Bilmek istediğin her şeye ulaş

Uzayda zaman kavramı ve Albert Einstein'ın İzafiyet teorisi nedir?

Izafiyet Teorisi Nedir ? - E=mc²

Albert Einstein (1879-1955), yirminci yüzyılın en büyüklerindendi. O, sağduyuya dayanan köhne inançlarımıza, insan aklının en kapsamlı saldırısını yöneltti. Bize,uzaklığın ve zamanın göreli olduğunu gösterdi. Işığın, paket paket yayıldığını, yani kuantum denen enerji paketçiklerinin varlığını gösterdi. Bizi düşsel yerlere bilimsel gezilere çıkardı. Kimi zaman Güneş’ e götürdü bizi, kimi zaman asansörde tehlikeli deneylerin kobayı yaptı . Ama onun büyük öngörüleri doğrulandı. O, ‘önce deney ve gözlem, sonra kuram’ diyen eski bilimsel çalışma yöntemine’ son ve büyük darbeyi indirdi. Önce hesap yaptı, tahminde bulundu. Deney arkadan geldi. Ve deney, Einstein’i destekledi. Ne büyük bir onur: O, gerçek bir deha idi.

Özel görelilik, iki temel önermeye dayanır:

1. Hareket görelidir.
2. Evrendeki en yüksek ve mutlak hız, ışığın hızıdır.

İzafiyet Teorisi'ni günümüzden 86 yıl önce, 20. yüzyılın en büyük fizikçisi olarak nitelendirilen Albert Einstein ortaya atmıştır. Görelilik kuramı olarak da adlandırılan bu teoriye göre uzay ve zaman bir algıdır. Diğer bir deyişle, mutlak zaman diye birşey yoktur. Uzay ve zamanı algılama biçimimiz, nerede bulunduğumuza ve nasıl hareket ettiğimize bağlıdır. Buna göre bir cismin hızına ve konumuna (çekim merkezine olan uzaklığına) göre, zaman hızlı veya yavaş geçmektedir. Bir cisim hızlandıkça (çekim merkezlerinin yakınında) o cismin üzerinde zaman yavaşlamaktadır. Yani hız arttıkça zaman kısalmakta, sıkışmakta; daha ağır, daha yavaş işleyerek sanki 'durma' noktasına yaklaşmaktadır.

Bunu Einstein'ın bir örneği ile açıklayalım. Bu örneğe göre aynı yaştaki ikizlerden biri Dünya'da kalırken, diğeri ışık hızına yakın bir hızda uzay yolcuğuna çıkar. Uzaya çıkan kişi, geri döndüğünde ikiz kardeşini kendisinden çok daha yaşlı bulacaktır. Bunun nedeni uzayda hızla seyahat eden kardeş için zamanın daha yavaş akmasıdır.

Bir cismin hızının yanısıra konumu da zamanı etkilemektedir. Genel Görelilik Kuramı, çekim merkezlerinin yakınında zamanın daha yavaş geçtiğini ispatlamıştır.Ünlü fizikçi Stephen Hawking, bu gerçeği yine bir ikiz örneğiyle şöyle anlatmaktadır: 'Görelilik kuramı mutlak zamanı çöpe attı. Bir çift ikizi düşünelim. Diyelim ki ikizlerden biri dağın tepesinde yaşasın, ötekisi deniz yüzeyinde. İlk ikiz (yani dağın tepesinde yaşayan) ikincisinden daha çabuk yaşlanacaktır. Yani yeniden karşılaştıklarında öbüründen daha yaşlı olacaktır.' (Stephen Hawking, Zamanın Kısa Tarihi, s.54)

Görelilik Kuramı ile, hıza ve konuma göre uzayda farklı zaman dilimleri olduğu ortaya konmuştur.

Zaman, değişmeyen değişimler bütünüdür! Bir cok insan zamanı doğrusal (lineer) biçimde algılıyor. Zaman aslında doğrusal değildir. Bilmelisiniz ki zaman, uzay gibi eğrilebilir-katlanabilir-genişleyebilir, daraltılabilir bir yapıdır.Zaman çok esnek ve çok boyutlu olan plastiksi bir akımdır(eğer onu doğrusal bir akış gibi görürsek). Ve zaman üstüste bindirilip katlanabilir bir yapıdır. Bir zaman noktası bir frekans yapısında olup başka zaman frekanslarıyla senkonize biçimde örtüştürülüp çakıştırılabilir.Bir bakıma zaman, toplumumuzun onu ölçtüğü gibi doğrusal biçimden çok daha farklı ve karmaşık olan bir şeydir.

Bagajımdaki Eflatun  / Albert Einstein
  • Paylaş
Uzun yıllar önce okumuştum izafiyet teorisini. Aklımda kaldığı kadarı ile zaman bizim algımızla oluşmutur ve aslında onu gerçek kılan bizim dünyada olmasını istediğimiz zaman kavramıdır. Şöyle ki hareket eden bir trende bir taşı yere bıraktığınızda eylemsizlik kanunu gereği ivmesi bıraktınız noktanın aksi yönün de hareket etmesini sağlayacaktır. Yani zaman ve mekan olarak dikey bir çizgi izleyerek an itibarı ile sahip olduğu düzlemde kalması gerekirken o bunu ters istikamete göre yeniden konumlayacak ve gittiğiniz yön ve hıza bağlı olarak düşmesi gereken yerden daha farklı bir yere düşecektir. İşte bu sebeple zaman artık o taş için farklı bir mekan yaratmıştır, o halde zaman gerçek değil izafidir.
  • Paylaş
1

Hakan, albert amca -2 olmuş bu yorum. ne diye -2 yapamışlar bilemiyoruz o kadar cesaretleri yok yazacak kadar. körü körüne beğenmedimi tıklayı verir bunlar.

:))

Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

8609 Görüntülenme9 Takipçi3 Yanıt