Bilmek istediğin her şeye ulaş

Üstün zekalı insanların IQ'su nasıl ölçülür?

Mesela 200'ün üzerinde IQ'su olan insanlar var. Bunlar nasıl bilinebiliyor? Bu yapılan testlerde bir sınır varmı ne biliyim 300 IQ gibi.Düzenle
Geri zekalıların da IQ'sunun ölçüldüğü şekilde ölçülür. IQ testi sadece doğru cevapların bulunmasını baz almaz aynı zamanda o cevapların bulunduğu süreyi de baz alır. Zeki insan muhtemelen tüm soruları doğru çözecektir, daha zeki olan insan zeki insandan daha çabuk bir şekilde tüm soruları doğru çözecektir. Bilinen en yüksek zekalı insan William James Sidis 250-300 arası IQ'ya sahiptir. Sınır tabii yoktur, nasıl birer anomali olarak daha da geri zekalı insanlar olabiliyorsa aynı şekilde daha zeki insanlar da olacaktır.
  • Paylaş
Öncelikle IQ testi 3 aşamadan oluşuyor Görsel muhakeme, Algısal Muhakeme, Hafıza Profesörler tarafından hazırlanan testler sonucunda verilen cevaplar ve cevaplanma süresine bakılıyor. IQ testi sonucu 70- olan kişilerin tedevi görmesi gerekiyor halk dilinde (gerizekalı) denilen bu insanlar aslında tıpta (Down Sendromu) olabiliyor. Ve 130 IQ ve üzeri kişilerde halk dilinde üstün zeka diye biliniyorlar fakat tıpta (Otizm) diye geçen bir anormali'ye sahip olabilirler. Bir kişi -70 IQ ya sahipken eğitimi nasıl ona göre farklı olması gerekiyorsa aynı şekilde 130 IQ ve üzeri kişilerinde ona göre farklı eğitim görmeleri gerekmekte bunun birçok örneğine şahit olunmuş birçok otizimli hasta gözüyle bakılan kişiler doğru eğitimle dünyanın dehaları olmuşlardır. Kim Peek ve Stephen Wiltshire sadece aklıma gelen üstün zeka tarihe adını yazdırmış otizmli insanlardır.
  • Paylaş
Zaman içerisinde farklı tip zihinsel becerileri mümkün olduğunca nicel olarak ölçebilmek için bazı testler geliştirilmiş. Bunlardan ülkemizde en çok uygulanan ve en geçerli olanı (yanılmıyorsam 6-16 yaş arası için) WISC-r testidir. Ülkemizde üstün yetenekli ve üstün zekalı öğrencilerin tespit edilip standart müfredat dışında yönelimlerine göre eğitim alabildiği MEB'e bağlı BİLSEM'lere kayıt yaptırmaya hak kazanan öğrenciler bu sınavla sınanırlar. Bunların dışında PMT(Porteus Maze Test) gibi Cattell testi gibi başka testlerde mevcut.

tuzyeksav.org.tr/Default.aspx
bu adres size daha çok yardımcı olacaktır.
orgm.meb.gov.tr/
ayrıca MEB'in özel eğitim genel müdürlüğünün sitesinden de bazı bilgilere ulaşabilirsiniz.
  • Paylaş
3

Portakallı Ördek, O BİLSEM sınavları da BİLSEM'ler de ilk açıldıklarında bir şeye benzemiyorlardı. İlk iki üç senenin öğrencilerinin çoğu "Eh bi halt anlamadık ne oldu." diyorlar.:D Uyguladıkları sınav da acayip basit bir sınavdı, ben onu bu BİLSEM'lere özel falan yapıldı diye düşünmüştüm şu ana kadar.:I

Kağan Şeker, Aslında dediğiniz durumla ben de karşılaştım BİLSEM sınavlarında çıkan bir çok öğrenci "anne çok kolaydı, baba çok kolaydı!!!" diye koştular hep çünkü şartlandırılmış çocuk beyinleri muhtemelen 21le 389un çarpının kaç olacağını hesaplayacaklarını zannediyordu.Fakat asıl farkı yaratan ikinci aşamayı da geçip BİLSEM öğrencisi olan öğrencilerin verdiği tepkiler genelde gayet ilginç oluyor, "çok garipti anne" diye hiç bir şey anlamamış gözlerle bakan çocukların başarılı olduğunu birçok kez deneyimledim :-D Sanırım bu öğrencilerin tek tip bir eğitimden geçmesinden kaynaklanıyor, Bu arada BİLSEM sınavları iki aşamalı ilk aşama genel kültür genel yetenek ağırlıklı. ikinci aşama ise WISC-r dı diye hatırlıyorum

Portakallı Ördek, Valla iki aşamasına da girdim, iki aşamayı da -yetenek sınavları da dahil- üç dalda birden geçtim. Resimde mesela lunaparkta balon satan adam çizin demişlerdi. Muzikte bir şarkı söylemiştim, az bi elimdeki orgla bir şeyler çalmıştım. Zihinsel sınavı tamamen uyduruk gibi gelmişti bana, bi yapboz yaptırıyorlar, bir kelime soruyorlar, labirent falan çözdürüyorlar. Her dediklerini yapmıştım da hâlâ hatırlarım bir surat yapbozunda gözleri yerleştirmek çok zamanımı almıştı.

Bir canlının ne kadar zeki olup olmadığı beyindeki kıvrımlarının çokluğuna göre değişiyor. Bilimsel diyemeyeceğim bir internet sitesinde üstün zekalı insanların otopsilerinde beyin kıvrımlarına bakıldığını okumuştum. Ama dediğim gibi bilimsel denilemeyecek bir sitede. Ayrıca konunun uzmanı değilim fakat büyük ihtimal bu iq testlerinde bir puanlama vardır. Küçükken 1-2 iq testine girmiştim. Testte insan resmi çizdiriyorlar, bulmaca çizdiriyorlar, puzzle gibi şeyler verip bunlardan elma, at, eşek felan yapmanı istiyorlar, buna göre puan veriyorlar. Puanlama varsa elbette ki bir sınırda olmalı diye düşünüyorum.
  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

202 Görüntülenme7 Takipçi4 Yanıt

Konu Başlıkları