Bilmek istediğin her şeye ulaş

Uzay mekiğinin uzaya gitmesi için fırlatılması gerekiyor, peki nasıl geri dönüyor?

Uzay

Uzay mekiği neredeyse bir uçak gibi uçabilecek şekilde tasarlanmıştır. Kanatları, dümeni, flapları ve iniş takımları vardır. Dünyaya döndüğünde planör uçuşuyla sağlam olarak yere inmektedir. Yalnız hizmete alınan 5 uzay mekiğinin 2'si fırlatma esnasında ya da hemen sonra patlayarak parçalanmış ve mürettebatının da ölümüne sebep olmuştur. Dolayısıyla 2012 yılından itibaren uzay mekiği programı son bulmuştur.

  • Paylaş
Uzay mekiğinin de uzayda kalma zamanı var. Bunlar uzaydan düşünce küçük toz halinde dünyaya serpiliyor. Yeni mekik atıldı belki haberiniz var. Sanın ki onun da bir tüpü var uzayda bir 25 yıl falan kalır kimse de uzay mekiğinin nereye düştüğünü bilemez.
  • Paylaş
Ben cevaplardan anlayamadım; vardığı yerden kalkış yapması için itici bir gerekiyordur ve bu ayrıca mekiğin düzeneğinde vardır sanırım?
  • Paylaş
2

Şaman, Mekik bugüne kadar dünya hariç hiçbir gezegenin yüzeyine konmadı, yörüngesine girmedi vb. Dolayısıyla geri dönmek için büyük bir itici güce ihtiyacı yok, sonuçta bir gezegenin çekim alnından kurtulması gibi bir problem yok. Mekikte yapay uydularda da kullanılan yörünge düzeltici, itici roket motorları mevcut onları kullanarak dünyaya dönüyor. en.wikipedia.org/wiki/spacecraft_propuls...

Hypatia Hypatia, Hiç konmadıysa tamam o zaman :)

Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

311 Görüntülenme5 Takipçi3 Yanıt