Bilmek istediğin her şeye ulaş

UX tasarımı nedir? Neden önemlidir ve UX tasarımı ile ilgili bilgi edinmek için hangi kaynaklardan faydalanabilirim?

  • UX – User Experience, kullanıcı deneyimi anlamına gelmektedir
  • UX design – User Experience Design, kullanıcı deneyimi tasarımı anlamına gelmektedir
  • UX designer – kullanıcı deneyimini tasarlayan kişiye denir

UX (User Experience)

Günümüzde tasarım yaparken sadece kullanımın kolaylığı üzerine düşünmek ve bunu geliştirmek artık yetersiz kalmaktadır. Kullanıcı hep daha fazla keyif almak ve bir sitede gezerken sıkılmamak istiyor.

Kullanıcı deneyimi açısından hissetikleri ve beklentileri çok önemli bir hale geldiği için de artık tasarımcılar sadece bir siteye girip dolaşmanın kolaylığı ile birlikte bir de kişilerin hislerini düşünerek tasarımlar yapmak durumundalar.

Yani bir nevi
UX mevcut projeniz ile ilgili, çözüme giden yolu belirleyecek stratejiyi ortaya çıkaran soyut bir tasarımdır diyebiliriz. UX tasarımcıları görsel tasarımcılar gibi ortaya somut bir tasarım koymazlar, tasarımcılara faydalı olabilecek öneri ve yorumlarda bulunabilirler.

İnsan dijital ortamdaki yaşanmışlıklarını gerçektekilern devamı olarak görmektedir. Bu bilgi UX tasarımcılarının hayatını kurtaran bir bilgidir. Özellikle e-ticaret yapan firmalar siteleri için bu konu üzerinde sıkı durmaktadırlar. Çünkü daha fazla satış yapmak istiyor ve maddi kayıplar yaşamak istemiyorlar.
Eğer bir kişi sitenizde aradığını bulamıyorsa, site dışına çıkacak ve farklı bir noktada arama yapacaktır. Üyelik ve ödeme ekranları her yaş ve zeka seviyesindeki kişiler için uygun olmalıdır, bazı kişiler karmaşık bulup üye olmaktan yada online ödeme yapmaktan çekinebilir. Bu sonuçlarla karşılaşıldığında,siteniz maddi kayba uğruyor demektir.
UX (User Experience)
UX Design ile ilgili olarak amazon.com'dan ulaşabileceğiniz çok sayıda kaynak var ve coursera'da katılabileceğiniz bir sınıf var. Yardımcı olması için bir kaç linki paylaşıyorum:
  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

1046 Görüntülenme5 Takipçi1 Yanıt