Bilmek istediğin her şeye ulaş

Uzun yolda mide bulantısını engellemek için neler yapılabilir?

Bu konuda bir arkadaş yorumunu yanlışlıkla Mide Bulantısı ağına yazmış, faydası olabileceğini düşünerek aşağı ekliyorum:

Boş mideden kaçının. Mide boşken araç tutmasının görülme olasılığı daha fazladır. Bu nedenle yolculuklarda hafif, sık aralıklarla beslenin. Kepekli krakerler, ve ekmekler bu amaç için idealdir. Asitli meyvelere ve meyve sularına yanaşmayın.

Portakallar, greyfurt, limon, ananas ve bunların suları yolculuk eden mideyi genelde rahatsız ederler. Yolda C-vitamini ihtiyacını daha az asitli meyve ve sebzelerle karşılayın. Hava sıcaksa veya kusuyorsanız, mutlaka kaybedilen sıvıyı sık su içerek ya da asitli olmayan meyve suları ile yerine koyun. Buzlu bir gazoz içmenin faydası olabilir. Kabarcıklı ve karbonatlı içeceklerden kaçının, midedeki sıkıntıyı artırabilecekleri için hafif olsa da karbonat ve sodadan kaçının. Uyumak için uğraşmanız en iyisidir aslında. Uyuyabiliyorsanız veya en azından yolculuğun çoğunda gözleriniz kapalı bir biçimde dinlenebiliyorsanız araç tutma olasılığını büyük ölçüde azalmıştır. BİLDİKLERİM VE UYGULADIKLARIM BUNLAR UMARIM İŞİNİZE YARAR:)
 • Paylaş
Yolculuktan yarım veya 1 saat önce antiemetik ilaç gruplarından birini kullanabilirsiniz. Müstahzar adıyla Metpamid, Antiem, Setron gibi...
 • Paylaş
2

Ayhan Şimşek, Antiem ve Metpamid kullanıyorum bi harika :)

Mehmet Fırat Kaya, ciddi uyku hali ve sersemlik etkisi vardır ve uzun vadede kullanıldığında çok kötü sonuçlar doğurabilmektedir ki artık reçetesiz satılmamaya başlandı. benim de böyle bir sorunum vardı zamanında artık yok, nasıl geçti anlamadım ama yol tutması diye bir problemim kalmadı.

Uzun yolda kitap, dergi vs şeyler okumaktan, sabit bir noktaya bakmaktan kaçının. Beyniniz o sırada hareket ettiğinizi algılıyorken siz aksine kendinizi sabit bir konumda olduğunuz sinyalini veriyorsunuz. Bu da bünyenizde baş dönmesi, mide bulantısı gibi tepkilere yol açıyor.
 • Paylaş
Yolculuğa bağlı mide bulantıları genellikle çocuklarda görülüyor, hafif bir yemek, ve yolculukta tuzlu leblebi iyi gelir diye bilinir.

Bulantının ana sebebi çocukların kulak içi sıvı dengelerinin henüz tam sağlanması olabildiği gibi, psikolojik te olabiliyor. Yetişkinlerde de aynı sebepler oluyor ancak çok daha az.

Belki birşeyler iyi geliyor olabilir ancak risk almaya değermi , bence değmez eczanelerde ilacı var bir tane içiliyor 8 saat etkili ve rahat bir yolculuk yapılıyor.
 • Paylaş
İlaçlar oldukça etkili. Sakız çiğnemek, hafif tuzlu gıdalarla beslenmekte işe yarıyor. Kitap okumayın, telefon ekranınıa uzun süre bakmayın. Aç kalmayın. Arabayla yolculuk yapıyorsanız arkaya kesinlikle oturmayın(benim her yolculuktaki bahanemdir ve hep öne otururum : D ) Arabada sigara içmeyin/içirmeyin, camları açın, yana değil ileriye bakın, uyumaya çalışın, yolculuklarda parfüm kullanmayın/kullandırmayın. Sohbet edin. Mümkünse arabayı siz kullanın. Tren yada otobüs yolculuğu yapıyorsanız yazdıklarıma ek olarak asla ters taraftaki koltuklara oturmayın.
 • Paylaş
Çok ilginç bir şey öğrendim bu konuda.. 1 tane çiğ fasulye yutunca mide hiç bulanmıyormuş :)) Henüz doğruluğunu test etmedim, deneyince sonucu paylaşırım sizinle :))
 • Paylaş
Benim de çocukken uzun yolda midem bulanırdı, özellikle otobüs yolculuklarında bazen de otomobil yolculuklarında. Bunun nedeni olarak okumayı keşfetmiştim. O zamanlar tabii öyle elektronik oyuncaklar falan yok. Yolda mizah dergileri ya da kitap okuyarak vakit geçiriyorduk. Okumamak tabii ki bir çözüm, kaldı ki çağımızda okumak yerine yapılabilecek bir sürü aktivite var uzun yolda. Video seyretmek, oyun oynamak gibi. Dediğim gibi ben çocukken uzun yolda okumamak çok sıkıcı oluyordu ve ben de nane şekerine başlamıştım.

Yolculuk Rahatsızlıkları
O zamanlar bunlar terminallerde peron aralarında satılırdı. Artık bunlar olmasa da bir sürü naneli sakız çeşidinden birini alıp çiğneyebilirsiniz.

Tabii bir de Emedur tipi ilaçlar da mide bulantısını engelliyor ama onları kullanmadan önce doktora danışmanız öneriliyor.

