Bilmek istediğin her şeye ulaş

Uzun vadede tasarımcı olmak mı yoksa yazılımcı olmak mı daha mantıklıdır?

"Yazilim tasarim ile baslar". Bu sizin yeteneginize ve ilginize bagli. Sunu onerebilirim ki; hangi dali secerseniz o konuda kendinizi gelistirmeye adayin. Buna ihtiyacimiz var.
 • Paylaş
Her ne kadar ülkemizde yazılım ve tasarım kavramları iç içe geçmiş olsa da "yazılım" ve "tasarım" konuları birbirinden ayrı kavramlar ve uzmanlık alanlarıdır. Size tavsiyem sektörün şu anki veya tahmin edilen gelecekteki duruşunu baz alarak karar vermemeniz istek ve yetenekleriniz doğrultusunda hareket etmenizdir. Çünkü başarı ancak işinizi severek yaptığınızda var olan bir kavramdır. Aksi halde sektörün duruşuna göre karar verirseniz belki kısa vadede çok iyi paralar kazanabilirsiniz fakat uzun vadede bu kararınızın sıkıntılarını çekebilirsiniz.
 • Paylaş
Bence bu soru aslında kendi içerisinde pek de mantık barındırmıyor. Yanlış anlaşılmasın; gelmeye çalıştığım noktayı şöyle açıklayayım. Tasarım; görsellik tabanlı bir çalışmadır. Yazılımla bağlantısı yoktur demiyorum. Yapacağınız tasarımı yazdığınız koda göre bazen düzenlemek zorunda kalabilirsiniz. Lakin içindeki dinamikleri birbirinden çok farklı olan iki dal. Yeteneğiniz varsa tasarımcı olmak size güzel paralar kazandıracaktır. Bilişim sektörünün uzun vadede durgunluğa ulaşacağını da düşünmüyorum. Eğer güçlü bir yazılım bakış açısına, uygun mimari oluşturabilecek kadar kalifiye bilgiye sahipseniz yazılımcı olmak da size güzel paralar kazandıracaktır.

Aslında hangisini yaparken daha çok zevk alıyorsanız o alanda kendinizi geliştirmeniz uzun vadede güzel işler yapmanıza yardımcı olacaktır. Çünkü kalifiye bir çalışan her iki dalda da değerli olacaktır.
 • Paylaş
Sorulan sorunun tek bir mantıklı parametresi olabilir, o da sizsiniz.

Siz ne istediğinizi bildiğiniz sürece mantıklı olan da istediğiniz şey konumuna gelir. O yüzden mantıklı olanı bulmayı denemek yerine bu zamanı çalışmaya ayırmak daha doğrudur. Zira bu cevabı verilebilecek bir soru değildir.

 • Paylaş
Soru yanlış. Kişi arzu ettiği, gerçekten severek yaptığı ve becerisinin oluğu tarafa yönelmeli ve o konuda uzmanlık kazanmalıdır. Amatörlerin yolun başında düştüğü en büyük hata budur. Abi ne olsa yazarım her konuda iyiyim bakış açısı; zamanla aranılan adam olma özelliğinizi kaybettirir ve sizi sıradan piyasada yazılımcı tasarımcıyım diye dolaşan bir dünya insan arasına sokar. Bu yüzdendir ki yolun başında olan arkadaşlara verebileceğim tavsiye, "konuyu belirleyin ve uzmanlık kazanın". Konu seçimi çok geniş ve sizin kişiliğinizle alakalıdır.
 • Paylaş
Şöyle ki: "şimbi bu iki alanda da ilgisi var ama bilgisi yoksa insanın hangi dalda kendisini geliştirmesi uzun vadede onun faydasına olur?
 • Paylaş
Tabi ki yazılımcı Türkiye'de profesyonel yazılımcıları parmakla gösterebiliriz. Eğer profesyonel yazılımcı olabiliyorsanız en mantıklısı o.
 • Paylaş
Yazılımdan kastınız cms editlemekse elbette tasarım uzun vadede her zaman geçerliliğini koruyacaktır. Ama sürükle bırakçı değilseniz gerçekten yazılımcıysanız, yeniliklere açıksanız ve adapte olursanız siz de şirinleri görebilirsiniz.

Gelişen teknoloji ve gelişen herşey yazılımdır ve hiçbir zaman ölmeyecektir. Ve şu da unutulmamalıdır ki her daim bu vücuda güzel bir cilt gerekecektir.
 • Paylaş
İki meslek de gerçek anlamda yapılmak isteniyorsa, bu seçim mantığa değil yeteneğe dayalı yapılmalıdır. Çünkü bu mesleklerin; yetenek, bakış açısı hatta kişi beyninin hangi yarısının aktif kullanıldığı bilgisi ile bile bağlantısı vardır bana göre. Yüzeysel bakılırsa eğer, iki mesleğin de ancak birbirine entegre şekilde sağlıklı ilerleyebileceği düşünülüp uzun vadede her ikisinin de seçiminin mantıklı olacağı sonucuna varılabilir.
 • Paylaş
One ya o nasıl soru
 • Paylaş

Kesinlikle tasarımcılık..Herkes yazılımcı olabilir, öğrenmeye ve çalışmaya bakar ama herkes tasarımcı olamaz. Eğer varsa bir tasarım yeteneği bir insanda, kesinlikle bu yöne yönelmeli. Zaten yetaneği olan, tasarım yapar, yazılımıda isterse ayrıca öğrenir..

 • Paylaş
1

Güven Altuntaş, Tasarımcılık yazılımcılıktan kolay öğrenilen bir meslektir. Yetenek olan çizme becerisi.

Bahsettiğiniz Tasarımcılık sadece web tasarımıyla kısıtlı...

Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

2327 Görüntülenme14 Takipçi11 Yanıt