Bilmek istediğin her şeye ulaş

US klavye ile programlama yapmak Türkçe Q klavyeye göre daha mı kolaydır?

Çok ilginç bir soru, bir an düşündüm. Ben türkçe klavye kullanıyorum. Aslında bu sorunun cevabı hangisinin daha rahat kullanıldığına göre değişir. Eğer alışkanlığım türkçe klavye ise daha kolay işlerimi hallederim. Bunun dışında ne gibi avantaj ve dezavantajları vardır bilemedim doğrusu şu an. Bilen varsa da merakla cevap bekliyorum.

  • Paylaş
1

Onur Tok, köşeli çirkin parantez açıp kapatmalar tek tırnak çift tırnak slash noktalı virgül hepsi daha pratik.

US klavye ile kod yazmak her zaman daha hızlıdır. <>[]{},.:; karakterlerini basmak çok daha kolaydır. Ama Türkçe karakterler içeren katar (=dize=string) kullanmak gerektiğinde hızlıca düzen değiştirebilmek gerekir.

Ben kod yazarken normalde US kullanıyorum, klavye düzeni değiştirmek için kısayolum var. Sırf TR klavye kullanmaktan çok daha hızlı.

Sonradan gelen edit: Kendi klavye düzenimi yaratmak için bir program buldum, artık daha da hızlı kod yazıyorum. (Mesela, $ simgesini Znin soluna aldım, aynı tuşa shift ile bastığımda ->, alt ile bastığımda => basıyor, böylece daha hızlı PHP yazmaya başladım.
  • Paylaş
Ben daha onceden Turkce klavye kullaniyordum. Programcilar icin < > {}[]| gibi karakterleri bolca kullanir. Bu sebeple Ingilizce bir klavyeye gecmenin mantikli olacagini dusundum ve gectim. Simdi cok rahatim programlama yaparken. Windows+Space ile de isletim sisteminizdeki diller arasinda gecis yapmak cok kolay. Tavsiye ederim.
  • Paylaş

Kesinlikle daha kolaydır.

  • Paylaş

Türkçe Q'ya alışmış biri kodlama yaparken eli sürekli Türkçe Q'daki yerleşime gidecektir. US'e alışması elbette kolaydır, kısa sürede i yerine ı'ya basacaktır ancak Türkçe F'i 10 parmak kullanabilen birine göre de US'e geçmek zulümdür ve işi %1000 daha yavaşlatır. Hangi klavyeye alıştıysanız onla yazmanızda, kodlamanızda, programlamanızda fayda var.

  • Paylaş
Aslında alışkanlık meselesi. Ben us alıştım kod yazarken us kullanıyorum daha rahat olduğu için değiştirmek gibi bir düşüncem yok. Çünkü C tabanlı dillerde kullanılan karakterlere genelde shift ve alt'a basmadan erişebiliyorum. Ama Türkçe klavyeye alışmış bir kişinin değiştirmesi fikri bana saçma geliyor.
  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

2148 Görüntülenme10 Takipçi6 Yanıt

Konu Başlıkları