Bilmek istediğin her şeye ulaş

Uzun süreli bilgisayar kullanımı için göz, koltuk, bel, boyun ile ilgili tavsiyeleriniz nelerdir?

Bana kalırsa;
Kablosuz klavye ve 1.500 liralık şöyle bir tv koltuğu tüm problemleri çözer :)
Teknoloji
 • Paylaş
 1. Ekrana arkadan ışık gelmesin, ekranın geneli aynı ışığı alsın.
 2. Işık mümkünse bilgisayar ekranının üstünde olsun.
 3. Işık çok güçlü olmasın. Ama çok zayıf da olmasın. Ekranını çok parlak kullanan çok fazla insan görüyorum. Yazık o gözlere.
 4. Oda güneş görmeyen bir yer olursa daha iyi ama güneş görüyorsa ekran kendi ışığını ayarlayabilen birşey olsun.
 5. Mümkünse retina. Detayları görmeyi kolaylaştıracağı için gözü daha az yorar.
 6. Çok yüksek çözünürlük kullanıp gözünüzü gereksiz kullanmayın. İdeal ekran çözünürlükleri ekranın PPI değerine göre değişir. Mesela retina olmayan 15.4 inç bir ekranda 1366x768 küfür gibi geliyor bana; oturup noktaları sayabiliyorsunuz.
 7. Mümkünse DPI değeri yüksek bir ekran.
 8. Ekranın büyüklüğüne ve çözünürlüğüne göre ekrana mesafenizi ayarlayın. 13 inç bir ekrana yakın, 27 inç ekrana uzak olmak lazım.
 9. Koltuk belinizi destekleyen ama şeklini zorlamayan bir koltuk olsun. Bazı koltuklar görüyorum, bel kısmı içeri doğru bükülmüş oluyor, bele destek olmak için. Ama o kadar sert oluyor ki sırtınıza destek değil köstek oluyor.
 10. Koltuğun ne oturduğunuz kısmı, ne de sırt kısmı çok sert ya da çok yumuşak olmasın.
 11. Kolçaklar ince olmasın, dirseklerinizi desteklesin. Sert olmasın, dirseklerinizi incitmesin.
 12. Kolçaklar yüksek ya da alçak olmasın, dirseklerinizi tam desteklesin.
 13. İşlerinizi 20-25 dakikalık bloklara bölün, aralara da minimum birer dakika koyun. Bu aralarda kalkın, gerinin, omuzlarınızı hareket ettirin, az biraz yürüyün, eğilip kalkın, sağa-sola, aşağı-yukarı bakın, "ofis egzersizleri" denen şeyi yapın yani. Bloklar uzadıkça molalar da uzasın.
 14. Koltuğunuzun, klavye-farenizin ve monitörünüzün birbirlerine açılarını arasıra değiştirin. Mesela monitörü klavyenin/koltuğun/masanın sağ tarafına koyduysanız haftaya sol tarafına koyun. Düz olması daha iyidir ama onu bile arasıra değiştirmek gerekir.
 15. Koltuk dönebilen, tekerlekli, yüksekliği ayarlanabilen birşey olsun. Kendinize/masaya göre ayarlayın.
 16. Ellerinizi masaya koyduğunuzda koltuğunuzun kolçakları dirseklerinizi desteklesin.
 17. Oturduğunuzda ayaklarınız havada kalmasın, diz-ayak arası (baldır denen bölge) yere dikey dursun.
 18. Diz-kalça arası yere paralel olsun.
 19. Soruda yok ama fareden mümkün olduğunca uzak durun. Klavye kısayolları kullanın. Hem sağlık, hem verimlilik için iyidir.
 20. Yüksekliği ayarlanabilen bir masa kullanın ve kendi boyunuza göre ayarlayın.
 21. Sırtınızı sürekli koltuktan desteklemeyin, günde birkaç dakika da olsa dik ve sırt desteksiz oturun.


Şimdilik aklıma gelenler bu kadar. Başka şeyler gelirse umarım burayı güncellemeyi hatırlayabilirim.

