Bilmek istediğin her şeye ulaş

Varoluşumuzun sebebini bilen var mı? Öğretilerdeki gibi bir yerlerden kovulmuş, imtihan için bu dünyaya gönderilmiş aslında farklı bir boyuta farklı bir dünya ya ait esrarengiz varlıklar mıyız yoksa bilimin dediği gibi evrimin bir mucizesi miyiz?

Her iki fikre de oturtamıyorum kendimizDüzenle
Bazı konuları iyi nete getirmek lazım. Birincisi evrim var oluş sorusunun cevabı değildir. Var olmanın "nasıllığının" cevabıdır. Sizin sorduğunuz var olmanın "nedenselliği". İkincisi felsefe (dini burada felsefenin bir alt kümesi olarak görüyorum) ve bilim birbirine rakip değildir. Ya felsefe ya da bilim diyemezsiniz. Felsefe bilimin inceleyemediği konuları inceler. Örneğin bugün Aristotales'in fizik üzerine söylediklerini tartışmıyoruz bile çünkü bilim onun söylediklerinin çok daha ilerisindeki konuları da inceliyor. Bilimin inceleyebildiği alanda felsefe yapılmaz, cahilliktir. Sonuç olarak felsefe sorduğunuz soruyu binlerce yıldır soruyor ve ortak bir cevap bulabilmiş değil. Verilen cevapların hepsi kusurlu!
  • Paylaş
Elimizdeki en somut gerçek olan duygularımızı değerlendirirsek , her kesin aynı dili kullanmasından da anlaşılacağı gibi hepimiz bir bütünün parçasıyız . Ancak içimizde bütünlüğü temsil eden yanımızın zıttı olan benliği de barındırmaktayız . Benlik kendisine ait olmayan üstünlükleri kendisine ait sanan ve aşağılanmayı kabul edebilen yanımızdır ve bizi de bu yelpazeye sürüklemeye çalışır . İşte benliğimizin eğilimlerini daha doğrusu duygularımızı yönetmeyi öğrenebilirsek , üstünlük makamlarının bir sahibi olduğunu keşfederiz . Kendisini bilen yaratıcısını bilir ifadesi bu yüzden kullanılmıştır . Nacizane böyle düşünmekteyim .
  • Paylaş
Var oluş sebebi zekadır ve sürekli gelişmektedir. Bunu canlılarla da kısıtlamamak gerekir, başı ya da sonunu bilmeye çok gerek olduğunu düşünmekteyim. Tüm insanlık yok olsada, zeka var olmaya devam edecektir. Felsefi açıdan baktığında bunun cevabını bulmak imkansızdır. Cevabı bulmak demeyelim de, bu benlikle cevabı kavrayabilmek imkansızdır.(Belki ölünce, farklı bir enerji olduğumuzda, gerçeği kavrarız ya da ölmeyiz, uyanırız...) Çinli filozofun rüyasında kelebek olduğunu gördükten sonra, acaba rüyasında insan olan bir kelebek miyim diye düşünmesi bir çok cevabı verir niteliktedir. Cemal süreyya 'nın dediği gibi, hayat kısa kuşlar uçuyor... Yaşamaya devam.
  • Paylaş