Bilmek istediğin her şeye ulaş

Varis nedir? Tedavisi nasıldır?

 • Toplar damardaki fonksiyonel bozukluk sonucu önüne çıkan engellerden dolayı kıvrımlı bir yol aldığı hastalık durumudur.Hamilelik varisi tetiklediğinden dolayı kadınlarda daha sık görülür.En çok risk grubu altında bulunan meslek grubu ayakta uzun süre durmak zorunda kalan kişilerdir(cerrah,asker vs)..

 • Tedavi süresince uzun süre ayakta durulmamalı
 • Bol bol yürüyüşe çıkılmalı
 • Sabah kalkar kalkmaz varis çorabını giyilmeli            
 • İlaçla varis hastalığının tedavisi mümkün değildir


  İnsan Sağlığı

 • Paylaş

Kirli kanı taşıyan toplar damarların (venlerin) içinde bulunan kapakçık sistemlerinin bozulması sonucu kanın damarda göllenmesi (kalbe ulaşamaması) neticesinde venlerin deriden kabarık hale gelmesidir. Dolaşım bozukluğudur yani. Küçük çapta olanlar travmayla oluşabilir ama ciddi vakalarda kanı kalbe götüren büyük toplardamarda (bacak bölgesindeki) patoloji vardır ve kliniğe yansıması da o denli olur. Günümüzde kopuk enjeksiyonu ve cilt lazeri uygulamalarıyla oldukça dramatik sonuçlar elde edilir.

 • Paylaş
Genişleyen bacak toplardamarlarının kanı kalbe geri götürememesi durumuyla toplardamarların şişmesi ve kabarmasına varis denir.Varis 20-70 yaş arasında %50 sıklıkta görülür.70 yaşından sonra ise görülme sıklığı %80'dir.Yaş ilerledikçe varis riski artar.Varisin tedavisinin iki yöntemi vardır.Bunlar:

İğne Yöntemi:4mm'den büyük çaplı ama ameliyat gerektirmeyen varisler için uygundur.Hastalıklı damarın içine iğneyle damarı kurutan ilaçlar verilir.Seans sayısı varise göre değişir.
Lazer Yöntemi:4mm çapa kadar olan varislerin tedavisinde kullanılır.İğne ile girilemeyen kılcal damarlara ışık yollanarak tedavi edilir.Bu yöntem genelde 2-4 seans sürer.

İnsan Sağlığı

 • Paylaş

Toplardamarın normal dışı büyümesi veya şişmesi, kanın tek yönde gitmesini sağlayan fonksiyonların düzgün çalışamaması sonucunda oluşan kan birikmesi. Varis çorapları tedavi sürecinde bu durumu aza indirmede yardımcı olabilir. Tedavi sürecinde sülük kullanmakta iyi gelebilir. Fazla ayakta durmayıp doktora başvurulduktan sonra doktorun uygulamamızı istediği şeyleri düzenli ve özenli bir şekilde yapmamız gerekmektedir.

 • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

696 Görüntülenme9 Takipçi4 Yanıt