Bilmek istediğin her şeye ulaş

Üşengeç öğrenci zeki midir?

*Bir öğrencinin zekiliği üşengeç olup olmaması ile ölçülemez bence...
*Üşengeçler zeki olabilir...
*Zekilerde üşengeç olabilir...
*Her üşengeç zeki değildir...
*Her zeki de üşengeç değildir... ... ...
 • Paylaş
1

Mehmet Öğmen, Aynen katılıyorum, bunu ancak örnek göstererek anlayabiliriz ama böyle bir genelleme içine alacağımız örnekler kararlı (stabil) olmaz. Bu soruya ancak 'Olabilir' diyebiliriz.

Üşengeç insan tembeldir. Zekidir ya da değildir, ne fark eder ki? Sanırım Mevlana'nın sözü "Zeka şimşek gibidir, yolunu sadece bir anlık aydınlatır" Yolda ilerlemeyi sağlayan çalışmaktır.

"Zeki ama üşengeç" "dahi ama tembel" hadi canım öptüm gözlerinden :) Çok da zeki olmadığı halde çalışarak, hatta normallerden çok daha fazla çalışarak, kendine çevresine topluma faydalı insanlar var. Önemli olan bu: "Faydalı olmak" Gerisi hikaye. . .
 • Paylaş
Üşengeç değil de ders çalışmayan ve ödevlerini yapmayan iki çeşit öğrenci vardır. Zeka olarak çan eğrisinin solunda ve sağında standart sapmanın dışında kalan bölgelerdekilerdir. Sol taraftakiler zaten çalışsa da konuyu anlamayanlar, ödevleri de anlamadıkları için yapmayanlar olur. Üşengeç olanların çoğu bu kısımdan olur. Sağ taraftaki zeki öğrencilerin bir kısmı sınıfa normal bir öğrenci gibi katılırken küçük bir kısmı belki bir tanesi ders çalışmaz ve ödevlerini yapmaz. Kısaca üşengeç öğrenciden bahsediyorsak büyük ihtimalle zekası azdır. Küçük bir ihtimalle zeki öğrencilerden biri de olabilir.

Soruyu soran eğer üşengeç bir öğrenciyse ilk gruba dahil olması kuvvetle muhtemeldir zira zeki bir öğrenci ana dilini yazmayı çoktan çözmüştür. "üşengeç öğrenci zekimifir?" şeklindeki bir soru cümlesi Türkçe bile sayılmaz


Ayrıca zeki öğrenci üşengeç bile sayılmaz, o konuyu çoktan kavramıştır, alıştırmaya ihtiyaç duymaz, ödev de yapmaz, diğerlerinin yetişmesini sıkılarak beklemektedir.
 • Paylaş
6

Merve, Böyle yazım düzeltmelerine bayılıyorum . Uyarınız harika .

Şaman, Hihi, düzeltmeleri pek sevmezler aslında :)

Merve, Bunu anlamıyorum yani hata yapıyorsun ve bilen biri seni düzeltiyor . Ben memnun kalırım böyle bir durumda :)

Şaman, Az fırça yemedim :)

Merve, Tahmin ederim :)

Hakan, Net ifade etmiş Şaman üstat.

Asla değildir. Üşengeç öğrenci maldır. Çünkü üşengeç insan tembelliğin bir hak olduğunu ve tembellik hakkını kullanmak için yaratıcı yönünü kullanarak işi kolayca yapmanın çaresini üşengeç olduğu için bulamaz. Üşengeç insan maldır. Ancak tembel insan yaratıcıdır tembelliğini en üst mevkisine yani kutsal " raad ol " takvasına erişmesi için bir insanın üşenmeden emek harcayıp yaptığı işte tembelliğe geçişi kolaylaştıracak çözümü bulmak arzusu olmalıdır . Tembellik hak, üşengeçlik mallıktır.
 • Paylaş
Bu genellemeyi yapmak ne kadar doğru bilmiyorum ama rastladığım kadarıyla dersle ilgili şeyleri yapmaya üşenen öğrenciler daha zayıf öğrenciler oluyor. Zor geldiği için yapmak istemiyorlar. Zekilik başka bir boyut. Çalışkan, motivasyonu yüksek öğrenciler var. Gerçek anlamda zeki olanlar derse dahil olmaktan hoşlanmıyorlar, daha çok kendilerine dönükler. Sanırım sormak istediğiniz buydu, bu üşengeçlik değil aslında, zeki insanların daha düşük seviyelerdeki öğrencilerle öğrenmeye adapte olamayışı yada konuların kolay geldiği için sıkıcı olmasından kaynaklanan umursamazlık.
 • Paylaş
Usengecim, ogrenciyim ve zeki degilim; ama usengec olup isleri kisa yoldan cozebilenlerin zeki oldugunu dusunuyorum...
 • Paylaş
2

Kadın İklimi, Ben de üşengeç öğrenci zeki olmaz derdim... Ama oğlum 13 yaşında. Orta 3 öğrencisi... Yerinden kalkmaya üşenir, hayatta da ders çalıştığını görmedim... Ama not ortalaması 98,52... Demek ki oluyormuş...

Şaman, @Kadın İklimi, ödev yapmayan, ders çalışmayan öğrencilerin çok azı zekidir ama çok zeki öğrenciler de ödev yapmaz, ders çalışmaz, sizin oğlunuz bu azınlıktan demek.

@Ayşe Gezer, mimarlık öğrencisinin zeki olmadığına nedense inanamıyorum. Hele zekice sorular soran senin zeki olmadığına hiç inanmıyorum.

