Bilmek istediğin her şeye ulaş

Mevcut eğitim sistemi öğrenciye ''imkansızı'' öğretmekten başka ne yapıyor? Eğitim sistemimiz hakkında ne düşünüyorsunuz?

Adil olmayan bir ülkede adil bir eğitim sisteminin olmadığını düşünüyorum. 'İmkansız' ı öğretmek değil de öğretilenlerle yaşamda bir yerlerlere tutunmanın imkansız olduğunu düşünüyorum.
 • Paylaş
Hicbir sey dusunemiyorum.

Bunu da ogrettiler galiba.
 • Paylaş
2

Selim Ayaydın, Ben egitim ne biliyolarmı süpheliyim bence yapılacak olan ilk adım su olmalı 50 yaş üstü ögretmenleri görevden alıp yerlerine taze kan yeni gen dinamik ögreticiler atamalı ve kontrol sistemi olusturulmalı

Aylin Sonmez, Yeni yetisen ogretmen nesli nasil, bu konuda net bir fikrim yok ama belli bir yas ustu ogretmenlerin artik bu ise veda etmeleri gerekli diye dusunuyorum ben de.
Bir de su var;
Bizim egitim sistemimizde onune gelen herkes ogretmen olabiliyor. Ben bunu dogru bulmuyorum. Bakiyorum mesela ogretmene, isini sevmiyor, anlatma/aktarma yetenegi yok, konusma bilmiyor resmen vs. Ogretmen olmus ama, saka gibi. O hoca toplamda 10 sinifa girse, her sinifta 30 kisi olsa, 300 kisiyi dersinden sogutur, el insaf!
Eger egitim sistemimiz duzgun olsaydi, herkes kendi sevdigi ve ayni zamanda da becerebilecegi bir meslege sahip olabilirdi bence.

İmkansız öğretilmiyor ki imkansızı başaran biri herşeyi başarır sorun şu öğretim yok bizim sistemde ezberle bir öğrenci üni mezunu bile olabilir ama hayat ezberden ibaret değil işte ezberde öğrenmek değildir.
 • Paylaş
Öğrenci yapmaması gerekeni öğreniyor yeteneği kayboluyor daha çok rekabetçi bir eğitim sistemi gösteriliyor yaratıcılık sıfıra iniyor sürekli disiplin diye çenesini orasını burasını yırtan hocalar türüyor Hz Ali nin dediği gibi bana bir harf öğretenin kırk yıl kölesi olurum diyor bana bir harf öğreten ilkokul hocam dan başka bunu hak edebilen birini daha göremedim... Sonrasında kendimi geliştidiğim bir eğitim sistemi var karşımızda. . .
 • Paylaş
2

Münevver İlbey, Ben de bir ögrenciyim ve bu sistem bizden sinavları geçmemizi istiyo ögrenmemizi degil bence

