Bilmek istediğin her şeye ulaş

Vajina kuruluğu nedir? Neden olur?

Vajinal kuruluk, kadınlarda sık görülen bir durumdur. Özellikle postmenopozal kadınlarda en sık olmakla birlikte, her yaştaki kadınlarda ortaya çıkabilir. Bazı insanlarda hiç belirti vermezken, bazı kadınlarda vajinal rahatsızlık veya kaşıntı ya da anormal vajinal akıntı, yanma, cinsel ilişkide ağrı gibi vajinal kuruluk belirtileri görülebilir.

NEDENLERİ
  • Vajinal kuruluk yumurtalıkların ürettiği östrojen miktarının azalmasından meydana gelebilir. Östrojenin azalamasının nedenleri; Menopozun yakınlaşması veya menopoz sonrası, yumurtalıkların cerrahi olarak çıkarılması, kemoterapi veya kanser, emzirme, sigara, bazı ilaçlar
  • Tampon kullanımı, diğer temizlik malzemeleri, ya da vajinal duş
  • Alerji ilaçları ile psikiyatrik sorunlar
  • Kalp damar hastalıklarında ya da diğer bazı durumlarda kullanılan ilaçlar
Tedavisi için; nemlendiriciler, yağlar ve vajinal östrojendir. Vajinal östrojen vajinal kuruluğu olan kadınlar için en etkili tedavi seçeneğidir. Bu ilaçların dışında Kegel egzersizleri yapılabilir. Kegel egzersizlerini öğrenmek için tuvalette otururken idrar yapmaya başlayın ve idrar akımı devam ederken durdurmaya çalışın. Daha sonra bu hareketleri mesaneniz boşken yapın. Kasları kasın ve üçe kadar sayın. Buna kasların yorulduğunu hissedene kadar devam edin. Kegel egzersizlerini her gün günde 2 defa yapın.Kegel egzersizi nedir? Erkekler ve kadınlar için faydaları nelerdir?
  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

550 Görüntülenme2 Takipçi1 Yanıt