Bilmek istediğin her şeye ulaş

Uzaktan eğitim nasıl bir sistemdir?

Uzaktan Eğitim (İngilizce Distance Learning) öğrenci ve öğretmenin eğitime değişik mekanda katılmasıdır. Eğer eğitmen ve öğrenci aynı anda etkileşime girerlerse buna senkron uzaktan eğitim zaman gecikmeli olarak etkileşime girerlerse buna asenkron uzaktan eğitim denir.

Uzaktan Eğitimde verilen sanal kurslarda zaman ve mekan kavramı bulunmamaktadır. Eğitimde maliyet kazancını sağlayan uzaktan eğitim, bilişim çağının dayattığı bir paradigma değişimi ile ivmelenmektedir. Normal sınıfların yerini sanal sınıfların aldığı uzaktan eğitimde sanıldığının aksine eğitim kalitesinin düşmediği kanıtlanmıştır.

Senkron uzaktan eğitim (eş zamanlı uzaktan eğitim), uzaktan eğitimde eğitmen ve öğrencinin aynı zamanda etkileşime girmesi haline senkron uzaktan eğitim denir.

Örneğin çevrim içi sohbet odaları, çevrim içi mesajlar, tele-seminer, video konferans vb. Senkron uzaktan eğitim, asenkron uzaktan eğitime göre daha nadir kullanılmaktadır. Senkron eğitim, klasik yüz yüze eğitimin genel karakteridir. Zaman ve mekanı ortadan kaldıran uzaktan eğitim yöntemlerinde daha çok asenkron eğitim söz konusudur.

Asenkron uzaktan eğitim, uzaktan eğitimde eğitmen ve öğrencinin ayrı zamanlarda etkileşime girmesi haline asenkron uzaktan eğitim denir. Örneğin e-posta, tele-seminer, eğitim portalı gibi ortamlarda uzaktan eğitim asenkron eğitim olarak verilir.
  • Paylaş
Yalova Üniversitesi uzaktan eğitim sisteminde notlar vardır,sınav zamanı geldiğinde o notlardan çalışır ve sınava katılırsın,derse girme olayıdır,yoklama olayıdır falan yok,o dersle ilişkin sadece sınav zamanı olur,zaten bölüm derslerine baktığında bu dersin hiç de öneminin olmadığını göreceksin :)
  • Paylaş
Ben eğitimin canlısını isterim açıkçası. Uzaktan eğitim sadece internet ortamında derslerin verildiği ve sınav zamanında gidip dersi geçiyorsun....
  • Paylaş
Öyle uzaktan uzaktaaann hiç konuşmadaaannn.....
  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

746 Görüntülenme7 Takipçi4 Yanıt