Abdullah Gürel, çok doğru bir yere parmak bastın doğru diyosun

Köleliğin şekil değiştirdiği bir dönemdeyiz ve modern köleler yetiştirmeye yarayan bir eğitim sistemini uyguluyoruz. Efenim mecburuz yani buna iste kem küm : /
 • Paylaş
Bir örnek olayla soruya yaklaşmak istiyorum. Misal ODTÜ'lü akademisyenlerin ingilizce eğitimi üzerine yaptıkları geniş çaplı bir araştırmaya bir 7. Sınıf öğrencisinin yön verdiği söyleniyor. Sınıfa yazılı şekilde verilen bir takım anket soruları var sanırım şu ana kadar aldığınız ingilizce eğitimiyle bu dili ne kadar konuşabileceğinizi düşünüyorsunuz? Ve ya buna benzer bi soruya çocuk "hiç" diye bi yanıt veriyor. Araştırmayı yöneten bayanın dikkatini çekiyor ve diyor ki; "sen ilkokuldan beri ingilizce eğitimi alıyorsun en ufak bir etkisi de mi yok sence? " çocuğun verdiği cevap eğitim sistemimizi de baştan sonra özetliyor aslında. " Ben ingilizce eğitimi almadım ki ingilizce dersi aldık biz"
 • Paylaş
Koltuk sevdaları ile yönetiliyoruz . Öğrenciyi öğretmeni dinleyeni olmayan adil olmayan bir eğitim sistemi.
 • Paylaş
Tamamen saçma sapan bi sistem her yıl yeni bir sınav sistemi, egitimle alakası olmayan tamamen siyasi yöneticiler böyle bi ortamda ögrencilerden başarı beklemek "göle maya çakmak" gibi "ya başarırsa" diye... .
 • Paylaş
Eğitim şimdi ehliyet alma gibi, çünkü çocuklarımıza sınava hazırlar gibi hep test çözdürüyorlar. Ezberle sınavı geç mantık bu. Ama kaybeden türkiye iyiki mimarsınan varmış onun eserleri ile CENABI ALLAHhediyesi yeraltı kaynaklarımızla turisleri çekebiliyoruz. Ya o eserler olmasaydı turis neye gelecekti. İcat yok yaratıcılık yok soruyu ezberle sınav cepte. Ehliyet cepte. Beyinimizi hazıra alıştırdık. Düşman aramıza girmiş göremedik. Ceza evleri dolmuş. Saygı sevgi kaybolmuş. Hepimiz hazır cevap olmuşuz. Öğrenci cevabına değil nasıl olmuş nasıl yapılmış sorularının cevabını anlamadıkca biz daha çok çok çok çalışırız
 • Paylaş
Ögretmenleri Kpss gibi degilde alanında uzmanlık içeren sorularla ve sürekli her yıl mesela belirli konferanslar yada Tez gibi çalısmalar yapılsa iyi olurdu . Bizim komsu var ögretmen 35 yasında adam''Aman selim elin sıpasını ben mi adam edip ögretcem salla bası al maası '' demişti Bu mantıktan ne beklenir Ki
 • Paylaş
2

Uchiha Itachi, Eğer ki yetiştirdiği çocuklardan biri ya da birileri iyi eğitim almadığı için topluma veya ailesine zarar verse aynı şeyi söyler miydi acaba?

Selim Ayaydın, Yapmazdı ama o mantıkta düsünemedigimden ne desem bos olur

Anlık ögrenilip unutulan bilgilerle hiçbir şeyi geliştiremeyiz bugun öğren- yarın sınava gir- ertesi gün unut
 • Paylaş
Yeteneğimize göre değil, matematik fizik kimya biyoloji bilgimize göre üniversiteye alıyorlar. Ben matematigi lisede görmüşüm yetmiyor mu? Üniversiteye de yetenegime göre alın. Ben prof olmayacam ki matematik bilsem ne olur bilmesem ne olur profesör olacaksam da bırakın o zaman öğreneyim. Aslında öğrenme de değil bu ezberleme. İnsanlar sevmedikleri şeyleri bilmek zorunda oldukları zaman ezberleme yoluna gidiyorlar böylece 2-3 yıl sonra o konu uçup gidiyor. Geriye sadece boşa gitmiş bir zaman kalıyor.Bence sistemde çok büyük eksiklikler var. Şöyle bir fotograf gördüm çok mantıklı geldi.
Milli Eğitim Bakanlığı
 • Paylaş
Mevcut eğitim sistemi bir miktar gereksizlik haricinde bir sürü de gerekli bilgi ile donatıyor öğrencileri. Y kuşağının bilgi alma yeteneği fazlaca olmadığından, hemen sıkıldıklarından vb bilgi hedefe ulaşmıyor. Eskiden olduğu gibi hala devlet lisesinde okuyan bir öğrenci eğer müfredatı gerçekten öğrenirse dershaneye ihtiyaç duymadan üniversitede istediği bölüme girebilir. Soruyu soran da öğrenci yani Y kuşağından olmalı... Derslere ilgi göstermeyi, onları sınıfta öğrenmeyi deneyin, anlamadığınız yerleri hocayla tartışmayı ihmal etmeyin. Göreceksiniz ki din dersleri müfredatı dışında imkansız bir şey karşınıza çıkmıyor.
 • Paylaş
Türkiyede eğitimmi bırakın millet cagil kalsın yönetmek daha kolay olur
 • Paylaş
1

Şenol Deniz Ikizer, kusura bakmayın ama sizden örnek verecem eğitim sistemini profesör olan bir kişi bile cahil yazmasını bilmiyor ülkemizde durum bu işte kendini geliştirmek yerine herkes cagil kalsın diyoruz

Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

383 Görüntülenme17 Takipçi14 Yanıt