Bilmek istediğin her şeye ulaş

Uzay mekikleri uzaya nasıl fırlatılır?

Fırlatma öncesi tüm hazırlıklar tamamlandıktan sonra son bir gün kala yakıt tanklarına sıvı oksijen ve sıvı hidrojen doldurulur.

Fırlatma anında pilota çok görev düşmez. Her şey bilgisayarlar ve ilgili mühendisler tarafından ayarlanır. Geri sayım başlar ve fırlatmaya beş dakika kala yardımcı pilot güç ünitesini çalıştırır. Bu yolculuk için son karardır. Kalkış anında mekik saatte 180 km ile başlar. Bu kalkış devasa sarsıntılar ve dumanlarla doludur. Arkada kalan dumanların çoğu, ısı regülasyonunu sağlamak için fırlatma anıda egzozlara sıkılan sudur. Bu suyun sıkılmasının bir diğer amacı da gürültüyü bastırmak içinir. Çünkü bu esnada oluşan ses düzeyi, içerde dayanılmaz bi hal almakta ama neyse ki astronot elbiseleri ve kask, nispeten önleyici olmaktadır.

Ses hızını aştıktan sonra gürültü biter. Bu olay yerden yaklaşık 4,500 metre sonra gerçekleşir. Ses hızı aşımı atmosferin dışına çıkana kadar birkaç kez daha yaşanır. Bu sırada katı roket yakıtı taşıyan iki tank fırlatıştan 2 dakika sonra devre dışı kalır ve mekikten ayrılır. Sonraki 6,5 dakika süresince atmosferin dışına çıkmak için ana motor çalıştırılır.

Uzay Araştırmaları
  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

680 Görüntülenme4 Takipçi1 Yanıt