Bilmek istediğin her şeye ulaş

Üzgün bir insanı neşelendirmek için neler yapılabilir?

Ona küçük küçük şebeklikler yapın...
 • Paylaş
Neden üzgün olduğuna bağlı olmakla birlikte bazen neşelendirmeniz imkansız olabilir, çok üzerine gitmemek lazım. Ama o kadar ağır bir durum yoksa güzel bir yere yemeğe götürmek, istediğini bildiğiniz bir şeyi hediye etmek yada bir hafta sonu seyahate çıkarmak keyfini yerine getirecektir.
 • Paylaş
Aslında sadece yanında olduğunu hissettirmek. Bu bile kısa yada uzun vadede o kişinin iyi hissetmesine vesile olur.

*Kendi haline bırakmak( bazen, sadece üzen mevzuyu sindirmek ve kafada tartmak için kendi köşesine çekilmek isteyebilir ve durulduğunda kendisi size gelir)
*Dinlemek( bazen, dinlendiğini, önemsendiğini bilmek, anlatabilmek içteki birikimi azaltmak anlamında faydalı olabilir)
*Gülümsetmek( bazen konuyu dağıtıp, farkında olmadan bu insanı gülümsetebilmek -başınızdan geçen sevimli bir anı yada birlikte paylaşılan gülünç anılar- o an için buzları eritebilir)
*Dışarıya çıkartmak( bazen sessizce yürütmek bile, dikkatini başka şeylere yönelmesi için, işe yarayabilir,)
*Zaten daha kurtarılabilir durumdaysa, bahsedildiği gibi hediye, yemek gibi sürprizler her zaman için işe yarar.
 • Paylaş
2

Şaman, Yav eskiz, yazdıklarını çok takdir ediyorum, tanımak da isterim seni ama kimseyi takip etmediğinden bu platformda iletişimimiz imkansız naapsak?

Şaman, Hahahah, takip etsen, ben de seni takip etsem olur ki :)

Sadece dinlemek, yanında olduğunu hissettirebilmek yeter.

Beni gören neşeleniyor bir de tabii. Aksi mümkün değil, çok şirinim.
 • Paylaş
1

Portakallı Ördek, Herkes bana gülüyor? :(

Tebdili mekanda ferah vardır. Al götür deniz kenarına. Bir pakette çekirdek al bitene kadar o anlatır sen dinlersin. Cekirdek bitip kalktığınızda ne üzüntü kalır ne keder.
 • Paylaş
Mutluluk veren başlıca 3 hormon vardır. Melatonin, uyku ve karanlıkta salınan bir hormondur. Uyumasını önerebilirsiniz. Bir diğer hormon serotonindir. Çikolata yendiginde miktarı artmaktadır. Diyet yapan birisiyse bitter çikolata tavsiye edebilirsiniz. Son hormon da endorfin hormonudur. Spor yapıldığında miktarı artmaktadır . Üzgün olan, genel olarak can sıkıntısı olan herkese kesinlikle spor yapmasını tavsiye ederim. Burada hormonların mutluluk üzerindeki etkisinden bahsettim bunun yanında daha birçok faktör daha vardır. Örneğin kişinin kendisinden bahsettiğin de mutlu oldugu yapılan araştırmalar ile gösterilmiş. Bunun disinda büyük beklentiler içinde olmamalı ve küçük seylerden mutlu olmayı da bilmek gerekir. Ayrica timus bezinin de titreşimleri sonucu kişide mutluluk yaptığı gösterilmiştir( Anadoluda ki kadınların bu yüzden bagirlarina taş bastığı veya agit yaparken bağırlarına bu yüzden vurduğunu okumustum). Bunun gibi birçok etken söz konusudur . Genel olarak yukarda bahsettigim 3 hormonu arttiracak aktiviteler onerebilirsiniz. Son olarakta uzgün oldugunu hissettiğiniz kişi ile üzüntüsünü paylaşabilirsiniz . Atalarımızında dediği gibi üzüntüler paylaştıkça azalir. . .
 • Paylaş
Uzgun insani neselendirmek tamamen bize ait bir ihtiyac olabilir. Duygularimizin islevi vardir ve uzgun olan kisi, uzuntusu bitene kadar uzelecektir. Bu uzuntuden onu hizlica cekip cikarmak, onun bu uzungusu sonrasinda kendi icin verecegi yararli kararlari engelleyebilir. Uzgun bir insanin yaninda bulunmak, ona eslik etmek onun icin kendisini neselendirmekten daha cok yarar saglayacaktir.
 • Paylaş
2

Şaman, Hocam üzüntüyü ertelemek diye bir şey de olabilir mi?

