Bilmek istediğin her şeye ulaş

Uyuşturucu ölüme nasıl yol açar?

Uyuşturucu maddeler zamanla bağımlılık yaratan maddelerdir. Beyin işlevlerini ve tüm bedensel yapıları etkileyerek, zamanla organ sistemlerinde kalıcı değişikliklere yol açarak, ruhsal ve davranışsal sorunlar oluştururlar. Uyuşturucu maddelerin vücuda verdiği bin bir türlü zarar bulunuyor. Bunları genelleyecek olursak;
  • Beyin ve merkezi sinir sistemi tahribatına maruz kalır. Kişinin normal yaşam ve hayatından uzaklaşmasına neden olur. Delilik, erken bunama, şuur kaybı, uykusuzluk, felçler, halüsinasyon, zeka ve hafıza kayıpları görülmeye başlanır.
  • Sindirim sistemini tahrip eder. Bulantı, kusma, karın ağrıları, kabızlık, ishal, mide ve bağırsak spazmları, kanama ve yaraları, gastrit, ülser gibi hastalıklar madde kullanan insanlarda zamanla en çok görülen belirtiler olmaktadır.
  • Karaciğer ve böbreklerde hasara yol açar.
  • Solunum sistemine direk etkileri vardır. Nefes darlığı, öksürük, boğulma hissi, kalp sıkışmaları, solunum felçleri ve bunun sonucunda ölümler görülmektedir.
  • Fizyolojik etkilerinin yanında psikolojik etkileri de büyük ölçüde önem kazanır. İnsanın uyum gücünü alarak ve iflasa götürmekle onu aileden, toplumdan ve çevresinden kopararak, yalnızlığa, bunalıma sürüklemekle aslında yaşayan bir ölüye dönüşmesine yol açar.
  • İntiharlara, cinayetlere ve diğer anormal davranışlara olan yatkınlık artar.
  • Bir şeye bağımlı olma duygusu insanın özgürlüğünü tamamen kısıtlar.
  • Bağımlı kişide yoksunluk duygusuna katlanamama gelişeceğinden hem fizyolojik hem de psikolojik yetersizlik hissi doğar.
  • Bilinci yerinde olmadığı için etrafa ve kendine zarar verebilir.
Aslında herkesin bildiği uyuşturucunun zararlarının doğurduğu sonuçlar nedeniyle kayıplar yaşanmaktadır. En çok madde bağımlılığından görülen ölümlerin nedeni; gün geçtikçe artan dozlarda uyuşturucu isteği uyandırıp, en sonunda bağımlı kişinin öldürücü doz “altın vuruş” yapmasıyla sonuçlanır. Vücudun toleransı artar ve artık daha fazla madde gereksinimi gelişir. Bir yandan da olumsuz gelişen sosyal yaşantı bir çok bağımlıda bu sona en başından zemin hazırlar.

Devamlı uyuşturucu madde kullanılması durumunda ise kişinin bağışıklık sistemi çöker ve herhangi bir hastalık sonucunda yine ölümle sonuçlanabilir. Bütün uyuşturucu maddeler bir zaman sonra bağımlılık geliştirir, damardan alınan eroin ise en hızlı bağımlılık yaratan maddedir. Eroinin burna her çekilişinde damarlarda çatlama olabileceğini vurgulayan uzmanlar, kurtulma şansının çok az olup ölümün çabuk gerçekleşebileceğini söylüyor. Bir kere denemeyi göze alan birinin bağımlı olma tehlikesini de düşünmesi gereklidir.
  • Paylaş
4

Sevgiseli, Benim sorum o altın vuruş nasıl oluyor? O an ne oluyor da kişi ölüyor?

Ebru Özkan, Vücut alınan uyuşturucu madde aynı ilaçlar gibi zamanla tolerans göstermeye başlıyor. Altın vuruş kişinin bir seferde, bünyenin kaldıramıyacağı dozda damardan alınan uyuşturucu demektir. Kişi öleceği bilerek dozu fazla alır. O anda damarlara alınan yabancı madde etkisiyle dolaşım sistemi etkileniyor, kalp krizi sonucu yaşam sona eriyor.

Sevgiseli, Bile bile mi kendini öldürüyor yani?

Şaman, Benim sorum ise hangi uyuşturucunun etkilerini yazdığınız?