Bilmek istediğin her şeye ulaş

Uzay Mühendisliği'nin önümüzdeki yıllarda Türkiye'de oynayabileceği rol nedir?

Bir uçak mühendisliği öğrencisi olarak söyleyebilirim ki havacılık sektöründe bile neredeyse 6 mühendisten yanlızca 1'i uçak mühendisi geriye kalanlar çoğunlukla makine mühendisiyken, uzay mühendisliğinin Türkiye'de oynayabileceği rolün pek olmadığını söyleyerek yanılmam sanırım. Bir uçak mühendisi bile yaptığı iş konusunda bizlere (öğrencilere) tatminkar cevap veremiyorken, havacılık sektörü hala Nuri Demirağ'ın, Vecihi Hürkuş'un bıraktığı yerdeyken, uzay için gerçekten yolumuzun olduğunu düşünüyorum. Ki çalışma sektörünü atölye atölye yerinde gördüm; Ankara'da TAİ'de, TUSAŞ'ta, THK'nın çeşitli departmanlarında gözlemler yapma fırsatım oldu ve buna dayanarak durumun zor olduğunu söyleyebilirim.
  • Paylaş
2

Redeye, Umarım tez zamanda yanılırsınız :)

Gökhan Satılmış, Uzun zaman surer,Bence ,bu zaman diliminde Begum'e katiliyorum :)

Aslında bu durum tamamen devletin kendisiyle alakalı diye düşünüyorum, bu alanda gerekli yatırımlar yapılırsa ve fırsatlar sunulursa bu anlamda iyi bir şeyler muhakkak ortaya koyulur ama gerek ARGE olanaklarının gerek bu alanda ki yatırımların sağlanması gerekir ve olması gereken önemin hem maddi hem manevi verilmesi gerekir. Bu durumda uzay mühendisliğinin önümüzdeki yıllarda Türkiye'de oynayabileceği rolü belirleyecektir.
  • Paylaş
Oncelikli olarak uzay muhendisligi turkiye icin erken bir muhendislik cesidi.Halihazirda Tubitak in GOKTURK uydu projesi olsa dahi bunlar elektronik,makina,ucak gibi muhendislik alanlariyla koordineli bir sekilde calisarak cozumler uretilebiliyor.Diger taraftan bakalim,X universitesinden uzay muhendisligi bolumunden mezun olan y kisi hangi kurumda calisacak ve bu kurum kac kisiyi istihdam edebilecek ? ...
  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

1275 Görüntülenme8 Takipçi3 Yanıt