Bilmek istediğin her şeye ulaş

Uykunun kaç evresi vardır? Uyku bozuklukları nelerdir?

Uykunun çok evresi var ama bu saatte geçilemeyip ertelenen evresine yazık oluyor. Bu inploid denilen yerin kapatılması "Dur yatmadan bi göz atayım ya." deyip de saat 02.30' a kadar uykusuz kalmayı önleyecektir.
  • Paylaş
Uyku, bireyin yaşamı için temel gereksinimdir. Hasta olan bireyler normalden daha fazla uyku ve dinlenmeye ihtiyaç duyarlar. Uyku iki fizyolojik durumdan oluşur.
  • NREM: Hızlı göz hareketlerinin olmadığı evredir. ( Non- rapid eye movement) Bu uyku evresine rüyasız uyku denir ancak rüya görülebilir. Fakat hatırlanmaz. Derin ve dinlendiricidir. Yetişkinlerde uyku genellikle NREM evresinden başlar. NREM'in 4 evresi vardır.
  1. Evre: Uyku ile uyanıklık arasındaki geçiş dönemini oluşturur. Bu dönemde insanlar kolaylıkla uyandırılabilir. Uyandığında uyuduğunu inkar eder.
  2. Evre: Daha derin uykudur. Uyandırmak daha güçtür. Gözler hareketsizdir. Kalp ve solunum sayısı yavaş yavaş azalır. Kan basıncı, solunum hızı ve bazal metabolizmada %10-30 azalma gözlenir.
  3. Evre: İkinci evreden daha derindir. Kalp ve solunum hızı düzenli oldukça yavaştır. Bu uykudan uyandırmak oldukça güçtür. Beyin dalgaları düzenlidir.
  4. Evre: Çok derin uyku dönemidir. Kan basıncı, nabız, solunum hızı ve oksijen tüketimi normalin altına düşer. Vücudun fiziksel olarak dinlendiği ve gevşediği evredir. Protein sentezi gibi vücudu yenileyici fiziksel aşamalar bu evrede gerçekleşir.
  • REM: Hızlı göz hareketlerinin olduğu evredir. ( rapid eye mevoment) Rüyalar uykunun bu döneminde meydana gelir. REM evresinde birey sanki uyanıkmış gibi rüya görür. Uyanıklıktan farkı ise dışarıdan uyarı almaksızın işlemlerin yapılması ancak motor ifadelere dönüşmemesidir. Beyin dalgaları çok aktiftir. Gözler ani ve hızlı hareket eder. Bu dönemde metabolik süreç hızlanır. Uykunun başlamasından yaklaşık 90-100 dakika sonra görülür. 1-5 dakika sürer. Her 90-100 dakikada bir yenilenir. Gece boyunca REM dönemi 4-5 kez olur. REM evresinde görülen rüyalar hatırlanır fakat NREM evresindekiler hatırlanmaz.
Uyku Bozuklukları
İnsomnia: Uyuyamama hastalığıdır. Uykuya dalamama ya da gece boyunca sürekli uyuyamama sorunlarını barındırır.
Hipersomnia: Aşırı uykudur. Aşırı uyku uyuma ve aşırı gündüz uyku gereksinimleri ile kendini gösterir.
Parasomnia: Parasomnia uyku boyunca görülen davranış ve vücut fonksiyonlarında bulunan değişikliklerdir. Uyurgezerlik, kabus görme, korku nöbetleri, bağırmalar...Enürezis: Uyku sırasında mesanenin fonksiyonel kapasitesi dolduğunda uyanma hissinin olmaması ve gece işemelerinin görülmesidir.
Uyku apnesi: En tehlikeli olanıdır. Uykuda solunumun durmasıdır.
  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

964 Görüntülenme4 Takipçi2 Yanıt