Bilmek istediğin her şeye ulaş

Uyuşturucu satışının yasak olduğu ülkelerde (mesela Türkiye) uyuşturucu kullanmak neden yasak değil veya herhangi bir cezai yaptırımı yok?

Hergün televizyonlarda bağırmalar çağırmalar, gazetelerde manşetler; Bitireceğiz, hepsinin kökünü kazıyacağızlar... Sigara içmenin yasaklandığı, alkol kullanımının denetlendiği canım ülkemde! Barış için savaşmak, bekaret için sevişmeye benzer derler... Sanırım yine büyüklerimiz çok tatlı şeyler düşünerek çıkarlarını korumakta. Ha?Düzenle
Uyuşturucu imalat ve satışının yasak olduğu tüm ülkelerde kullanımı da yasak. Yurdumuzda pek bir yaptırım uygulanmıyor olsa da Avrupa'nın bir çok ülkesinde ehliyetinizi uzun süreler kaybedebilir, her ay kontrole gidebilir, yakalanmanın tekrarı halinde psikolojik tedaviye zorlanabilirsiniz. Bildiğim kadarıyla yeni çıkmakta olan iç güvenlik paketinde uyuşturucu kullanımı da yıllarca hapis cezasına tabi olacak. Eroin gibi uyuşturucularda cezai müeyyidelerin hiçbir anlamı olmuyor, bir kez eroinman olan kişi %99.9 hayatının sonuna kadar eroinman olarak kalıyor hatta hapse atılsa dahi eroinini buluyor ve kullanıyor. Bir tek onlara ceza yaptırımı uygulanmıyor hatta Avrupa devletleri onlara suni eroin (metadon) sağlıyor ki eroin parası için suç işlemesinler. Diğer tüm uyuşturucuların dünyanın hemen her yerinde satışı ve kullanımı cezaya tabi. Tabii ki uyuşturucunun kullanımı satışı kadar ağır cezalandırılmıyor ve cezalandırılmamalı da, kullanan, eğer uyuşturucu zararlı bir türse sadece kendine zarar veriyor, aslında kimseyi ilgilendirmez. Sigara kullanımının bir çok yerde yasak olmasına rağmen devlet sigarayı neden satıyor diyeceksiniz tabii, bu durumda torbacı devlet oluyor ama devlet de kendi kendini cezalandırmıyor. . .
  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

81 Görüntülenme2 Takipçi1 Yanıt