Bilmek istediğin her şeye ulaş

Uzaylı birine insanı nasıl tarif edebiliriz?

Uzaylının boyutuna da bağlı. Ziyaretçimiz belki bir mikro organizma boyutunda olacaktır ve sadece terliksi hayvan ve amiplerle muhatap olacaktır. Ya da konuşmak için en büyük ya da en güçlü canlıyı seçecektir. Bir balina, fil ya da bir sekoya. Uzaylı acaba neye benziyordur, belki gaz formundadır ve çevremizi sarıyordur, bizim de bundan hiç haberimiz olmuyordur. Belki sadece bir bilinçtir ve maddeyle hiç ilgilenmiyordur. Yani tarif etmek de gerekebilir tabii, uzaylıya başka bir galakside rastlanırsa... O zaman aynen Sevgiseli (@Sevgiseli) gibi yapıp "benim gibi" demek en doğrusu olacaktır eğer telefondan tarif edilmiyorsa. Gerçi artık çağımızda yeni teknolojilerle görüntülü konuşma, Skype falan da kullanılabilir :)@mwsengel geyik muhabbeti demiş, geyiği biraz uzatmışım sanırım. :P


Aslında tarif eden bir insan olduğu için insanın bilincinden bahsetmeye gerek görmüyorum. İnsanın fiziksel özelliklerinden bahsederdim. Öncelikle tabii ki sıvının ne olduğunu bilmeli uzaylı, eğer bilmiyorsa o bir açıklanır. Madde tüm uzayda madde, hallerini biliyordur muhtemelen. Kimyasal yapılar da benzer veya aynıymış gibi görünüyor her yerde. Suyun kimyasal yapısı ve insan vücudunun %60'ının su olduğunu açıklardım. Boyut deseniz yaklaşık atom adeti ve vücudun ortalama yoğunluğu açıklanabilir. Selüloz içermeyen hareketli bir vücut yapısının tarifi de biraz kimya biraz da fizik bilgileriyle verilebilir. Tabii biyolojiden geçtik ama uzaylının bilgili bir dünyalı kadar kimya ve fizik bilgisi olduğunu var sayıyoruz (ben de bu kimyasal bilgileri veremem ama verebilecek bilgili bir insan mutlaka bulunacaktır).


Vücut kısmı bittikten sonra algılarımızdan bahsederdim. Fotonların görsel algılayıcılarımıza girip görüntü oluşturduğunu, havadaki titreşimlerin işitsel algılayıcılarımızda sese dönüştüğünü. Isıya, soğuğa duyarlı bir tensel algılama sistemimiz olduğunu, havanın içine karışmış bir çok yabancı atomu ve molekülü burnumuzla hatta ağzımızla algılayabildiğimizi anlatırdım. Algılayıcıyı anlatmak da kendisi de bizimle iletişim kurduğu için bir şekilde algılıyor olacağından çok zor olmayacaktır.


Dönelim yine geyiğe, aslında hakkımızda bu kadar bilgiyi uzaylıya vermeden önce ona bir kendini anlattırırdım ve bu bilgilerle nereye varmaya çalıştığını sorar, sorgulardım. Nitekim hepsi E.T. gibi cici değil. Taa buralara kadar gelmişse bir art niyet sahibi olması da muhtemeldir.

  • Paylaş
1

Mehmet Şengül, güzel dostum ağzına yüreğine sağlık gerçekten çok açıklayıcı bir açıklama olmuş... Yalnız bir uzaylıya insanı bu kadar uzun anlatacak kadar sabırlı olman ayrı bir konu ve o konuda da seni tebrik ediyorum :D

benim gibi! ;)

  • Paylaş
2

Mehmet Şengül, Aslında cevabınız çok güzel :) benim merak ettiğim nokta insanoğlu insanı nasıl tarif eder?

Sevgiseli, insanoğlu insanı anlatmaya başlarsa bence uzaylılar kaçar gider bu yüzden en iyisi gördükleri gibi bilsinler :)

Uzaylı birine karşısındayken tarif etme durumundaysam "ahan da böyle" derim olur biter.


Ama görsel temas olmadan tanıtmak durumundaysam ( ortak bir dilde telefonda konuşuyoruz mesela...) da muhtemelen imkansızdır bu. Zira hangi kavramları bildiğini bilmediğimiz için her tanımlama anlamsız olabilir.


- baba bak şimdi böyle 180 santim boyunda..

+ baba ne ? bak ne ? şimdi ne ? böyle ne ? 180 ne ? santim ne ? boyunda ne ?

- tünele giriyorum kesiliyor canım hade hade..

- tünel ne ? .......

  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

812 Görüntülenme5 Takipçi3 Yanıt

Konu Başlıkları