Bilmek istediğin her şeye ulaş

Vampirler gerçekten var mı?

Vampir efsaneleri Babillerden günümüz toplumlarına kadar efsaneler şeklinde anlatılır. Öyle ki Evliya Çelebi bile insan yiyen ölü veya ölü olmayan cadılardan, bunların insan kanı içtiklerinden bahseder. Fakat bu anlatıların ortak noktaları da efsanevi olmalarıdır. Sağlam bilimsel bir kaynakta vampirlerin varlığı geçmemektedir.

Günümüzde ise vampirlik filmlerde gördüğümüz gibi ölümsüzlük, güneşe çıkamamak gibi özelliklerle görülmese de vampirlik benzeri sendromlar görülmektedir. Bunlar genelde psikiyatrik hastalıklardır. Porfiria adı verilen sendromun diğer adı Vampir hastalığı. Porfiria hastalarında görülen hemoglobin eksikliğine bağlı kansızlık, eski çağlarda bazı hastaların kan içmelerine sebep oluyordu. Aynı zamanda hastaların dış görünüşlerine de etki ediyordu: Derinin çok soluk renkli görünmesi, ışığa duyarlılık, hastalık sebebiyle floresan özellikte bazı maddelerin dişlerde birikmesi ve diş etlerinde aşırı çekilmeler gibi semptomları var.

Aslında porfiria tüm bu tarihsel efsanelerin kaynağı olan gizemli bir hastalık. Bu hastalığın belirtileri, sonuçları ve ne olduğuna gelince... Bu da farklı bir konu.
  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

394 Görüntülenme3 Takipçi1 Yanıt

Konu Başlıkları