mümkün değildir. Bu konuda genelde yapılmaya çalışılan ise asenkron gibi görünmeye çalışan kontroller geliştirmektir. Yapılan örnekleri incelerseniz, gönderim işlemi sırasında tarayıcıda sayfanın yüklenme göstergesinin çalıştığını, işlemin javascript tarafından yapılmadığını göreceksiniz. Sebebi ise javascript'in yerel diskinizden dosya okumaya izni yoktur. Bu işi web tarayıcısının yapması, klasik olarak dosyayı "multipart/form-data" form nesnesi ile POST etmesi gerekmektedir. Daha iyi asenkron görünen kontroller yapabilmek için, Flash tabanlı kontroller de vardır. Bunlarda ise dosyayı tarayıcı yerine, sayfa içerisine gizlenmiş bir Flash nesnesi POST eder. Böylece hem tarayıcıda veri yüklenme göstergesi çalışmaz, hem de ActionScript içerisindeki daha gelişmiş event'ler sayesinde verinin ne kadarının gönderildiği bilgisi kullanıcı tarafında takip edilebilir.

Örnek : demo.swfupload.org/v220/multiinstancedemo/index.php
  • Paylaş
ASP.NET 4.0 ile Async File Upload kontrolü geliyor ve bu işi otomatik olarak hallediyor. Dosya upload işlemi Ajax sorgusu ile tamamlandıktan sonra OnFileCompleted bloğu ile upload sonrası işlemleri de yakalayabiliyorsun.
asp.net/.../asyncfileupload.aspx

Aslında Codeplex'te Ajax Control Toolkit Source kısmında en güncel halini de bulabilirsin, geliştiriyorlar devamlı ancak o halleri 'stable' olarak işaretlenmemiş durumda henüz. Bu hali ile de oldukça iş görüyor. Bkz: inploid'in profil foto düzenleme aracı :)
  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

1495 Görüntülenme5 Takipçi2 Yanıt