Amber Dalmaz Urfalı, Bunu yapmayi tercih ettigimizde elbette vardir. Ama niye ertelemek istedigimizi anlamak yararli olabilir. Olumsuz bir duygu hissetmek, uygunsuz bir seyi degistirme oncesinde yasayabilecegimiz bir sey olabilir. Bu nedenle duygu bitene kadar duyguyu yasamak genelde daha sagliklidir diyebiliriz.

Alkol, prozac, gülme gazı, marihuana
 • Paylaş
1

Sadi Demirkan, Komik fıkralar

Neşeli olmaya devam edebilirsiniz ama üzgün insanın ulaşamayacağı kadar neşelilikten değil daha aşağılardan başlayarak dozu yavaş yavaş arttırmalısınız.
 • Paylaş
Üzüntü de bir duygudur esasında. Her insanın bünyesi buna vakıf olsa da kişiden kişide değişen bir sebep-sonuç ilişkisi vardır (diğer duygular gibi) bunda da. Bu noktadan çıkışla, üzgün bir insanı neşelendirebilmek için öncelikle, kişiye üzüntü veren sebebi/sebepleri bilmek gerekir. Maddi/manevi sebep ne olursa olsun bunu bilmek şart. Sonraki adım ise bu sebep ortadan kaldırıldığında bu kişi mutlu olacak mı? Sorusunu sormaktır. Eğer cevap "Hayır" ise, kişiyi mutlu edebilecek etkenler üzerinde durmak gerekir. Bu noktada bunu karşımızdaki kişiye doğrudan sormak ve onun da katıldığı bir kısa muhabbet ile bu soruya cevap vermek daha etkili olacaktır.

Eğer cevap "Evet" ise, bu kez kendimize şunu sormamız gerekir: "Söz konusu sebepleri ortadan kaldırabilecek maddi/manevi güce sahip miyim ve bu gücü şu an kullanmak istiyor muyum? " Eğer her iki soruda cevap evetse bu kez nezaket gereği karşıdaki kişiye "İzin verirsen eğer, ben bu sorunu şimdi çözebilirim. " Denmeli ve istisnai durumlar dışında bu soru sorulmuş olmalıdır ki karşıdaki kişinin hem dikkatini, hem güvenini hem de odak noktasının ne durumda olduğunu ölçebilelim. Eğer karşıdaki kişiden olumlu yönde bir yanıt gelirse, sorunun kaynağı üzerinde yapmamız gerekeni o an yaparız ve böylece kişi üzüntüden kurtulup mutlu hissetmeye başlayabilir. Her ne kadar her daim üzüntünün hemen sonrası mutluluk olamasa da.
 • Paylaş
Üzülme sebebine göre değişir ama ona yanında olduğunu hissettirmek onu en mutlu eden şey olur. Yani insan bazen hiçbir şey yapılmasa bile yanında birinin olmasını , ona varlığını hissettirmesini istiyor. Her zaman dertleşebileceği biri olduğunu bilmek insana huzur veriyor.
 • Paylaş
Birinin yanımda üzgün olması beni son derece rahatsız eder. Espri yaparım, taklit yaparım, bağıra çağıra şarkı söylerim ama neşelendiririm.
 • Paylaş
Belki de hiçbirşey olmamış gibi davranmalısın. Mesela ben moralim bozukken yalnız kalmayı kalmayı tercih ederim. Bahsedilmesin isterim canımı sıkan konu hakkında, teselli edilmeyi sevmem.
 • Paylaş
Kendi haline bırak, her duyguyu yaşasın...
 • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

2393 Görüntülenme16 Takipçi14 Yanıt

Konu Başlıkları