Bilmek istediğin her şeye ulaş

İnsan uykusuzluğa en fazla kaç saat dayanır?

Ben bir ara 44 saat dayanmıştım.
  • Paylaş
3

Tiryandafila, oww rekor sende :)

Gökhan Çancılar, Hocam 4 saat daha sıksaydın dişini de 2 gün diye karizma bir cevabın olurdu. Ta taaa 2 gün.... :)

Osman Tüysüz, İnsan çok kötü oluyor. Kafa ağrısı, mide bulantısı bir de sigara içiyorsun iyice çöküyorsun. :)

Tıbben en üst süre 11 gün diye biliyorum. Yani tanımlanmış. Üzerine de çıkabilir.
  • Paylaş
4

Tiryandafila, 11 gün öyle mi? :O

Gökhan Çancılar, Evet ama bu tıbben karşılaşılmış en büyük süreydi. Belki de kayda kuyda geçmemiş süreler de vardır. Ama bu derece uykusuzlukta beyin şartelleri indirmeye başlıyor. Kendini kapatıyormuş.

Tiryandafila, çok fazla geldi bana.bu kadar beklemiyordum.

Gökhan Çancılar, Ya bu tip veriler tüm dünyadan uzun sürelerde toplandığı için uçuk rakamlar çıkabiliyor. Bunun gibi ne kadar şaşırtıcı istatistikler vardır.

Herhangi bir uyarıcı kullanmaksızın bilimsel olarak belgelenmiş en uzun uykusuz kalma rekoru 264 saat ile (11 gün) 17 yaşındaki Randy Gardner tarafından kırılmıştır. Önceki 260 saatlik rekor Honolulu’lu Tom Rounds‘a aitti.

Uyku
(Guinness Rekorlar Kitabi)

Ben 27 yaslarin da, 4 gun hiç uyumadan (isten çikip direkt arkadaslarla bulusuyor, sabah'da bir dus alip yine ise gidiyordum) uyanik kaldigimi iyi hatirliyorum... Fakat sonrasin da kotu oldum... Acillik felan :) Tavsiye etmem ...


  • Paylaş
Bazı yelken sporcuları günlerce denizde kalıyorlar. Bu kişiler uzun süre uykusuzluk için çeşitli yöntemler geliştirmektedirler. Protein ağırlıklı beslenirler ve çok kısa sürelerle sık uyurlar. Mesela gün içerisinde 15dk'dan 5 kez uyurlar. Böylece günlerce kesintisiz performans sergilemektedirler fakat bir süre sonra bu da yetmeyecektir. Hiç kesintisiz ayakta kalmak ise biraz daha farklıdır. Rahatlıkla 2 gün dayanırsınız fakat bünyeden bünyeye değişmekle birlikte 3-4 günden sonra biyolojik problemler yaşayabilme olasılığınız çok yüksek.
  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

419 Görüntülenme5 Takipçi4 Yanıt