Bilmek istediğin her şeye ulaş

Vajinismus'un çözümünde erkeğin rolü nedir?

Çapa Tıp Fakültesinde Vajinismus ile ilgili bir aralar toplu terapiler vardı. Burada aynı dertten müzdarip bireyler toplanıp açıkça şikayetleri dile getiriyor. Katılımcı olarak sizde izleyebiliyorsunuz ve bilgi ediniyorsunuz. Toplu terapilere devamlı gelen bireylerin genel olarak iyileştiği gözleniyor. Çünkü vajinismus cinsel birlikteliğe kasılma sonucu izin vermemenin dışında çok daha derin psikolojik sorunlar, cinsellikten korkma gibi konuları barındırıyor. Eşler birbirine yardımcı olmalı birlikte bu terapilere katılmaktan çekinmemelidir. Cinsellikte yaşamın gerekliliğidir yemek yemek uyumak kadar bir insan için doğaldır. Bu seanslarda kadınların korkularını yenmeleri, ilk önce eşini mutlu etmek için kendi vücuduyla barışık olması aşılanıyor. Kadınların kendini sevmesi evin içinde salaş pijamalarla gezmek yerine kendini daha kadınsı hissettiği geceliklerle gezmesi gibi adım adım aşmaları gereken basamaklar var. Grup lideri ev ödevi şeklinde bunları yapmalarını istiyor. Sonuçlara bakıldığında vajinismus hastaları bunu tamamen yeniyor ve bir daha tekrarlamıyor.
  • Paylaş
Vajinismus genellikle cinsel korkular ve ya cinsel travmalar kaynaklı ilişki sırasında vajinanın dış kısmındaki kasların kasılarak ilişkiye izin vermeyecek ya da zorlaştıracak hale gelmesidir. Kadına yönelik psikolojik terapilerle bu durumun önüne geçilebilmektedir. Böyle bir durumda partnerini aşağılamamak ve bu sorunun çözümünde onun yanında olduğunu belirtmek erkeğin yapması gereken en önemli iki şeydir. Ama sosyolojik olarak cinsellikle alakalı sorunları çözmek daha ayrımcılıktan uzak ve sosyal olarak da daha yararlı olacağı kanaatindeyim.

Önelikle erkeklerin bilinçlendirilmesi ve kadın bedenine saygı göstermesi lazım. Bu iş "aman önden bayanlar" ya da "kadınlar çiçektir" gibi çağ dışı mottolarla olmaz. Adaletli bir kadın erkek eşitliği anlayışı toplumda oturması lazım. Bu işte en büyük sorumluluk bize düşüyor baylar! ...

(Ha bu arada sadece erkeklerin bilinçlenmesi ile olacak şey de değil gerçi. Bugün 8 Martlarda kadın cinayetlerine ve cinsiyet ayrımcılığına karşı sokağa dökülen erkekler sözde kadın haklarını savunan gruplar tarafından hoş karşılanmıyor dışlanıyorsa, ki bizzat yaşadım, kadın haklarını savunduğunu iddia eden gruplar tekrar bi dönüp kendilerine bakmalıdırlar. Konuyla çok alakalı olmadı ama bu duruma da parmak basmadan geçemedim.)

Toplumda baba rolünü üstlenen erkek, çocuk yetiştirirken cinsiyeti fark etmeksizin cinselliğin ne kadar doğal, güzel bir şey olduğu çocuğuna öğretirken; her bedenin mahremiyetinin önemsenmesi ve kendi bedeninin mahremiyetini koruması gerektiği öğretilmelidir. Bu durum hem cinsel korkuların yok olmasını hem de cinsel travmaların yaşanmamasını sağlayacak en yararlı önlemdir,

İnsanların beyninden cinsiyet ayrımcılığını ve bunun getirdiği cinsel korkuları sildiğimiz zaman vajinismusun (ve bununla beraber bir çok psikolojik hastalığın) kökü kazınabilir.
  • Paylaş
Sabır, anlayış, tecrübe.
  • Paylaş
Elinden tutup jinekoloğa götürmek. Lütfen ama
  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

436 Görüntülenme9 Takipçi4 Yanıt