Bilmek istediğin her şeye ulaş

Van Gogh'un patates yiyenler tablosu hangi sanatsal akımla çizilmiştir?

Post empresyonizm akımı ile çizilmiştir. Post empresyonizm, empresyonizme tepki olarak doğmuştur.
Bu akımın temsilcileri ışık oyunları ile oluşan gelişi güzel kompozisyonları tekrar düzene koyarlar.

"Patates Yiyenler" tablosu (Vincent Van Gogh Museum, Amsterdam) kasvetli ve iç karartıcı dönemini simgeler.


Van Gogh

1885 tarihli resimde iç mekanda günlük yaşam konu edinilmiştir. İşçiler kendi ektikleri patatesleri paylaşarak yerken gösterilmişlerdir. Tek ışık kaynağı yukarıdan sarkan bir lambadır. Lambanın ışığı patatesleri aydınlatır.

Resmin genelinde aynı renk ve tonlar hakimdir. Yeşilin ve kahverenginin koyu tonları. Patatesin tozlu rengini elde etmeye çalışıyordu. Bütün resme hakim olan renk yabani patates rengiydi. Resmin kasvetli ve karanlık görünümü ve insanların yüzleri, yoksulluğu melankolik bir atmosfer yaratıyor.

Bu tür insanları gözlemleyen Van Gogh yoksulluğun ne demek olduğunu biliyordu. Bu dönemlerde kardeşine yazdığı bir mektupta şöyle yazmıştır:
"Böyle devam ederse hedefime varamayacağım. Bu kadar uzun zaman aç kalmasaydım bünyem daha kuvvetli olurdu. Fakat her seferinde daha az çalışmak ya da aç kalmak şıklarından birini seçmem gerektiğinde ben hep aç kalmayı tercih ettim. Bir insan buna nasıl dayanabilir? Açlığın etkisini resimlerimde öylesine görebiliyorum ki geleceğim için kaygılanıyorum".
  • Paylaş
Belkide izlenimci akımı bulduğu yada aşık olduğu ışık uğruna böylesine değiştiren tek ressam, kendi izlenimci resimlerinde de sürekli ışıkla başı dertte, ve bir gün gelecek doğru ışığı bulduğunda yaşadığı heyecan onun ölümüne sebep olacaktır. Büyük ihtimalle intihar ettiği düşünülen ressamın açlıkla geçen hayatında teknik kaygılarını sadece ışığa yoğunlaştırmış olması aslında resimlerini illaki bir akım içerisine koymayı hak etmediği hissi uyandırıyor bende.
  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

3693 Görüntülenme9 Takipçi2 Yanıt

Konu Başlıkları