Üçüncü yöntem doğal bir yöntem, yanınıza sağlam bir poşet alıp içine çıkartıyorsunuz, bulantı falan kalmıyor ama bu da en acılı yöntem oluyor.
 • Paylaş
Mümkün oldukça gözlerinizi kapalı tutun ve konumuzu sabit bir duruma getirin. Sıvı tüketimine aralıklarla devam edin, su kafidir. Yanında şeker oranı yoğun olmayan kek veya kurabiyeler yenebilir.
 • Paylaş
Okumamak, yerine film vb izlemek iyi oluyor. Otomobilse arka koltukta oturmamak da iyi oluyor. Bir de nane şekeri ilaç gibi olur.
 • Paylaş
Kulaklıkla son ses müzik dinlemek :)
 • Paylaş
Yeğenimin mide bulantısına çözüm ararken tıp fakültesinde okuyan bir arkadaşım göbek deliğine yara bandı yapıştırın dedi. O günden sonra arabada hiç kusmadı. Komik gibi geliyor ama bircok çocukta işe yaradığını gördüm.
 • Paylaş
2

Hakan, Çok ilginçmiş

Buse Kahraman, Gercekten sana tesekkur etmek icin bu sayfaya uye oldum artik mide bulantilarima tahammul edemedigim bi zamanda yanıtını okudum biraz sacma gelmisti ama denemesi bedava diyip denedim belki beni psikolojik olarak rahatlattı bilmiyorum ama guzel bi yolculuk gecirdim tesekkur ederim 😂

Tuzlu çubuk kreker bire bir : D
 • Paylaş
Yanınıza alacağınız bir limonu ortadan ikiye kesin. İsterseniz dört parça şeklinde de kesebilirsiniz. Ara ara limonu koklamanız midenizde bulantı yaşamanıza engel olacaktır. Eğer bulunduğunuz ortamda ağır kokulu parfüm ve yiyecekler mevcut ise siz limon koklayıp yolculuğunuza devam edin. Aksi takdirde sizin için hayli zor bir yolculuk olacaktır. Çayı severseniz yolculuk esnasında papatya çayı içmeniz midenizi rahatlatacaktır. Hoş kokusu ve aroması ile bulantı yaşamanıza engel olacaktır. Kendinizi biliyorsanız ve daha önceki uzun yol yolculuklarınızda mide bulantıları yaşadıysanız yanınıza kuru nane alın. Kuru nane adeta hayat kurtarıcı rol üstlenmektedir. Bir bardak sıcak suyun içerisine 10-12 adet kuru nane attıktan sonra biraz bekletip içmeniz sizi inanamayacağınız kadar rahatlatacaktır.
 • Paylaş
 • Uzun yolda mide bulantısının en bariz sebebi kitap okumak ve biriyle konuşmak. Hele biriyle konuşurken mide bulantısı yaşamak için uzun yola çıkmaya bile gerek yok. Bu iki faktöre dikkat etmek gerek.
 • Yola çıkmadan önce yenen yağlı yemekler de mide bulantısını tetikleyen bir başka faktör. Uzun yolculuktan önce ve yolculuk sırasında hafif şeylerle beslenmeye çalışın.
 • Eğer gerçekten mide bulantısı tahammül edilemeyecek bir noktadaysa ve durma şansınız varsa, durun temiz hava alın ve öyle devam edin.
 • Gemi ile seyahat edenler içinse, gökyüzüne sabit bakmak gerekiyormuş.
 • Paylaş
Bunlar için çeşitli yöntemler bulunuyor haplar vs. Ama bunlardan önce bu olayın psikolojik olduğunu düşünüyorum. Düşünmemek bir yöntem, tuzlu yiyecekler de bir yöntem.
 • Paylaş
Araba tutması bildiğim kadarıyla beynin duruyor sanması ama vücudun hareket etmesinden kaynaklanıyor. Yani ne yerseniz yiyin araba tutuyorsa uyumak en iyi çare. Yada önümüze bakmaktansa etrafa bakmak gerekir. Tabi mide bulanmadan önce.
 • Paylaş
Benzin için.. Bilimsel degil tamamen deneyimsel bir çözüm. .
 • Paylaş
Molada bir kaç fırt sigara içmenizi tavsiye ederim.. Anneannem üzerinde denenmiş, onaylanmıştır. : D
 • Paylaş
1

Merve Esen, Yaygin olarak bulunan mide haplari var tavsiye ederim

Tuzlu çubuk kraker ye.
Telefon ekranına bakma.
 • Paylaş
Ben limon tuzu yiyordum.Psikolojik olarak mı etkileniyordum yoksa gerçekten yarıyor muydu? İşte o kısımda muallaktayım.
 • Paylaş
Mide bulantısı önleyici hap.
 • Paylaş
Çoğu insanda psikolojik olduğunu düşünüyorum. Yakinen tanıdığım bir arkadaşım yolculuğa çıkmadan iki gün önce mide bulantıları başlardı mide bulantısı ilaçları kullandı ama sorun psikolojik olduğu için bir çözüm bulamadı
 • Paylaş
Ülker tuzlu çubuk kraker :)
 • Paylaş
Karbonat (natriumbicarbonat) en iyisi
 • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

63293 Görüntülenme29 Takipçi24 Yanıt

Eş Anlamlı Soru Ekle

 • Otobüste mide bulantısı nasıl geçer?