Yazdıklarımın bir kısmı "herkesin bildiği şeyler" gibi gelebilir ama bazen dikkat etmiyoruz, o yüzden belirtmekte fayda gördüm.
 • Paylaş
Bilek için silikonlu fare altlığının ( sanırım böyle çevirebilirim :) ) çok işe yaradığını söyleyebilirim. Bel için de büyük marketlerde satılan bel yastığı iyi bir seçenek bence. Çok seçenek denememe rağmen hiçbir koltuk çeşidi bel boşluğunu rahatlatmakta bu kadar işe yaramadı.
 • Paylaş
6

Yasin Hanzade, hocam peki alternatif bir çözüm bulamazmıyız bu bel ve boyun ağrıları için.
özellikle boyun.. çok şiddetli ağrı vuruyor

Şaman, Ben sormadım soruyu ama o silikonlu mosepad'ler benim elimi uyuşturuyor, en basit düz padlerden kullanıyorum.

Hypatia Hypatia, Yasin Bey, kendi tecrübelerimden yola çıkarak, dik oturmadığınızı tahmin ediyorum, doğru mudur? Ya da en azından benim gibi, ara ara dik oturup, ara ara kendinizi ekranın içine girecekmiş gibi mi buluyor musunuz? :) Öyle ise, oturuşunuzu düzeltmeden ağrıya başka bir çözüm bulacağınızı sanmıyorum. Ayrıca yine belirtmek isterim; bel yastığı mecburen oturma şeklini biraz düzeltiyor, tavsiye ederim.
Şaman Bey, tahmin ediyorum ki çizim programları kullandığınız için, fareyi çok sık, duraksamadan kullandığınız oluyor? Acaba ondan mı uyuşuyor, şaşırdım doğrusu...

Şaman, Hypatia (bey mi hanım mı bilemiyoruz ☺) evet ben hesap yapmadığım zamanlar çizim yapıyorum ve mouse'u sürekli kullanıyorum. Silikonlu pad'i evde denemiş ve beğenmiştim ama çalışırken kullandığımda gördüm ki bileğimden kan dolaşımımı engelliyor ve elimin uyuşmasına neden oluyor. Tabii sizin de bahsettiğiniz gibi mouse'u çok yoğun kullanıyorum hatta akşamları tıklamaktan parmaklarım ağrıyor. Beni tercih ettiğim pad incecik ve hiçbir numarası olmayanlardan. Ne yazık onları da satın almak için bulamıyorum. Eskidiği zaman onları eşantiyon veren bir firma var, onlardan dileniyorum.

Hypatia Hypatia, "Hanım" olacak efendim :) sanırım bahsettiğiniz o incecik fare altlığını anladım. Bir gün bir yerde karşılaşırsam size haber vereceğim :)

Şaman, Tama Hypatia Hanım ☺ Evet incecik, adi naylon pad. Her gördüğüm kırtasiyeciye soruyorum, bana havalı havalı padler çıkartıyorlar, hiçbiri kullanabileceğim türden olmuyor.

Aman diyorum bilekleri masa kenarına yaslamayın; oradan karpal sinir gidiyor, karpal tünel sendromu olup baş parmak ve işaret parmağınızı iptal edebiliyorsunuz. Mouse'u çok ileri alıp dirseklere de çok yüklenmeyin oradan da ulnar sinir geçiyor, o da aynen karpal sinir gibi zedelenebiliyor, diğer üç parmak iptal oluyor. Patron koltukları genellikle yeterli oluyor oturmak için, ucuz bürositlerden uzak durun yeter. Gözünüz bozuk değilse günümüz ekranlarıyla hiçbir ek tedbire ihtiyacınız olmayacaktır.
 • Paylaş
1

Yasin Hanzade, Çok teşekekkürler hocam dikkate alacağım

Uzun süreli bilgisayar kullanmak bel, göz vs dışında insanı kendini sosyal çevrenden de uzaklaştırır kanaatindeyim
 • Paylaş
2

Şaman, Bilgi işlemciyim demiş meslek olarak. Naapsın, kalem kağıtla mı yapsın işi ☺

Serhat Öztürk, Soruyu ben yanlış anlamışım :)

ÇEŞİTLİ VÜCÜT AĞRILARINA ALIŞMAYA BAK. YADA KESİNTİSİZ KULLANMAMAYI ÖĞREN
YADA ÇEŞİLTİ AKSESUARLAR İÇİN BİR FON AYIR ONLARLA UĞRAŞIRKEN ZATEN BİLGİSAYAR KULLANAMAZSIN
 • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

222 Görüntülenme8 Takipçi6 Yanıt

Konu Başlıkları