Bilmek istediğin her şeye ulaş

Uygulama projesi çizmek için hangi programları kullanmamız daha kolay olur?

Kolay olan hangi programı ve yöntemi biliyorsanız odur aslında ama kolaydan zora sıralanacak olursa;
  1. Autocad; çok uzun yıllardan beri her versiyonunda kendini geliştirilen ve şu anda da en yaygın kullanılan çizim programıdır. Başlangıcında bu yana teknik çizimi taklit ederek başlasa da şimdi biriken arşiv ve gelişen imkanlarla teknik çizimin çok daha ötesine geçebildi.
  2. Revit; Autocad'ten çok farklı bir mantıkla çalışır özünde. Tüm verileri 3D olarak işlemeniz ve öncesinde çizimde kullanacağınız tüm componentları arşivlemiş olmanız gerekir. Tek cümlede özetlediğim ama oldukça meşakkatli mesaiyi harcamış olsanız dahi, bilgisayar kapasitenizin de çok iyi olması gerekir. En önemli avantajı ise yani ilk aklıma geleni ise tek bir çizim yaparsınız ve tüm plan kesit görünüş ve detayları bir kerede üretmenizi sağlar. Başta söylediğim 3D veriler sayesinde tüm üretimi tek merkez üzerinden halletmiş olursunuz. Autocad e kıyasla alışılmadık (altyapı ve beklentilerin farklılığı) mesai hali, diğer mühendislerin hala autocad kullanıyor olması ve dolayısıyla proje geliştirme aşamasında koordinasyon zorluğu, kapasite olarak pahalı bir yatırım istemesi çizim konusunda henüz ikinci sırada yer almasına sebep oluyor. Son yıllarda ise artık ofisler eleman ararken revit bilinmesini bir başvuru şartı olarak koymaya başladı.
  3. Sketch-Up ise kesinlikle tüm paket bir uygulama projesi üretecek kapasiteye sahip olmamasına rağmen nette yapacağınız kısa bir araştırma ile örneklerini görebileceğiniz güzel 3D detay sunumları hazırlamanızı sağlar. Özellikle mobilya imalatı sırasında ustaya derdinizi anlatmak için verimli olabilir.
Bunların dışında hiç kullanmadığım için bir yorum yapamayacağım ama kullananların olumlu yorumlarına şahit olduğum Archicad programı var. Takip edebildiğim kadarıyla özellikle Autodesk'in piyasaya hakim olmasından sonra yavaş yavaş kaybolan bir program oldu.
  • Paylaş
Mimaride tabi tartışılabilir ama uygulama projelerinde bence Allplan vazgeçilmez bir program. Proje çizilirken üç beş dokunuşla aynı zamanda modelleniyor da, taramalar vb de ekleniyor. Aynı model donatı çizimlerinde ve metrajda da kullanılıyor. Her türlü geometriye donatı çizen ve bunu bazen kısmen bazen de tamamen otomatikleştirebilen bir yazılım olduğu için seviyorum. Yazılımın eğitim ve danışmanlık hizmetini veriyorum yani denedim; son beraber çalıştığım ofis betonarme bina çiziminde 2 ay içinde %30 daha hızlıydı.
  • Paylaş
Uygulama projesi için genelikle autocad tercih edilir. Modeleme için de 3d max ve sketchup
  • Paylaş
İdecad autocad bence en iyisi allplan
  • Paylaş
Kesinlikle autocad
  • Paylaş
Archicad denenebilir :)
  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

231 Görüntülenme10 Takipçi7 Yanıt

Konu Başlıkları