Bilmek istediğin her şeye ulaş

Varlık, madde ve ruhtan mı oluşur?

Varsayalım ki ruh var ve bu ruh dediğimiz şey madde değil, bizim asıl benliğimizin, irademiz, bazılarına göre duygularımız ve düşüncelerimizin kaynağı.Peki madde olmayan, madde olana nasıl etki eder??Düzenle
Tersten bakalım ; yanlış bir soru ile ilerleyelim : Yokluk neyden oluşur ?

Yada bir adım daha ileri gidersek "yokluk , ne olursa yokluk olmaz" (bunoktada varlığı anlamaya başlarız diye düşünüyorum.)

Yokluğun yokluğu varlıktır ; dersek yanlış mı olur ?

Varlık her şeyden oluşur. Mana, maddeye taayyün ettiği anda yani belirginleştiğinde bilinç ortaya çıkar. Bilinçsiz olanın varlığı bilmesi mümkün müdür ? Sadece madde olarak var olmanın sözkonusu olduğu bir alemde , bilinç olmasaydı ne anlam olabilirdi ?

Örneğin bir masanın kendi varlığını bilmesi mümkün müdür?
-Ben masayım ve işlevlerim şunlar ; aslına bakarsanız ustam beni bir ağaçtan halk edene kadar ben yoktum.. Diyebilir mi ?

Bilinçli Varlık, bu örnekten bakıldığında "düşünceye yani manaya muhtaçtır" diyebilir miyiz?

O zaman şöyle bir soru sorulabilir mi ? Bilinç ve düşünceden mahrum oluşan maddenin yanında , düşünebilen ve bilinci olan bir varlığı meydana getirmek "Tanrı" olgusu olmadan açıklanabilir mi ?

Manayı , bilinci , farkındalığı ve düşünmeyi "sadece bir yıldız tozu olmakla" açıklayıp şin içinden çıkabilir miyiz?
  • Paylaş
Varlık tamamen maddeden oluşur. Ruh dediğimiz kavram insan beynindeki maddelerin etkileşiminden meydana gelir.
  • Paylaş
Nedendir bilinmez aklıma Ağır Roman'dan bir replik geldi;
"Mana mı ağır, madde mi?"
Tarif edilen ruh, tarif edildiği gibi ise benim için kabul edilemez. Ama bilimsel bir kaç önerge gelirse; Ruhun elektrik, enerji olduğuna dair belki bu onun var olması için beni ikna etmeye yetebilir. Ama en bilindik ve yeterlisince; Varlık maddeden oluşur.
  • Paylaş
Masa (veya başka herhangi bir eşya da) varlıktır, insan da; hayvan da bir varlıktır ağaç da. Burada önemli olan varlık değil, varlığın boyutudur!
  • Paylaş
Bence evet. Bu soru biraz da inanç meselesidir, materyalist bir kişi "varlık maddedir" cevabını verecektir. Dediğim gibi ruh kelimesine inanan bir insansanız; Ruh, insanda "canlılığın" belirleyicisi olan faktördür. Bizim özümüz ruh'tur. Ruhumuzun yönetiminde bir beden içinde yaşarız. Madde olmayan bir şey, madde olana nasıl etki eder? Örnek verelim; ateş madde değildir, bir enerji formudur. Ateş sizi yakar. Ruh da bedeninizi yönetir. Bizim irademiz ruhumuzdan kaynaklıdır. Ruhumuzdaki duyguların bedende yansımaları da vardır. Ruhu yok sayabilme düşüncesinin kaynağı burasıdır. İnsan beyninde her duygu durumunda belli bir hormon dengesi vardır. Bu yüzden ruh yoktur zaten beynimizde olan biten bize his veriyor denmektedir. Dediğim gibi doğru cevap sen neye inanırsan o herkes saygı duymalıdır. Yeni ölmüş birinin beyni hiç hasar almadan kalbinin atmaya devam etmesini yapay olarak sağlayabilirsiniz-kalp masajında yapılan işlem odur-. Beyne oksijen gitmeye ve kan vucütta dolaşmaya devam edecektir bu durumda materyalist düşünürsek %100 başarı getirmelidir. Fakat bu kalbi durmuş hastanız genelde geri gelmez.

Not: Burada herhangi bir dinden bahsetmedim. Kullandığım inanç tabiri Ruh terimi üzerinedir.
  • Paylaş
Maddeyi var eden bilinç bkz. kuantum fiziği, bkz. beynindeki hologram dünya
  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

1394 Görüntülenme8 Takipçi6 Yanıt