Bilmek istediğin her şeye ulaş

Uyuyamadığınızda neler yaparsınız?

Ben şöyle bir şeyden faydalanırdım eskiden, şimdi bu da fayda etmiyor ama denemeye değer.

Orta kulakta otolit denen bir sıvı var, bu vücudun dengesi için önemli bir kısım. Yattığımızda otolit sıvısının orta kulaktaki aldığı şekle göre farklı reseptörler aktive oluyor. Bu da beyne "bu arkadaş yattı artık" mesajı veriyor. Beyin uyumak gerektiğine dair işlemleri başlatıyor. Ama kafanız meşgul ise, uyuyamıyorsanız, vs. gibi durumlarda bu işlem pek fayda etmiyor. O zaman aşağıdaki işlemi yapıyoruz.

Benim tavsiyem (bunu zamanında bir yerlerde okumuştum), tekrar ayağa kalkıp beyni otolit ile kandırarak bir süre (10-15 dk. kadar) oturun veya dolaşın evde. Sonra tekrar yattığınızda işlem başa dönüyor ve beyin işlemleri yineliyor. Bu kez artık uyuyabilme ihtimaliniz olabilir.

Diğer bir yöntem ise bir arkadaşımın önerdiği enteresan bir yöntem. Yattığınızda gözlerinizi kapayıp önce 1'den 5!e doğru sayıyorsunuz ama sayarken rakamları kafanızda gözleriniz kapalı olarak canladırıyorsunuz. Sonra tekrar 5'den 1'e sayıyorsunuz ama bu kez sayıları 3 boyutlu olarak hayal ediyorsunuz. Özellikle 1 sayısını 3 boyutlu ve havada dönüyor şekilde hayal etmemi önermişti. Bunu bir kaç kez tekrarlarken uyuya dalıyorsunuz.

Yukarıda bahsettiğim her 2 yöntemin faydasını gördüğüm zamanlarım da oldu görmediğim zamanlarım da.
  • Paylaş
Ben genellikle sıkıcı bir dizi ya da film açıyorum, kolayca uyuyorum.
  • Paylaş
Uyumaya çalışırım
  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

257 Görüntülenme4 Takipçi3 Yanıt

Konu Başlıkları