Bilmek istediğin her şeye ulaş

Uzun süre ve yoğun saf oksijen solumak zararlı mıdır?

bi belgeselde bebeğe gereğinden uzun süre ve çok miktarda saf oksijen veriyorlar ve kör oluyor artı beyin özürlü. ama saf oksijen hem hastanelerde hem de dalgıç tüplerinde kullanılıyor. sadece bebeklerde mi zararlı? Düzenle
Atmosferdeki oksijen oranı bilindiği gibi % 21 dir. Bu oran sağlıklı bir insanın yaşamını sürdürmesi için yeterli olurken, hasta veya yaralılara ilave oksijen gerekmektedir. İlave oksijen gerektiren durumlar:
Solunum ve/veya kalp durmasında
Kalp krizi ve ani bilinç kayıpları
Kan kaybı
Akciğer hastalıkları
Kemik kırılmaları, kafa yaralanması, ve diğer yaralanmalar;

OKSİJEN KULLANIMININ TIBBİ ZARARLARI:
Alanda, oksijenin tıbbi zararları nadiren görülmektedir. Çünkü, oksijenin olumsuz etkileri, uzun süre ve yüksek yoğunlukta oksijen verildiğinde ortaya çıkar.
Oksijen zehirlenmesi yada hava kesesi kollapsı - Bazı hastaların akciğerleri, oksijen verildiğinde veya yüksek yoğunlukta uzun süre oksijen verildiğinde, istenmeyen tepki gösterirler. Aşırı miktardaki oksijene tepki olarak akciğer aktivitesi azalır veya hava kesesi kollapsı ( atelektazi ) gelişir.
Yenidoğanda körlük - Şayet yenidoğan bebeğe çok yüksek konsantrasyonda oksijen verilirse, kandaki yükselen oksijen seviyesi sonucunda bebeğin lens tabakasının arkasındaki dokuda skar ( retrolental fibroplazi) oluşur. Ve kalıcı körlüğe neden olur.
Solunumun baskılanması ( depresyonu ) veya solunumun durması ( arresti) - Bu durum özellikle kronik bronşit, amfizem, kronik obstrüktif akciğer hastalığı ( KOAH ) olan hastalara, uzun süre ve yüksek yoğunlukta oksijen verildiğinde görülebilir.
İlk ikisi alanda çok az görülmesine rağmen, akılda tutulması gereken durumlardır.
  • Paylaş
İnsanların tamamında zararlıdır. Zaten kafayı bulur saf oksijenle. . .
  • Paylaş
Aslında hücrelerimizin yaşlanması oksijen yüzünden. Yani oksijen bizi yaşatırken aynı zamanda ölmemizede yol açıyor.
  • Paylaş