Aa biri benden bahsetmiştir. Evet zekidir.
 • Paylaş
Hiç alakası yok, zeki olsa ne olacak. AKLI yok.. .
 • Paylaş
Üşengeçlik tembellik-çalışkanlıkla ilgili bir kavramdır. Zekilik doğuştan kazanılır üşengeçlikle ilgisi yoktur
 • Paylaş
Bu soruya kendimden pay biçerek cevap vereyim. Valla üşengecim ama zeki değillim. Ki üşengeçlikle zekanın direk bağlantısı olduğunu düşünmüyorum . Tabii zeki olanları da vardır . Açıkçası böyle bir genelleme yapılamaz bence .
 • Paylaş
Üşengeç öğrenci zeki olmayabilir, ama çoğunlukla tembeldir.
 • Paylaş
Tartışılır. 'Zeki ama çalışmıyor' da olabilir =)
 • Paylaş
Zeki midir bilmem ama programcı olursa en kolay yolları bulur. En iyi programcılar tembel programcılardan çıkar. Aynı işleri kendileri yapmak yerine kodlamayı severler.
 • Paylaş
2

Mehmet Öğmen, Biri benden mi bahsetti :D. Bütün eğitim-öğretim hayatım boyunca hiç bir zaman ödevlerini yapmamış, dönem ödevlerini hocaları 'Geçsin' diyerek hocalarının kendisinin hazırlayıp dosyaya koyduğu bir öğrenci olup, kendinin profesyonel anlamda yazılımcı olarak gören ben kendim bu yazıyı üstüme alındım :D.

Cahit Ceylan, apple çalışanları da tembeldir zaten özellikle seçilmiştir

Öğrenci eğer disleksi ise olabilir. Çünkü diskleksi hastaları normal yöntemlerle öğrenme zorlukları yaşadıkları için normal yöntemlerin uygulamalarında kendilerini başarısız hissediyorlar. Bu da onlarda katılımda bulunma isteği bırakmıyor ve üşengeç olarak yorumlanabiliyorlar.
 • Paylaş
1

Cahit Ceylan, Teşekkürler cevabın ümit verici begendim Y

Üşendiği işe kısa bir çözüm yolu bulabiliyorsa zekidir.
 • Paylaş
Bilimsel bir cevap veremem.Ancak hayatta karşıma çıkan üşengeç kişilere baktığım da genelde kafalarını bir şeye yormadıklarından belli şeylere tam odaklanırlar ve bu konularda kesin başarılara ulaşırlar.Peki bu onları zeki yapar mı? İşte orasını bilmiyorum.
 • Paylaş
2

Şaman, Rasyonel zekalarını kullanmadıklarından eksiği duygusal zekalarıyla kompanse ederler, doğrudur. Yalnız Türkçe'de zeka dendiği zaman akla

-zekâ isim, ruh bilimi (zekâ:) Arapça £ek¥¢
İnsanın düşünme, akıl yürütme, objektif gerçekleri algılama, yargılama ve sonuç çıkarma yeteneklerinin tamamı, anlak, dirayet, zeyreklik, feraset""

geliyor.

Zaten tüm dillerde de zeka tek başına kullanıldığında rasyonel zeka olarak algılanır. IQ üzerinden konuşursak bu onları zeki yapmaz ama IQ - EQ dengesine zeka deme gibi bir düşüncemiz varsa bittabi bu onları da zeki yapar yalnız biz o tür zekaya akıl deriz. Bu da farklı bir kavram, farklı bir soru olur ki zaten onlarca kez sanırım soruldu.

Mehmet Öğmen, @Şaman Bayyurt kardeşim sen de inşaat mühendisi misin, yoksa muhabbet motorumu anlamadım :D.
Ama dediğine katılıyorum, zeka akıl birbirinden ayrı olarak tutulması gerekiyor. Türkler çok zekidir denir ama Türklerin elinde çıkmış olup bizim 'Adamlar yapmış abi' dediğimiz şeyler yok denecek kadar az (inploid' hariç tabi ki :D). Lise yıllarında okuduğum bir kitapta aktarıldığına göre: Tam hatırlamıyorum yanlış varsa düzeltiniz, zamanında Japonya'daki bir grup ilkokul birinci sınıf öğrencisi ile Türkiye'de bir grup öğrenciye zeka testi yapılmış. Türklerin ortalaması Japonların ortalamasından 6 kat yukarıdaymış. Aynı çocuklara lise yıllarında tekrar o yaş için uygun zeka testi yapılmış bu zaman da Japonların ortalaması Türklerin ortalamasından 4 kat yukarıda çıkmış.

Elbette ki kültürlerin de zekayı etkilediği farklı kültürdeki toplumlara farklı zeka testlerinin uygulanması gerektiği bir gerçek kabul ediyorum ama kültür farklılığı da olsa arada bu kadar farkın olması sadece kültür farklılığına yorulacak bir şey değil.

Artık bizim eğitim sistemimiz çocuklarımızı, gençlerimizi nasıl bir mekanizmadan geçiriyorsa artık, eğitim sistemimizin ardından gençler gerçek manada ve samimiyetle söylüyorum resmen pelte halinde çıkıyorlar.

Neyse yine kendi kafamda konuyu dallandırıp budaklandırdım yine.

Zeka ve akıl farklı şeylerdir. Zeka kişinin düşünme yeteneği kasitesi ise, akıl kişinin zekasını kullanma yeteneğidir. Öğrence üşengeç ise zeki OLABİLİR ama üşengeç olduğuna göre akıllı değildir, çünkü zekasını kullanma yeteneğine veya aklına sahip değildir demektir.

Olabilir. Ama üşendiği için göstermiyordur
 • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

617 Görüntülenme18 Takipçi17 Yanıt

Konu Başlıkları