Bilmek istediğin her şeye ulaş
URL olarak cevap verilmiş, URI ise sorulan.
Aslında bir açık standarttır kendisi.
"Adres" veya "link" olarak adlanadıran her türlü gösterimde mutlak syntax olarak neler olabilir, ya da neler olamaz bunu belirleyen en alt düzey (karakter düzeyinde) standartın adıdır.
İngilizce tanımı şuradadır.
ietf.org/rfc/rfc2396.txt
  • Paylaş
URL, bir web sitesine ulaşmak için tarayıcıya yazdığınız Web adresidir. Her web sitesinin bir URL'si vardır. Örneğin, google.com URL'si sizi Google'ın web sitesine götürür.

Her URL'nin de bir IP adresi vardır. IP adresi, bilgisayarınıza aradığınız bilgileri nerede bulacağını söyleyen bir sayı dizisidir. IP adresleri gerçekten uzun, karmaşık telefon numaralarına benzer. IP adresleri çok karmaşık ve hatırlanması zor olduğundan, URL'ler oluşturulmuştur.
  • Paylaş
URIs identify and URLs locate; however, locators are also identifiers, so every URL is also a URI, but there are URIs which are not URLs.
Examples
  • Roger Pate

This is my name, which is an identifier. It is like a URI, but cannot be a URL, as it tells you nothing about my location or how to contact me. In this case it also happens to identify at least 5 other people in the USA alone.
  • 4914 West Bay Street, Nassau, Bahamas

This is a locator, which is an identifier for that physical location. It is like both a URL and URI (since all URLs are URIs), and also identifies me indirectly as "resident of... ". In this case it uniquely identifies me, but that would change if I get a roommate.
I say "like" because these examples do not follow the required syntax.
  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

398 Görüntülenme6 Takipçi4 Yanıt